Jaki Rower dla 4-latka najlepszy? Ranking 2021

Rower dla 4 latka

Rower dla 4 latka - koła 16 cali

Warto od najmłodszych lat zachęcać dziecko do rozmaitych aktywności na świeżym powietrzu. Doskonałym na to sposobem jest jazda na rowerze. Kiedy maluch wyrośnie już z roweru biegowego, czas kupić tradycyjny sprzęt. Tym razem skupimy się na tym, jak wybrać rower dla 4-latka.

Oferta rowerków dla dzieci jest wyjątkowo bogata i rodzice muszą stanąć przed trudnym wyborem. Okazuje się, że zakup roweru dla dziecka jest bardziej skomplikowany niż zakup roweru dla osoby dorosłej. To powinien być jednak dobrze przemyślany wybór. Dzięki temu maluch będzie czerpał z jazdy przyjemność i chętniej będzie aktywnie spędzał czas. Rower dla 4-latka powinien być, przede wszystkim, bezpieczny. Dowiedzmy się zatem, jak wybrać dobry rower dla 4-latka.

Rower dla 4-latka – ile cali?

To najczęściej pojawiające się pytanie podczas zakupu rowerów dla dzieci. Przyjmuje się, że rower dedykowany 4-latkowi powinien mieć koła w rozmiarze 16 cali. Wszystko zależy jednak od wzrostu malucha. To bardzo ważne, by rozmiar roweru dopasować indywidualnie. Według tabeli większości producentów rower 16-calowy polecany jest dzieciom o wzroście od 95 do 122 cm. Ważna jest w tym wypadku również długość nogi (do 48 cm).

Trzeba pamiętać, że rowery dla dzieci mają uniwersalny rozmiar ram. W związku z tym rozmiar kół odgrywa tutaj kluczową rolę. Dziecko szybko rośnie, a rodzice nierzadko chcieliby kupić sprzęt na dłuższy czas. Niestety, w przypadku najmłodszych nie jest to najlepszy pomysł. Rower dla 4-latka powinien być idealnie dopasowany do jego wzrostu.

Weźmy pod uwagę, że rozpoczynający przygodę z rowerem na pedały maluch powinien czuć się komfortowo. Koła w rozmiarze 16 cali umożliwiają zdecydowanie lepsze manewrowanie podczas jazdy. W tego typu rowerach obniżona jest również geometria ramy, która umożliwia dziecku swobodne zeskoczenie z roweru, w razie potrzeby. W przypadku większego modelu taki manewr może się nie udać. Pamiętajmy, że jeśli dziecko poczuje się na rowerze bezpiecznie, chętniej będzie z niego korzystać.

Jak kupić dobry rower dla 4-latka?

Jak już wspomnieliśmy, w ofercie aż roi się od różnorodnych modeli. Pierwszym kryterium wyboru najczęściej jest płeć dziecka. Wyróżniamy:

 • Rower dla chłopca 4 lata 
 • Rower dla dziewczynki 4 lata

Rowerki dziewczęce mają najczęściej biały, czerwony lub różowy kolor, modele dla chłopców są błękitne, zielone lub czarne. Nie brakuje rowerków zdobionych rozmaitymi grafikami, na przykład postaciami z ulubionych bajek. Znajdziemy również na rynku uniwersalne modele. Wybór jest niemal nieograniczony.

Wybierając dobry rower dla 4-latka powinniśmy zwrócić uwagę na kilka czynników:

 • Rozmiar – o tym już wspominaliśmy wyżej. Rozmiar musi być dopasowany do wzrostu dziecka. W przypadku 4-latka będzie to najczęściej rower z kołami w rozmiarze 16 cali. Rama w rowerkach dziecięcych ma rozmiar uniwersalny. Pamiętajmy, by rower dla 4-latka miał niski przekrok, żeby dziecko mogło swobodnie z niego zeskoczyć, w razie potrzeby.
 • Waga – oczywistym jest, że im lżejszy będzie rower dla dziecka, tym lepiej. Może się bowiem zdarzyć, że maluch nagle podczas wycieczki zrezygnuje z dalszej jazdy i rodzic będzie musiał dźwigać sprzęt. Lekki rower dla 4-latka to na pewno trafny wybór. Maluchowi również zdecydowanie łatwiej będzie nim manewrować.
 • Jakość wykonania – nie ma wątpliwości, że rower dla dziecka powinien być przede wszystkim bezpieczny. Wybierzmy zatem model wykonany bardzo solidnie, z wysokiej jakości materiałów. Wyeliminuje to ryzyko ewentualnych awarii i upadków.
 • Zabezpieczenia – bardzo ważne, by łańcuch w rowerze dla dziecka był odpowiednio zabezpieczony. Przydatne mogą okazać się również błotniki, które ochronią malucha przed ochlapaniem.
 • Hamulec – rowery w rozmiarze 16 cali mogą mieć hamulec torpedo (hamulec w pedałach) lub w kierownicy, ewentualnie oba naraz. Pierwsza opcja dla 4-letniego malucha będzie na pewno wygodniejsza. Możemy jednak postawić na rowerek z przednim hamulcem. Ważne jest jednak to, by był on odpowiednio wyregulowany. Jeśli dziecko zbyt mocno naciśnie hamulec i całkowicie zablokuje koła, może się to skończyć groźnym upadkiem.
 • Przerzutki – w tego typu rowerkach przerzutki nie są konieczne. Ważne, by maluch dobrze opanował jazdę, a dopiero potem próbował ogarnąć dodatkowe funkcje. Oczywiście, znajdziemy w ofercie rowery dla 4-latków z przerzutkami, choć z reguły przerzutki pojawiają się dopiero w modelach 20-calowych.
 • Boczne kółka – w wieku 4 lat dziecko najczęściej dopiero zaczyna przygodę z rowerem na pedały. Większość rodziców decyduje się na rower z bocznymi kółkami. Specjaliści podkreślają jednak, że warto uczyć malucha od samego początku jazdy na dwóch kółkach, bez asekuracji bocznych kółek. Dzięki temu dziecko szybciej opanuje jazdę i zapanuje nad równowagą. Oczywiście, zdecydowana większość modeli w rozmiarze 16 cali ma w zestawie boczne kółka, które można w każdej chwili przykręcić lub odkręcić.
 • Cena – ceny rowerków dziecięcych są bardzo różnorodne. Za model 16-calowy zapłacimy od 200-300 złotych w górę.

Rower dla 4-latka – o czym warto pamiętać?

Jeśli Twoje dziecko rozpoczyna rowerową przygodę, pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu w postaci kasku. To absolutny niezbędnik. Kask rowerowy ochroni głowę dziecka podczas ewentualnych upadków, a te na początku na pewno będą się zdarzać. Można również pomyśleć o ochraniaczach na kolana oraz łokcie. Mogą one jednak nieco ograniczać ruchy.

Ważne, by dobrze wybrać miejsce, w którym będziemy uczyć dziecko jazdy na rowerze. Nie róbmy tego na ścieżkach rowerowych, bo będziemy ograniczać sprawne przemieszczanie się innych rowerzystów, a przy okazji narazimy dziecko (oraz innych użytkowników) na niebezpieczeństwo. Najlepiej na naukę jazdy wybrać park czy bezpieczny plac w pobliżu domu.

Rower dla 4 latka – Ranking

Jeżeli zastanawiacie się jaki rower będzie najlepszy dla 4 latka, warto sprawdzić poniższe zestawienie najpopularniejszych modeli w tej kategorii.

tego szukacie najczęściej:

 • rower dla 4 latka
 • jaki rower 16 cali
 • lekki najlepszy rower dla 4 latka
 • rowerki dla chłopców 4 latka

Rower dla 4-latka - Opinie, Propozycje, Komentarze

 1. Ada

  6 czerwca 2019
 2. Paweł

  2 lipca 2019

Dodaj Opinię