Wokół Dziecka

Fotelik samochodowy

Łóżeczko, pierwsze ubranka, czy właśnie pierwszy fotelik samochodowy, to artykuły, które koniecznie należy kupić jeszcze przed narodzinami dziecka. Jest to zakup, o którym absolutnie należy pamiętać, ze względu na bezpieczeństwo malucha, warto też przeznaczyć na niego trochę więcej czasu i uwagi. Obowiązek przewożenia dzieci w foteliku obowiązuje od ich urodzenia, do osiągnięcia wzrostu 135 cm, natomiast na przednim siedzeniu bez fotelika lub podwyższenia nie wolno przewozić dzieci do lat 12. Natomiast termin ważności fotelika, to 5 lat, po tym okresie materiały z których foteliki są wykonane tracą na trwałości i nie gwarantują pełnej ochrony, dlatego radzę unikać przejmowania fotelików po kimś.

Fotelik samochodowy dla niemowlaka

Pierwszy fotelik-kołyska, ustawiany tyłem do kierunku jazdy jest przeznaczony dla niemowlaków, czyli dla dzieci do 13 kg. Później po prostu przewożenie dziecka w takim foteliku staje się niemożliwe – dziecko z niego wyrasta (pamiętajcie, że absolutnie główka dziecka nie może wystawać ponad górną krawędź). Można również wybrać większy fotelik, z wkładką dla noworodka. Taki fotelik dobrej jakości, sprawdzonej firmy, posiadający odpowiednie atesty, zapewnia bezpieczeństwo na takim samym poziomie, jak fotelik-kołyska.

Foteliki samochodowe od urodzenia 0-13

TOP 4 Fotelik samochodowy 0-13 Producent Cena
1Jane KoosJaneAktualna Cena
2Sparco F300i 0-13kg czerwonySparcoAktualna Cena
3Cybex Aton Basic 0-13kg Blue MoonCybexAktualna Cena
4BeSafe Izi Go beżowyBeSafeAktualna Cena

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pierwszego fotelika?

Przede wszystkim obudowa, która jest głównym zabezpieczeniem, w razie wypadku. Powinna być ona głęboka, posiadać zabezpieczenie Safe Side (ochrona podczas uderzenia z boku), a także być wyposażona w odpowiedni system wentylacji, który zapewni dziecku komfort jazdy.

Druga kwestia, to szelki – powinny być one regulowane, łatwe do zapinania oraz wyposażone w ochraniacze chroniące dziecko przed obtarciami. Sprawdźcie czy posiadają zapięcie trzy, czy pięciopunktowe. Pasy pięciopunktowe zapewniają większe bezpieczeństwo, dzięki zabezpieczeniu na wysokości bioder. Poza tym zwróćcie również uwagę na długość szelek, niestety często zdarza się, że szelki są bardzo krótki, co może być przeszkodą np. zimą, kiedy dziecko ubrane jest w grubą odzież.

Warto zwrócić również uwagę na montaż – fotelik powinien być jak najbardziej stabilny, a jednocześnie jego montaż nie powinien być skomplikowany. Najbezpieczniejsze i najlepsze są te, które są wpinane w szyny montowane w samochodzie (baza ISOFIX)– niestety nie we wszystkich samochodach można skorzystać z tego rozwiązania. Drugą opcją jest montaż przy pomocy pasów, nie odradzam go, ale w przypadku wyboru takiego fotelika należy upewnić się, że po zamontowaniu jest on stabilny.

Uchwyt jest kolejną rzeczą – fotelik powinien być wygodny podczas noszenia, a pałąk umożliwiać przekształcenie fotelika w leżaczek.

Na koniec – tapicerka. Oczywiście nie chodzi o kolor, ale o to by była wykonana z przyjemnych i trwałych materiałów, aby był to materiał nie powodujący odparzeń i by można było go w prosty sposób zdjąć i w razie potrzeby wyprać.

fotelik samochodowy 9-36, 15-36, 9-18, 0-13

Kolejne foteliki są już montowane przodem do kierunku jazdy, są już to typowe foteliki dla dzieci siedzących, choć w zależności od wersji mogą się one rozkładać, bądź nie, być wyższe, zapinane na różne sposoby, montowane na szynach, lub przypinane pasami. Oznaczenia na fotelikach: 9-36, 15-36, 9-18, 0-13 oznaczają do jakiego wieku przystosowany jest fotelik. Mimo oznaczeń, warto jednak zrobić przymiarkę.

Na zakupy warto wybrać się z dzieckiem, o ile w przypadku niemowlaka protesty raczej nie wchodziły w grę, tak starsze dziecko może mieć już wyraźne preferencje i nie akceptować pewnych rozwiązań. Po pierwsze więc zwróćmy uwagę, czy dziecku jest wygodnie w wybranych przez nas modelach.

Na co zwrócić uwagę?

Po pierwsze szczególnie dla młodszych dzieci bardziej komfortowy będzie fotelik, w którym będą mogły się położyć, więc warto by był on rozkładany, lub by miał opuszczane oparcie. Lepsze są również foteliki, których podstawowa pozycja to siedząca, a nie półleżąca – starszemu dziecku nie będzie wygodnie ciągle leżąc.

Niektóre modele mają również regulowaną szerokość siedziska, co może być bardzo pomocne np. zimą, gdy dziecko jest ubrane grubiej. Jeżeli szerokość nie jest regulowana lepiej kupić fotelik o szerszym siedzisku.

Fotelik dziecku służyć będzie przez kilka lat, dziecko będzie rosło – warto więc zainwestować w model, który będzie miał regulowane praktycznie wszystko – np. zagłówek, szerokość, siedzisko.

Również w wypadku tych fotelików należy zwrócić uwagę na montaż, Safe Side oraz szelki – podobnie jak w fotelikach-kołyskach.

Polecam foteliki wyposażone w boczne oparcia, które są z jednej strony bezpieczniejsze, a z drugiej wygodniejsze dla dziecka.

Fotelik samochodowy przepisy

Sposób przewożenia dzieci regulowany jest przez Kodeks Drogowy. Podstawową informacją jest fakt, że bez fotelika nie wolno przewozić dzieci poniżej 135 cm wzrostów. Drugą ważną kwestią jest to, że na przednim siedzeniu, jeśli samochód wyposażony jest w działającą poduszkę powietrzną, nie wolno przewozić dzieci w fotelikach ustawionych tyłem do kierunku jazdy. Są to podstawowe kwestie bezpieczeństwa, o których warto jednak przypominać. Kolejnym wartym uwagi zapisem jest całkowity zakaz przewożenia dzieci do lat 3 w pojazdach niewyposażonych w pasy bezpieczeństwa, dzieci powyżej 3 roku życia mogą w takich samochodach podróżować jedynie na tylnich kanapach. Z obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach zwolnione są pojazdy przystosowane do jazdy powyżej 10 osób, czyli wszelkiego rodzaju busy. Prawem jest regulowane także postępowanie zgodnie z instrukcją producenta – dlatego zawsze posiłkujcie się nią podczas montażu (szczególnie pierwszego) fotelika.

Fotelik dla starszego dziecka – fotelik dla 4-latka, fotelik dla 5-latka

Szukając fotelika dla większego – 4, 5, 6-letniego dziecka istnieje większa dowolność. W zależności od wzrostu można dokonać wyboru pomiędzy 3 typami fotelików. Mniejsze dzieci bezpieczniej będą siedzieć w fotelikach z podwyższeniem, podobnych jak te dla młodszych dzieci, nieco tylko większych. Minusem jest fakt, że prawdopodobnie szybko będzie trzeba wymienić je na inny model, dlatego jeśli dziecko nie wyrosło ze swojego starego fotelika – nie ma potrzeby zmiany, tylko dlatego, że producent przewidział takie widełki wiekowe.

Drugi typ, to foteliki nieznacznie podwyższane, w których dziecko przypinane jest normalnymi pasami samochodowymi. Takie foteliki posiadają zapewniający bezpieczeństwo Safe Side oraz zagłówek. Pasy natomiast wprowadzane są w specjalne szyny, które zapewniają komfort w czasie podróży.

Ostatni typ – a zarazem rozwiązanie również dla dzieci w wieku szkolnym, to podstawka podwyższająca, która w zależności od modelu i wielkości może posiadać również podłokietniki. Jest to opcja dla dzieci wysokich, ważne aby pas bezpieczeństwa znajdował się w odpowiednich miejscach. Nigdy nie kupujcie fotelików na wyrost!

Fotelik samochodowy - Ranking 2018

W tabelce poniżej możecie sprawdzić jakie produkty w kategorii Fotelik samochodowy aktualnie cieszą się największą popularnością na serwisie Skąpiec.pl. Ten ranking aktualizuje się każdego dnia!

Miejsce Fotelik samochodowy Producent Cena
1Graco NautilusGracoAktualna Cena
2Espiro KappaEspiroAktualna Cena
3Graco JUNIOR MAXI 15-36kg CharcoalGracoAktualna Cena
4AVIONAUT GliderAVIONAUTAktualna Cena
5Cybex Aton Basic 0-13kg Blue MoonCybexAktualna Cena

tego szukacie najczęściej:

 • foteliki samochodowe ranking 2016
 • fotelik samochodowy opinie
 • foteliki samochodowe opinie
 • fotelik samochodowy 9-18 ranking

Fotelik samochodowy - Opinie, Propozycje, Komentarze (11)

 1. Luśka

  Bardzo ważny i pożyteczny artykuł. Każdy rodzic i osoby które dopiero planują dzieci powinny sie z nim zapoznać. Niby wszyscy wiedzą jak ważny jest fotelik ale nie wszyscy wiedzą jaki jest najodpowiedniejszy. A przecież od tego, czy fotelik jest odpowiedni zależy bezpieczeństwo naszego dziecka. Nie mozna sobie pozwolic na jakiekolwiek odstępstwo od normy.

  Odpowiedz
 2. Fiona

  My jesteśmy teraz w przedziale 9 kilowym więc szukujemy się do zakupu nowego fotelika. Zastanawiam się nad tym jaki wybrać, bo modeli i firm jest naprawdę dużo, ale chyba wybierzemy ten sprawdzony. Najważniejsze, żeby kupić nowy fotelik.

  Odpowiedz
 3. Ares

  Bardzo dobre i polecane foteliki to Cybex, Recar, Britax Romer, Maxi Cosi, Diono.
  Każdy fotelik najlepiej przymierzyć z dzieckiem bo każde dzieci są inne.

  Odpowiedz
  • Marek

   Zgadzam się co do tych firm chyba każdy je zna. Przymierzam się teraz do nowego zakupu fotelika 9 – 18 myślę nad Recaro Optiafix miał ktoś z nim do czynienia?

   Odpowiedz
   • Laura

    my kupiliśmy po rekomendacji znajomych i bardzo sobie chwalimy, łatwy montaż, dziecko siedzi jak na tronie, można ustawić pozycje spiczynkową jestem na tak:)

    Odpowiedz
 4. Rafał

  Bardzo ciekawy artykuł i dużo dobrych przykładów. Z marek tańszych polecam Caretero, mają dużą regulację i część z fotelików solidne pasy. Mają też obszerne zagłówki i dość wysokie boki.

  Odpowiedz
 5. Marysia

  Nie zapomnijcie dopisać nowego fotelika (pierwszego na świecie) z wbudowanymi poduszkami powietrznymi od Maxi-Cosi.
  Jestem bardzo bardzo zadowolona !

  Odpowiedz
  • Grażyna

   Widziałam ten fotelik w pytaniu na śniadanie ! Wielu moich znajomych chwali sobie Maxi-Cosi i chyba zainwestuje.
   Innowacyjna firma wzbudza u mnie duże zaufanie.

   Odpowiedz
 6. Weronika

  Marysia, dokładnie ! Taki wynalazek to naprawdę szok ! Maxi-Cosi się postarało muszę przyznać. I zdeptało konkurencję

  Odpowiedz
  • Karolina

   Tak tak ! Maxi-Cosi świetnie sobie radzi. A teraz wymyślili foteliki z Gwiezdnych Wojen ! Są bezpieczne a do tego piękne. Poluje na Rodifix AirProtect 🙂

   Odpowiedz
 7. Paweł

  Zgadzam się z wszystkim co wyżej. Dodam, że warto odwiedzić “dobry” sklep gdzie specjaliści dobrze doradzą i dobiorą fotelik. My też rozważaliśmy foteliki grupy 9-18 kg, pan który nam doradzał pokazał kilka opcji tyłem do kierunku jazdy (są bezpieczniejsze), wybraliśmy obrotowy Recaro Zero 1. Nowy fotelik docenia również żona gdy jeździ z naszym Kubusiem sama jest jej wygodnie go włożyć do fotelika, który obraca się wtedy bokiem. Naszego zakupu dokonaliśmy w sklepie FotelikiWarszawa (polecamy) bo mieszkamy niedaleko ale jest kilka “dobrych” sklepów gdzie doradzają fachowcy.

  Odpowiedz

Jakie jest Twoje zdanie na temat: Fotelik samochodowy?