Jaki Nawilżacz powietrza dla dziecka najlepszy? Ranking 2021

Nawilżacz powietrza dla dziecka

Nawilżacz powietrza Zelmer

Zakup nawilżacza powietrza warto rozważyć przede wszystkim jeśli waszemu maluchowi zdarzają się często różnego rodzaju przeziębienia, ma zatkany nosek, ale również jest podatny infekcje lub doskwiera mu suchość skóry, zaczerwienione oczy, czy zapalenie spojówek. Nawilżacz powietrza poprawi komfort snu, dzięki umożliwieniu swobodnego oddychania, zredukuje obrzęk błon śluzowych (który może być przyczyną np. utraty apetytu!). Również wielu dorosłych cierpi z powodu tych dolegliwości, błędnie odczytując je jako objaw jesiennego przeziębienia. Stosowanie nawilżacza powietrza jest szczególnie wskazane w okresie jesienno-zimowym oraz wczesnowiosennym – przez cały okres grzewczy. To właśnie konieczność dogrzewania domów i mieszkań sprawia, że powietrze staje się bardziej suche i wzrasta poczucie „zakurzenia”.

Jaki poziom wilgotności w mieszkaniu jest optymalny?

Być może niektórzy z was pamiętają pojemniki na wodę wieszane na kaloryferach? To pierwsze nawilżacze! 🙂 Nadal zresztą obecne na rynku, choć zdecydowanie przegrywające jeśli chodzi o skuteczność z urządzeniami elektrycznymi. Obecnie możemy nawilżać powietrze o wiele efektywnie, precyzyjnie regulując poziom wilgotności w całym pomieszczeniu. W pokoju dziecięcym zalecany poziom wilgotności, to 40-60%, ale absolutne minimum, to 30%. To co początkowo jest tylko dokuczającymi, acz chwilowymi dolegliwościami, może rozwinąć się w schorzenia przewlekłe – problemy z zatokami, alergie, depresje. Mało tego – ucierpieć mogą nie tylko domownicy i zwierzęta, ale nawet sprzęty domowe, szczególnie meble skórzane i drewniane! Aby sprawdzić poziom wilgotności w poszczególnych pomieszczeniach skorzystajcie z higrometru i jeśli wasze powietrze nie osiąga 40% wilgotności – radzę zaopatrzyć się w nawilżacz. Jeśli powietrze w mieszkaniu, czy pokoju oscyluje w okolicach 40% być może wystarczy wsparcie się domowymi metodami – rozwieszenie raz na jakiś czas mokrego ręcznika na kaloryferze, wspomniany pojemnik z wodą, częste robienie prania, czy wstawienie kilku dodatkowych roślinek.

Kiedy i czy warto kupić nawilżacz powietrza do pokoju dziecięcego?

Pokój dziecięcy jest pomieszczeniem, któremu należy się szczególna opieka, dlatego dla jak największego komfortu dziecka warto regularnie, nawet codziennie nawilżać w nim powietrze, polecam praktykowanie tego przed snem. Alarmujące powinny być dla was częste infekcje dróg oddechowych, spadek nastroju, ciężki oddech.

3 typy nawilżaczy powietrza dla dzieci – jaki nawilżacz najlepszy?

Na rynku dostępne są różnego rodzaju urządzenia, nie każde jednak nadaje się do pokoju dziecięcego. Każdy typ ma swoje wady i zalety, w zależności od tego na co się zdecydujecie będziecie mogli nawilżać powietrze, jonizować je, czy oczyszczać.

Wielu zwolenników ma klasyczny nawilżacz powietrza parowy, który działa w najbardziej tradycyjny sposób – wytwarzając delikatną mgiełkę, poprzez podgrzewanie wody. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest sterylność wytworzonej pary (wysoka temperatura zabija bakterie), a także inhalacyjne właściwości urządzenia. Zimą dodatkowym plusem jest delikatne podnoszenie temperatury w pomieszczeniu (wada jeśli chcecie używać nawilżacza w lecie). Minusem jest duże zużycie energii, niestety jest to też stosunkowo mało bezpieczne rozwiązanie – dziecko może poparzyć się gorącą wodą, jeśli nawilżacz będzie źle zabezpieczony. Mimo to, warto rozważyć – według wielu specjalistów, ze względu na naturalność, jest to najlepszy nawilżacz powietrza dla dzieci.

Kolejne urządzenie z kategorii „najlepsze nawilżacze dla dzieci”, to tzw. urządzenie ewaporacyjne. Jest to urządzenie, które za pomocą filtrów i wentylatora rozpyla w pomieszczeniu zimną mgiełkę, która dodatkowo może być wzbogacona aromatami. Mgiełka jest higieniczna, przez wzgląd na zastosowanie srebrnej elektrody. Urządzenia zużywają mało energii, ale niestety dość głośno pracują, przez co raczej nie uda się wam się korzystać z urządzenia ewaporacyjnego podczas gdy dziecko będzie spało.

Ostatni typ klasycznych nawilżaczy, o którym chciałabym wspomnieć, to nawilżacz powietrza ultradźwiękowy – również dobry, ale kompletnie nie nadaje się np. dla posiadaczy zwierząt. Nawilżacz ultradźwiękowy za pomocą fal dźwiękowych, niesłyszalnych dla ucha ludzkiego ultradźwięków rozbija cząsteczki wody tworząc mgiełkę. Większość urządzeń tego typu posiada regulację temperatury mgiełki oraz wbudowany higrometr. Wytwarzana mgiełka jest nieco cięższa, niż w przypadku pozostałych nawilżaczy, wytwarzane krople są większe, jednak nie jest to znaczący minus. Wadą dla niektórych może być natomiast konieczność monitorowania stanu filtrów i ich wymiany, tak by mgiełka nie była zanieczyszczona. Druga kwestia, to fale dźwiękowe, które mogą drażnić zwierzęta domowe. Zaletą jest natomiast energooszczędność oraz bardzo cicha praca.

Nawilżacze powietrza dla wymagających

Nawilżacz powietrza może posiadać szereg funkcji dodatkowych, w przypadku nawilżaczy dla dzieci polecam następujące:

 • nawilżacz powietrza z jonizatorem – jonizacja, czyli wypuszczanie jonów ujemnych (anionów), które dotleniają organizm, łagodzą takie dolegliwości, jak astma, choroby zatok, bóle głowy, reumatyzm. Jeśli wasz maluch ma poważniejsze problemy – model z jonizatorem będzie najlepszym rozwiązaniem.
 • Nawilżacz z funkcją oczyszczania powietrza – urządzenia tego typu posiadają dodatkowe filtry wyłapujące pyłki, roztocze, bakterie. Szczególnie polecany dla małych alergików, a także po prostu mieszkańcom wielkich miast.
 • Nawilżacz powietrza + osuszacz – nadmiar wilgoci również może być szkodliwy, będzie sprzyjał rozwojowi grzybów i pleśni. Takie rozwiązanie polecam osobom, które borykają się z różnymi problemami, w różnych pomieszczeniach – jak to często bywa w dużych domach i starym budownictwie.

Jakie parametry nawilżacza powietrza dla dziecka?

Po wybraniu odpowiadającego waszym potrzebom typu nawilżacza powietrza, pozostaje jeszcze kwestia znalezienia odpowiedniego modelu. Oto co powinniście wziąć pod uwagę:

 • powierzchnia nawilżania – różne nawilżacze posiadają różny zasięg, powinniście wybrać taki, który będzie odpowiadał metrażowi pokoju. Nie powinno być tu większych problemów – standardowe nawilżacze nadają się do powierzchni 25 m2, ale można znaleźć również takie, które poradzą sobie z powierzchnią 250!
 • wydajność urządzenia – a więc to jak długo nawilżacz będzie musiał pracować, by nawilżyć określoną powierzchnię. Określa się ją w litrach na dobą i jest to ilość wytwarzanej w tym czasie pary. Polecam wybór urządzeń w zależności od metrażu – na każde 10 m2 – 1,5 l na dobą.
 • Regulacja wilgotności i higrometr – ważne jest by urządzenie automatycznie wyłączało się po osiągnięciu odpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniu – ze względów zdrowotnych, ale również ekonomicznych.
 • Pojemnik na wodę – a konkretnie jego wielkość, w zależności jak planujesz używać nawilżacza wybierz mały lub większy.
 • Filtry – różne typy filtrów posiadają różne właściwości, do pokoju dziecięcego polecam szczególnie filtr typu HEPA, który oczyszcza powietrze z kurzu i alergenów. Filtr sprawdź koniecznie jeśli wybierasz model wytwarzający zimną mgiełkę!

Nawilżacz powietrza dla dziecka – Ranking 2021

W tabelce poniżej możecie sprawdzić jakie produkty w kategorii Nawilżacz powietrza dla dziecka aktualnie cieszą się największą popularnością oraz najlepszymi opiniami. Ten ranking nawilżaczy aktualizuje się każdego dnia.

tego szukacie najczęściej:

 • nawilżacz powietrza ranking
 • nawilżacz powietrza dla dzieci
 • nawilżacz powietrza dla dziecka
 • nawilżacz powietrza opinie

Nawilżacz powietrza dla dziecka - Opinie, Propozycje, Komentarze

 1. Ola

  10 marca 2016
 2. Mia

  9 listopada 2016
 3. Marcel

  19 listopada 2016
  • Majka

   31 sierpnia 2018
   • Andrzej

    31 stycznia 2019
  • Jaromira

   26 listopada 2019
 4. Urszulka

  10 stycznia 2017
 5. Kameleonek bez sonek

  15 stycznia 2017
 6. AgataW

  20 stycznia 2017
 7. Jarek z Warszawy

  20 lutego 2017
 8. Piloska

  21 kwietnia 2017
 9. Alicja

  4 października 2017
 10. Iza

  16 lutego 2018
 11. Etna

  17 kwietnia 2018
 12. MagdaTrn

  26 listopada 2018
 13. Adam

  23 grudnia 2018
 14. Diana

  26 grudnia 2018
 15. Miłka

  11 marca 2019
 16. Baska2

  28 października 2019

Dodaj Opinię