Jaka Karuzela do łóżeczka najlepsza? Ranking 2020

karuzela do łóżeczka dla niemowląt

Karuzela do łóżeczka dla niemowlaka

Najmłodsze maleństwa mają bardzo ograniczony dostęp do wszelkich zabawek – nie są w stanie nic utrzymać, dopiero uczą się zaciskać dłonie i nimi manewrować, więc odpadają wszelkie zabawki do gryzienia, czy dotykania itp. A jednak COŚ jest potrzebne! Jedyną opcja pozostaje w zasadzie pokazywanie dziecku zabawek lub właśnie karuzela do łóżeczka. Ma ona za zadanie zajęcie dziecka, ale też uspokojenie, czy zapewnienie komfortu poprzez widok znajomych elementów po przebudzeniu. Jest też oczywiście jeszcze kwestia wpływu na rozwój – karuzela nad łóżeczko dla niemowlaka ćwiczy jego umiejętności wzrokowo-ruchowe i słuchowe. Ja osobiście bardzo sobie chwaliłam łóżeczkowe karuzele, ale uwaga – wybór jest jak zawsze ogromny, a na rynku znajdziecie niestety mnóstwo fatalnych produktów. Szczególnie jeśli chcecie znaleźć jak najlepszą karuzelę do łóżeczka dla noworodka – musicie wystrzegać się paru (dość powszechnych) rzeczy – tak żeby dziecku nie szkodzić, a jednocześnie by karuzela do łóżeczka spełniała po prostu swoje funkcje.

Kiedy najlepiej zawiesić karuzelę do łóżeczka?

Najlepszy moment na zamontowanie karuzeli do łóżeczka, to już pierwszy miesiąc życia. Niekoniecznie od razu po urodzeniu, ale kiedy dziecko zaczyna interesować się światem, wodzić wzrokiem za przedmiotami, skupiać się na pokazywanych przedmiotach itp. Ja karuzelę montowałam od razu – razem z łóżeczkiem, nie uruchamiałam jej, czekałam aż zobaczę pierwsze oznaki zainteresowania, oswajałam też w ten sposób przestrzeń, maluszki były spokojniejsze, gdy coś na łóżeczku było, a nie tylko gołe ściany – moje dzieci zwykle po przebudzeniu nie zaczynały płaczu, ale właśnie próbowały dosięgnąć karuzeli na łóżeczkiem, obserwowały zwierzątka. Tym bardziej proponuję zawieszenie karuzeli od razu, że jest to zabawka raczej na krótko. Zdjęcie karuzeli powinno nastąpić wtedy, gdy dziecko zaczyna łapać zabawki i je ściągać (artykuł na temat: zabawki dla rocznego dziecka). Zwykle około 5-6 miesiąca życia. Ewentualnie karuzela do łóżeczka może być zawieszona nieco wyżej, jednak dziecko może denerwować się jeśli nie będzie w stanie dosięgnąć do zabawek, poza tym elementy karuzeli są raczej niewielkie, więc nie będą dobrze widoczne, z kolei chwytanie i pociąganie może być niebezpieczne. Ewentualnie możecie wykorzystać karuzelę do łóżeczka jako pozytywkę – szczególnie, że dzieci, jak zauważyłam, mocno przywiązują się do melodii – co może być przydatne przy zasypianiu dłużej, niż tylko przez pierwsze pół roku życia.

Najlepsza karuzela do łóżeczka – na co zwracać uwagę?

Jak rozpoznać dobrą karuzelę nad łóżeczko? Przede wszystkim pamiętajcie, że karuzela ma służyć noworodkowi, a więc użytkownikowi bardzo wymagającemu 🙂 Nie dajcie się skusić kolorami, czy mnóstwem elementów! Wbrew pozorom dobrych karuzeli do łóżeczka nie ma aż tak wiele!

Po pierwsze – kolory. Malutkie dzieci lepiej widzą i bardziej interesują się intensywnymi, żywymi, kontrastującymi z otoczeniem kolorami, a więc zrezygnujmy z pasteli – może i ładniejszych, ale zdecydowanie gorzej spełniających swoje funkcje na tym etapie rozwoju.

Kolejna kwestia – rodzaj zabawek kręcących się w karuzeli. Dostępne są karuzele z elementami pluszowymi lub plastikowymi, ja osobiście wolę te pluszowe, mniej niebezpieczne w razie sięgnięcia (maleństwo może się po prostu uderzyć plastikową zabawką, a że sięganie po zabawki z karuzeli zwykle odbywa się na zasadzie gwałtownego ruchu i pociągnięcia – uderzenie jest wręcz bardzo prawdopodobne). Zabawek nie powinno być za dużo (trzy-cztery absolutnie wystarczą) i nie powinny kręcić się zbyt szybko, ponieważ maluszki mogą za nimi nie nadążać, a co za tym idzie szybciej się nudzić i denerwować. Zerknijcie też na karuzelę od dołu – tak jak będzie patrzeć dziecko, zabawki powinny być z tej perspektywy dobrze widoczne!

Karuzela z lampką, karuzela z projektorem.. czyli jakie wyposażenie?

Ważne jest również ogólne wyposażenie karuzeli. Poza wirującymi zabawkami, w karuzelach często znajdziecie również elementy nieruchome. Świetnie sprawdzają się tu różnego rodzaju lusterka, w których dziecko będzie mogło się przeglądać. Możecie skusić się również na kupno bardziej wielofunkcyjnej karuzeli dla niemowlaka, w której wyposażeniu mogą znaleźć się np.:

 • lampka nocna,
 • czujnik płaczu – karuzela uruchamia się automatycznie po zarejestrowaniu płaczu dziecka,
 • programator czasowy (można ustawić, że karuzele ma się sama wyłączyć np. po kwadransie) ,
 • możliwość wgrania własnych melodii (daje możliwość również zmieniania piosenek raz na jakiś czas, co może okazać się bardzo przydatne nie tyle dla dzieci, co dla rodziców 😉 ),
 • ustawienie różnych trybów (dzień/noc),
 • karuzelę z projektorem (przydaje się do zasypiania gdy jest ciemno, daje fajny delikatny efekt).

Karuzela na łóżeczko, do łóżeczka, karuzela na łóżeczko turystyczne – a więc kwestia montażu.

Najpowszechniejszym sposobem montażu jest  przeczepienie karuzeli do szczebli łóżeczka lub do jego ramy. Karuzela montowana do ramy będzie mogła być wykorzystywana również w łóżeczkach turystycznych, a więc jeśli macie zamiar wykorzystywać je i tak i tak – najlepsza będzie karuzela montowana do ramy. Dostępne są również karuzele montowane do wózków lub przeznaczone do kąpieli (z przyssawką), ale to już raczej odrębne produkty, a karuzela łóżeczkowa raczej powinna być przymocowana na stałe i to solidnie – tak by była bezpieczna. Dobrym wyborem będzie także karuzela do łóżeczka na pałąku umożliwiającym odsunięcie karuzeli na bok (np. podczas wkładania lub wyciągania dziecka). Niektóre modele mają natomiast wbudowane w uchwyt lampki lub dodatkowe przyciski uruchamiające wibracje lub melodyjki, mogą być również wykorzystywane samodzielnie po odczepieniu pałąka, jeśli znajduje się tam pozytywka lub lampka (niektóre mogą stać się czymś w rodzaju przenośnego radyjka). Także zwracajcie uwagę na takie drobiazgi – produkty są przeróżne.

Warto przed zakupem sprawdzić również, czy poszczególne funkcje można uruchamiać oddzielnie – np. czy można włączyć samą melodię (nie wszystkie dzieci lubią gdy zabawki się kręcą), tylko karuzelę, ewentualnie łączyć funkcje, jeśli jest ich więcej.

I jeszcze jeden, wcale nie taki drobiazg – czyli sugestia by wybierać karuzele do łóżeczka z odczepianymi zabawkami, które po pierwsze można wyprać, a po drugie wykorzystać w przyszłości do zabawy.

Karuzela nad łóżeczko z pozytywką

Pozytywka to raczej must have i standard, choć oczywiście są też modele z samymi zabawkami. Karuzele do łóżeczka bez melodii często są dużo ładniej wykonane, choć ja osobiście uważam, że dźwięk w tej zabawce jest niezbędny. Natomiast wśród karuzeli z pozytywką możecie wybierać pomiędzy modelami na baterie oraz nakręcanymi. Nakręcana pozytywka, tradycyjna posiada zwykle jedną melodyjkę i co kilka minut trzeba ją nakręcać. I to jest jej główny minus – nakręcane karuzele są zwykle proste i nie posiadają dodatkowych funkcji, a nakręcanie faktycznie może zamęczać i rozpraszać dziecko, co w czasie zasypiania np. niekoniecznie jest przydatne. Za to atrakcyjna będzie cena – karuzele nakręcana są tanie.

Karuzela do łóżeczka z pozytywką na baterię zwykle posiada możliwość włączenia opcji długogrającej (przydatne w trakcie zasypiania), a także wybór piosenek. Melodyjkę wybierajcie spokojną i niezbyt głośną, lub z głośnością regulowaną. Nie denerwującą domowników! Na rynku dostępne są również bardzo ciekawe i z tego, co słyszałam świetnie się sprawdzające pozytywki z naturalnymi dźwiękami – np. odgłosami lasu, czy oceanu. Melodyjka zawsze może nie przypaść dziecku do gustu, takie naturalne “uspokajacze” wydają się więc dużo bezpieczniejszą opcją. Z tego samego powodu dobrym wyborem będzie również model, w którym można wgrać własną melodię.

Karuzela do łóżeczka dla dziewczynki, karuzela do łóżeczka dla chłopca – karuzela do łóżeczka dla każdego!

Podsumowując – karuzela do łóżeczka to bardzo fajna sprawa – zaryzykowałabym nawet, że każdy maluszek powinien z karuzelą pewien etap przejść. Nie tylko jest to jedyna dostępna zabawka, którą noworodki będą w stanie “same” się bawić, ale też wspomaga jego rozwój – wzrokowy, słuchowy, motoryczny.

Cena karuzeli dla niemowlaka waha się od 40 do 300 zł, jednak nie cena jest tu najważniejsza. Również w najwyższym przedziale cenowym można znaleźć zwykłe buble, a z kolei za 40 zł świetną i prostą karuzelę. Wystarczy wiedzieć czego się szuka! Często drogie modele są estetyczne i bardziej atrakcyjne wizualnie – ale dla rodzica! Czyli właśnie pastelowe, w odcieniach szarości, bardziej stonowane – niestety akurat w tej zabawce nie o to chodzi, a pierwsze pół roku, to nie najlepszy moment na kształtowanie gustu dziecka.

Powodzenia w poszukiwaniu najlepszej karuzeli do łóżeczka!

Karuzela do łóżeczka – Ranking 2020

W tabelce poniżej możecie sprawdzić jakie karuzele do łóżeczka aktualnie cieszą się największą popularnością oraz najlepszymi opiniami. Ten ranking karuzeli do łóżeczka aktualizuje się każdego dnia.

tego szukacie najczęściej:

 • karuzela do łóżeczka
 • karuzela do łóżeczka opinie
 • jaka karuzela do łóżeczka
 • karuzela do łóżeczka jaką wybrać

Karuzela do łóżeczka - Opinie, Propozycje, Komentarze

 1. Ulka

  28 października 2014
  • ela

   29 października 2014
 2. Karen

  27 czerwca 2015
  • Maciej

   16 maja 2016
 3. Kapsel

  28 lipca 2017
 4. Adelina

  17 lutego 2019

Dodaj Opinię