Jaki Fotelik samochodowy najlepszy? Ranking 2021

Fotelik samochodowy dla dziecka - ranking

Jaki fotelik samochodowy wybrać?

Łóżeczko, pierwsze ubranka, czy właśnie pierwszy fotelik samochodowy, to artykuły, które koniecznie należy kupić jeszcze przed narodzinami dziecka. Jest to zakup, o którym absolutnie należy pamiętać, ze względu na bezpieczeństwo malucha, warto też przeznaczyć na niego trochę więcej czasu i uwagi. Obowiązek przewożenia dzieci w foteliku obowiązuje od ich urodzenia, do osiągnięcia wzrostu 135 cm, natomiast na przednim siedzeniu bez fotelika samochodowego lub podwyższenia nie wolno przewozić dzieci do lat 12. Natomiast termin ważności fotelika, to 5 lat, po tym okresie materiały z których foteliki samochodowe są wykonane tracą na trwałości i nie gwarantują pełnej ochrony, dlatego radzę unikać przejmowania fotelików po kimś.

Fotelik samochodowy dla niemowlaka

Pierwszy fotelik-kołyska, ustawiany tyłem do kierunku jazdy jest przeznaczony dla niemowlaków, czyli dla dzieci do 13 kg. Później po prostu przewożenie dziecka w takim foteliku staje się niemożliwe – dziecko z niego wyrasta (pamiętajcie, że absolutnie główka dziecka nie może wystawać ponad górną krawędź). Można również wybrać większy fotelik samochodowy, z wkładką dla noworodka. Dobry fotelik samochodowy, sprawdzonej firmy, posiadający odpowiednie atesty, zapewnia bezpieczeństwo na takim samym poziomie, jak fotelik-kołyska.

Foteliki samochodowe od urodzenia 0-13 kg – Ranking

Jaki pierwszy fotelik samochodowy kupić?

Przede wszystkim obudowa, która jest głównym zabezpieczeniem, w razie wypadku. Powinna być ona głęboka, posiadać zabezpieczenie Safe Side (ochrona podczas uderzenia z boku), a także być wyposażona w odpowiedni system wentylacji, który zapewni dziecku komfort jazdy.

Druga kwestia, to szelki w fotelikach samochodowych – powinny być one regulowane, łatwe do zapinania oraz wyposażone w ochraniacze chroniące dziecko przed obtarciami. Sprawdźcie czy posiadają zapięcie trzy, czy pięciopunktowe. Pasy pięciopunktowe zapewniają większe bezpieczeństwo, dzięki zabezpieczeniu na wysokości bioder. Poza tym zwróćcie również uwagę na długość szelek, niestety często zdarza się, że szelki są bardzo krótki, co może być przeszkodą np. zimą, kiedy dziecko ubrane jest w grubą odzież.

Warto zwrócić również uwagę na montaż – fotelik samochodowy powinien być jak najbardziej stabilny, a jednocześnie jego montaż nie powinien być skomplikowany. Najbezpieczniejsze i najlepsze są te, które są wpinane w szyny montowane w samochodzie (baza ISOFIX)– niestety nie we wszystkich samochodach można skorzystać z tego rozwiązania. Drugą opcją jest montaż przy pomocy pasów, nie odradzam go, ale w przypadku wyboru takiego fotelika należy upewnić się, że po zamontowaniu jest on stabilny.

Uchwyt jest kolejną rzeczą – fotelik samochodowy powinien być wygodny podczas noszenia, a pałąk umożliwiać przekształcenie fotelika w leżaczek.

Na koniec – tapicerka. Oczywiście nie chodzi o kolor, ale o to by była wykonana z przyjemnych i trwałych materiałów, aby był to materiał nie powodujący odparzeń i by można było go w prosty sposób zdjąć i w razie potrzeby wyprać.

Fotelik samochodowy 9-36, 15-36, 9-18

Kolejne foteliki samochodowe są już montowane przodem do kierunku jazdy, są już to typowe foteliki dla dzieci siedzących, choć w zależności od wersji mogą się one rozkładać, bądź nie, być wyższe, zapinane na różne sposoby, montowane na szynach, lub przypinane pasami. Oznaczenia na fotelikach: 9-36, 15-36, 9-18 oznaczają do jakiego wieku przystosowany jest fotelik samochodowy (jeżeli szukasz typu 9-36, sprawdź jaki fotelik samochodowy 9-36 kupić). Mimo oznaczeń, warto jednak zrobić przymiarkę.

Na zakupy warto wybrać się z dzieckiem, o ile w przypadku niemowlaka protesty raczej nie wchodziły w grę, tak starsze dziecko może mieć już wyraźne preferencje i nie akceptować pewnych rozwiązań. Po pierwsze więc zwróćmy uwagę, czy dziecku jest wygodnie w wybranych przez nas modelach.

Foteliki samochodowe grupa I

Foteliki samochodowe grupa II i II

Jaki fotelik samochodowy kupić, na co zwrócić uwagę?

Po pierwsze szczególnie dla młodszych dzieci bardziej komfortowy będzie fotelik samochodowy, w którym będą mogły się położyć, więc warto by był on rozkładany, lub by miał opuszczane oparcie. Lepsze są również foteliki, których podstawowa pozycja to siedząca, a nie półleżąca – starszemu dziecku nie będzie wygodnie ciągle leżąc.

Niektóre modele mają również regulowaną szerokość siedziska, co może być bardzo pomocne np. zimą, gdy dziecko jest ubrane grubiej. Jeżeli szerokość nie jest regulowana lepiej kupić fotelik samochodowy o szerszym siedzisku.

Dobry fotelik samochodowy dziecku służyć będzie przez kilka lat, dziecko będzie rosło – warto więc zainwestować w model, który będzie miał regulowane praktycznie wszystko – np. zagłówek, szerokość, siedzisko.

Również w wypadku tych fotelików należy zwrócić uwagę na montaż, Safe Side oraz szelki – podobnie jak w fotelikach-kołyskach.

Polecam foteliki samochodowe wyposażone w boczne oparcia, które są z jednej strony bezpieczniejsze, a z drugiej wygodniejsze dla dziecka.

Fotelik samochodowy a przepisy

Sposób przewożenia dzieci regulowany jest przez Kodeks Drogowy. Podstawową informacją jest fakt, że bez fotelika nie wolno przewozić dzieci poniżej 135 cm wzrostów. Drugą ważną kwestią jest to, że na przednim siedzeniu, jeśli samochód wyposażony jest w działającą poduszkę powietrzną, nie wolno przewozić dzieci w fotelikach ustawionych tyłem do kierunku jazdy. Są to podstawowe kwestie bezpieczeństwa, o których warto jednak przypominać. Kolejnym wartym uwagi zapisem jest całkowity zakaz przewożenia dzieci do lat 3 w pojazdach niewyposażonych w pasy bezpieczeństwa, dzieci powyżej 3 roku życia mogą w takich samochodach podróżować jedynie na tylnich kanapach. Z obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach zwolnione są pojazdy przystosowane do jazdy powyżej 10 osób, czyli wszelkiego rodzaju busy. Prawem jest regulowane także postępowanie zgodnie z instrukcją producenta – dlatego zawsze posiłkujcie się nią podczas montażu (szczególnie pierwszego) fotelika.

Fotelik dla starszego dziecka – fotelik dla 4-latka, fotelik dla 5-latka

Szukając fotelika dla większego – 4, 5, 6-letniego dziecka istnieje większa dowolność. W zależności od wzrostu można dokonać wyboru pomiędzy 3 typami fotelików. Mniejsze dzieci bezpieczniej będą siedzieć w fotelikach z podwyższeniem, podobnych jak te dla młodszych dzieci, nieco tylko większych. Minusem jest fakt, że prawdopodobnie szybko będzie trzeba wymienić je na inny model, dlatego jeśli dziecko nie wyrosło ze swojego starego fotelika – nie ma potrzeby zmiany, tylko dlatego, że producent przewidział takie widełki wiekowe.

Drugi typ, to foteliki nieznacznie podwyższane, w których dziecko przypinane jest normalnymi pasami samochodowymi. Takie foteliki posiadają zapewniający bezpieczeństwo Safe Side oraz zagłówek. Pasy natomiast wprowadzane są w specjalne szyny, które zapewniają komfort w czasie podróży.

Ostatni typ – a zarazem rozwiązanie również dla dzieci w wieku szkolnym, to podstawka podwyższająca, która w zależności od modelu i wielkości może posiadać również podłokietniki. Jest to opcja dla dzieci wysokich, ważne aby pas bezpieczeństwa znajdował się w odpowiednich miejscach. Nigdy nie kupujcie fotelików samochodowych na wyrost!

tego szukacie najczęściej:

 • foteliki samochodowe ranking 2016
 • fotelik samochodowy opinie
 • foteliki samochodowe opinie
 • fotelik samochodowy 9-18 ranking

Fotelik samochodowy - Opinie, Propozycje, Komentarze

 1. Luśka

  14 sierpnia 2015
 2. Fiona

  23 października 2015
 3. Ares

  16 listopada 2015
  • Marek

   24 stycznia 2016
   • Laura

    25 lutego 2016
 4. Rafał

  28 stycznia 2017
 5. Marysia

  19 października 2017
  • Grażyna

   23 października 2017
 6. Weronika

  23 października 2017
  • Karolina

   13 listopada 2017
 7. Paweł

  3 stycznia 2018
 8. Jakub

  28 stycznia 2018
  • adafka

   4 sierpnia 2018
   • Syla15

    26 marca 2019
  • alkapotocka

   30 lipca 2019
 9. anonimka

  9 kwietnia 2018
 10. melkaaa

  5 czerwca 2018
 11. Krzychu

  20 lipca 2018
 12. Tomek

  31 sierpnia 2018
 13. Anonim

  29 marca 2019
 14. Beata

  10 kwietnia 2019
 15. Krzysztof

  16 stycznia 2021

Dodaj Opinię