Jaki Rowerek dla rocznego dziecka najlepszy? Ranking 2020

Rowerek dla rocznego dziecka

Rowerek biegowy dla rocznego dziecka

W pierwszym roku życia dziecko niezwykle intensywnie się rozwija. Najpierw długie godziny spędza na spaniu, ewentualnie uważnym obserwowaniu tego, co dzieje się dookoła, z czasem jednak poszukuje konkretnych wrażeń. Nim rodzice zdążą się obejrzeć, stawia już swoje pierwsze kroki. Kiedy spacery w wózku przestają Wam wystarczać, czas rozejrzeć się za nowym pojazdem. Podpowiadamy, jak wybrać dobry rowerek dla rocznego dziecka.

Każdy rodzic doskonale wie, jak ważne dla dziecka jest przebywanie na świeżym powietrzu. Jak przekonują pediatrzy, nie ma złej pogody na spacer, może być ewentualnie nieodpowiednie ubranie. Najlepiej jest, oczywiście, spacerować w przyjemny, ciepły dzień. Takie warunki sprzyjają różnorodnym aktywnościom, na przykład rowerowym. Jaki rowerek będzie jednak odpowiedni dla rocznego dziecka?

Rowerek dla rocznego dziecka – czy to już czas?

Niewątpliwie, warto pobudzać dziecko do rozmaitych aktywności. Jazda na rowerze to same zalety. Nie tylko pomaga rozwijać koordynację ruchową, koncentrację czy równowagę, ale również buduje kondycję i jest po prostu świetną zabawą. W dobie telewizorów i komputerów, na pewno warto zaszczepić w dziecku miłość do sportu. Im wcześniej, tym lepiej. Każde dziecko rozwija się jednak indywidualnie i nie warto pewnych rzeczy przyspieszać, bo w ten sposób można malucha jedynie zniechęcić.

Kiedy zatem można zainwestować w rowerek? Wszystko zależy od tego, jaki sprzęt mamy na myśli. Warto przy tej okazji dodać, że rower powinien być przede wszystkim dostosowany do wzrostu malucha, żeby mógł swobodnie na niego wsiąść i z niego zejść. Nie ma co zatem kupować sprzęt na wyrost. Wiele zależy również od predyspozycji i umiejętności dziecka. Zdarza się, że dwulatek jest już gotowy na jazdę na rowerze z pedałami, chociaż generalnie przyjmuje się, że najlepiej rozpocząć naukę jazdy na takim rowerze w okolicach trzeciego roku życia (nie każde dziecko jednak w tym momencie będzie już na to gotowe). Podczas zakupu roweru zwróć uwagę, by Twoja pociecha siedząc na wybranym modelu mogła postawić całe stopy na ziemi. Jeśli z trudem dosięga palcami do podłoża, sprzęt z całą pewnością jest za duży i tym samym, niebezpieczny dla Twojego dziecka. Najlepiej przetestować konkretny rowerek w sklepie, nim zdecydujemy się na przykład na zakupy przez internet. Przejrzyjmy opcje rowerków dla rocznego dziecka.

Rowerek trójkołowy dla rocznego dziecka

Najczęstszym wyborem rodziców w przypadku rocznego dziecka jest rowerek trójkołowy – najbardziej stabilny. Świetnie sprawdza się on bowiem w sytuacji, gdy maluch nie potrafi jeszcze samodzielnie jeździć. Wystarczy, że usiądzie wygodnie za kierownicą, a rodzic będzie rowerek popychał. Dzięki temu wspólne wyjście na przykład na zakupy będzie dla dziecka zdecydowanie atrakcyjniejsze. Na co zwrócić uwagę wybierając rowerek trójkołowy dla rocznego dziecka?

 • Rowerek trójkołowy dla rocznego dziecka – wielkość – rower należy, przede wszystkim, dopasować do wzrostu dziecka. Biorąc pod uwagę, że dzieci w tym wieku niezwykle szybko rosną, trudno będzie znaleźć sprzęt, który posłuży przez długi czas. W ofercie znajdziemy jednak modele z regulowaną kierownicą i siodełkiem. Są rowerki, które można wydłużyć nawet o 40 centymetrów.
 • Rowerek trójkołowy dla rocznego dziecka – pedały – do wyboru mamy dwie opcje: pedały umieszczone na przednim kole lub po środku. W pierwszym wypadku dziecko może mieć trudności z ich dosięgnięciem, jednak maluch nie musi ich używać, jeśli nie chce. Wówczas wygodnie opiera stopy na specjalnym podeście. Tego typu rozwiązanie nie uczy jednak jazdy na prawdziwym rowerze, tak jak ma to miejsce w przypadku rowerku z pedałami po środku. Ten jednak wymusza na dziecku pedałowanie, w innym razie jazda staje się niezbyt komfortowa.
 • Rowerek trójkołowy dla rocznego dziecka – hamulec – roczne dziecko raczej obejdzie się bez hamulca. W tym wieku maluchy hamują zwykle przy pomocy nóg. Hamulec ręczny może być zbyt trudny w obsłudze.
 • Rowerek trójkołowy dla rocznego dziecka – bezpieczeństwo – rowerek dla roczniaka powinien być wyposażony w specjalny uchwyt umożliwiający rodzicowi kontrolę nad maluchem. Warto również zwrócić uwagę, czy dany model posiada uchwyty na kierownicy, które zabezpieczą małe rączki przed urazami oraz ograniczniki skrętu, które zapewnią lepszą stabilność.

Bez wątpienia, warto również zwrócić uwagę na wygląd rowerka. Aby dziecko chętniej z niego korzystało, powinien być kolorowy i przyjemny dla oka. Starsze pociechy na pewno ucieszą się ze sprzętu z nadrukiem z ulubionej bajki.

Rowerek trójkołowy dla rocznego dziecka to niemały wydatek, więc warto ten zakup dobrze przemyśleć. W ofercie spotkamy modele w cenie od mniej więcej 150 złotych aż do nawet 800 złotych. Najdroższe rowerki mają wiele dodatkowych udogodnień, takich jak specjalny schowek czy parasol. Cena uzależniona jest także od producenta.

Rowerek trójkołowy dla rocznego dziecka – Ranking

Poniżej ranking rowerków trójkołowych. Warto przejrzeć dostępne opcje.

Rowerek biegowy dla rocznego dziecka

Rowerki biegowe zyskały w ostatnich latach ogromną popularność. Na rynku znajdziemy modele dedykowane dzieciom od 18 miesiąca życia, jednak w praktyce można spotkać nawet rocznego malucha próbującego swoich sił na takim sprzęcie. Nie jest to częsty widok, ale zdarza się. Wszystko zależy od psychofizycznego rozwoju dziecka. Jeśli Twoja pociecha już sprawnie chodzi i siadając na rowerku nogi swobodnie opiera o podłoże, można próbować. Rowerek biegowy ma wiele zalet. Przede wszystkim uczy malucha utrzymywać równowagę, koordynować naprzemienną pracę nóg, świetnie ćwiczy stopy i oswaja z rowerem. Dziecko uczy się kontrolować prędkość i skręcać. Przed wyborem odpowiedniego modelu warto zwrócić uwagę na kilka czynników:

 • Rowerek biegowy dla rocznego dziecka – wielkość – to niezwykle ważne, by dostosować rowerek do wzrostu dziecka. Maluch siedząc na siodełku powinien mieć lekko ugięte nogi i całą stopą dotykać podłoża.
 • Rowerek biegowy dla rocznego dziecka – metalowy czy drewniany – to absolutnie indywidualna kwestia. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie może być idealne dla Twojego dziecka. W ofercie znajdziemy lekkie modele drewniane, ale również lekkie metalowe rowerki, więc jeśli waga ma dla Ciebie znaczenie, nie musisz się ograniczać. Wystarczy tylko dobrze poszukać.
 • Rowerek biegowy dla rocznego dziecka – koła – najczęściej spotkamy rowerki z kołami pompowanymi lub piankowymi. Pierwsze mają lepszą przyczepność i sprawdzą się, jeśli Twój maluch preferuje szybką jazdę. Piankowe koła łatwiej się ślizgają.
 • Rowerek biegowy dla rocznego dziecka – hamulec i blokada skrętu – dla najmłodszych dzieci, które odpychają się i hamują nogami, ręczny hamulec to zbędny gadżet. Blokada skrętu natomiast jednym może ułatwić jazdę, innym utrudnić. Sprawdzi się szczególnie w przypadku maluchów, które mają trudności z opanowaniem jazdy.

Rowerek biegowy dla rocznego dziecka – Ranking

Warto najpierw przejrzeć dostępne rowerki biegowe (posortowane wg najlepszych i najpopularniejszych).

Dobrą alternatywą dla tradycyjnych rowerków biegowych są różnorodne jeździki czy motorki dostosowane do potrzeb najmłodszych. Posiadają szerokie koła (dwa lub trzy) i umożliwiają stabilną oraz bezpieczną jazdę. Najtańsze modele kosztują od 50 do 100 złotych. Porządny rowerek biegowy to już nieco większy wydatek (nawet do 800 złotych). Wszystko zależy od naszych oczekiwań i finansowych możliwości. Bez względu jednak na to, jaki model wybierzesz, koniecznie musisz również zafundować swojemu maluchowi kask.

Rowerek dwukołowy dla rocznego dziecka?

Roczne dziecko jest zazwyczaj zbyt małe na dwukołowy rowerek, chociaż w ofercie znajdziemy modele dedykowane już półtorarocznym maluchom. Optymalny wiek do rozpoczęcia nauki na dwukołowcu to mniej więcej 3-4 lata (rower dla 4 latka), ale wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji dziecka.

tego szukacie najczęściej:

 • rowerek dla rocznego dziecka
 • jaki rowerek dla rocznego dziecka

Rowerek dla rocznego dziecka - Opinie, Propozycje, Komentarze

 1. Miranna

  17 listopada 2013
 2. Ryszas

  11 lutego 2015
 3. Paula

  23 października 2015
 4. Basia

  10 lipca 2018
 5. J

  30 sierpnia 2018
 6. Aya

  17 lutego 2019
 7. Agnieszka

  4 marca 2019

Dodaj Opinię