Jaki laktator elektryczny czy ręczny wybrać?

laktator elektryczny

Laktator elektryczny Medela

Pierwsze tygodnie, a nawet miesiące życia dziecka opierają się głównie na spaniu i jedzeniu. Nic zatem dziwnego, że większość mam jeszcze przed porodem zastanawia się nad sposobem karmienia maluszka. Już na tym etapie często poszukujemy laktatora. Czym się kierować wybierając odpowiedni model, jaki laktator wybrać, elektryczny czy ręczny?

Chyba każda mama miała okazję zetknąć się z urządzeniem zwanym laktatorem. Ten sprytny gadżet może przynieść prawdziwą ulgę i ułatwić życie. Bywa jednak, że jest zupełnie zbędny. Ile matek, tyle opinii. Niewątpliwie, warto mieć go pod ręką, w razie sytuacji awaryjnej. Jak jednak wybrać najlepszy laktator? Tym tematem zajmiemy się poniżej.

Czy laktator jest niezbędny?

To zależy. Może okazać się, że nie sięgniemy po niego ani razu, a może stać się naszym nieodłącznym kompanem. Są kobiety, które mają problem z przystawieniem maluszka do piersi, a mimo to bardzo chcą karmić naturalnym mlekiem. W tej sytuacji dobry laktator jest absolutnie niezbędny. Odciągnięte mleko można w każdej chwili podać dziecku za pomocą butelki. Taka opcja przydaje się również, kiedy mama musi zostawić maluszka pod opieką innej osoby, a nie chce podawać mu mleka zastępczego. Laktator sprawdzi się także podczas odstawiania dziecka od piersi.

Laktator to również idealne rozwiązanie podczas nawału pokarmu. Większość mam to przerabia. Nim piersi dostosują się do potrzeb dziecka, trzeba przejść przez różne etapy. Zdarza się, że pokarmu jest zbyt dużo, w piersiach robią się zastoje, a maluch wcale nie ma ochoty na jedzenie. W takiej sytuacji laktator może okazać się zbawieniem. Warto jednak pamiętać, że zbyt częste odciąganie pokarmu za pomocą laktatora może przynieść odwrotny skutek. Odciągając mleko dajemy sygnał, że jest na nie zapotrzebowanie i gruczoły zaczynają produkować go jeszcze więcej. Nie warto zatem przesadzać. Kobiece piersi są tak doskonale skonstruowane, że szybko dostosowują się do potrzeb maluszka.

Niemniej, laktator może się przydać i warto go mieć w razie potrzeby. Oferta tego rodzaju produktów jest jednak całkiem spora i wybór odpowiedniego modelu może być problematyczny. Spieszymy zatem z pomocą i podpowiadamy, jaki laktator wybrać.

Kiedy kupić laktator?

Wiele kobiet zastanawia się, kiedy kupić laktator. Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Jeśli jednak zakładasz, że będziesz karmić piersią, możesz uzbroić się w to urządzenie już przed porodem. W tej sytuacji możesz na przykład kupić jeden z tańszych modeli, a jeśli po porodzie okaże się, że bez laktatora nie możesz funkcjonować, wówczas zainwestujesz w bardziej zaawansowany produkt.

Warto wiedzieć, że pokarm można odciągać również ręcznie. Technikę ręcznego odciągania zaprezentuje Ci położna w szpitalu lub doradca laktacyjny. To metoda, która nie wymaga użycia żadnych dodatkowych urządzeń. Może przydać się w nagłych sytuacjach.

Laktator można również wypożyczyć. Coraz więcej punktów medycznych czy aptek oferuje taką możliwość. Przed zakupem możemy zatem wypróbować wybrany model albo po prostu korzystać z wypożyczonego urządzenia w razie potrzeby. Jeśli jednak okaże się, że laktator jest Twoim stałym towarzyszem, lepiej kupić własny sprzęt.

Jak zbudowany jest laktator?

Wszystkie rodzaje laktatorów mają podobną budowę oraz zasadę działania. W skład ich budowy wchodzą:

 • Butelka – może mieć różny kształt oraz pojemność. Wybierając laktator warto sprawdzić, czy posiada on specjalny adapter. Dzięki temu będzie można ściągnąć mleko do butelek o różnej pojemności oraz szerokości szyjki.
 • Lejek – kluczowy element urządzenia. Od niego bowiem zależy komfort odciągania pokarmu. Najbardziej delikatne dla piersi są lejki wykonane z silikonu.
 • Nakrętka – dzięki niej możemy zamknąć butelkę z odciagniętym mlekiem i bezpiecznie je przechowywać. Jeśli zamierzamy mrozić mleko, powinniśmy wybrać odpowiednio dostosowaną nakrętkę.

W ofercie znajdziemy dwa podstawowe rodzaje laktatorów: laktator ręczny oraz laktator elektryczny. Czym się różnią?

Laktator ręczny

Jak sama nazwa wskazuje, służy do ręcznego ściągania mleka. Tego typu urządzenia możemy podzielić ze względu na budowę i sposób działania na trzy podstawowe typy:

 • Laktator typu gruszka – to najprostszy i obecnie najrzadziej wybierany typ laktatora. Odciąganie pokarmu z jego pomocą nie jest specjalnie wygodne, a na dodatek bywa bolesne. Mleko odciąga się tu za pomocą gruszki, której zaciskanie i puszczanie wytwarza podciśnienie i w efekcie zasysanie brodawki. Pierwsze laktatory typu gruszka wykonywane były ze szkła, obecnie produkowane są z wytrzymałego plastiku. Tego typu laktator sprawdzi się, jeśli rzadko odciągamy niewielkie ilości pokarmu. Jeżeli zamierzamy często korzystać z laktatora i przechowywać odciągnięty pokarm, gruszka nie spełni się w tej roli.
 • Laktator z pompką – w tego rodzaju modelu przy lejku i butelce znajduje się pompka, która umożliwia odciąganie pokarmu. Dzięki temu do odciągania wystarczy nam jedna ręka. W przypadku laktatora gruszkowego musimy użyć obu rąk.
 • Laktator tłokowy – sposób jego działania można porównać do sposobu działania strzykawki. Do jego użycia potrzebujmy obu rąk.

Laktator ręczny – Ranking 2020

Polecane laktatory ręczne wg popularności i opinii.

Laktator elektryczny

Różni się tym, że nie wymaga użycia siły rąk. Całą pracę wykonuje za nas specjalny mechanizm. Większość dostępnych na rynku modeli posiada regulację siły ssania oraz różne tryby pracy, dzięki czemu możemy dostosować działanie produktu do własnych potrzeb. To bardzo wygodny sposób odciągania pokarmu.

Laktator elektryczny – Ranking 2020

Polecane laktatory elektryczne wg popularności i opinii.

Laktator elektryczny czy ręczny?

To najczęściej zadawane pytanie. Oba modele mają swoje wady i zalety. Laktator ręczny sprawdza się raczej w sytuacjach, gdy sporadycznie odciągamy pokarm. Trzeba pamiętać, że użycie tego rodzaju laktatora wymaga niewielkiego wkładu siły i ręce dość szybko się męczą. Model ręczny dobrze spełnia swoją rolę podczas nawału pokarmu. Kiedy laktacja jest ustabilizowana, ciężko z jego pomocą odciągnąć odpowiednią ilość mleka. Do zalet tego typu produktów na pewno zaliczymy cichą pracę i niższą cenę. Laktator ręczny jest znacznie tańszy od modeli elektrycznych. Na rynku znajdziemy modele, które można połączyć ze specjalnym pojemnikiem do przechowywania pokarmu czy bezpośrednio z butelką do karmienia. W ofercie znajdziemy także laktatory ręczne z silikonową osłonką, która masuje pierś i stymuluje wypływ pokarmu, co nieco podnosi komfort całego procesu i ułatwia go. Dzięki temu również odciąganie jest mniej bolesne.

Podczas zakupu laktatora ręcznego warto sprawdzić, czy jest możliwość dokupienia do niego części, szczególnie tych najszybciej zużywających się. Dobrze, jeśli urządzenie możemy obsługiwać za pomocą jednej ręki. W takiej sytuacji jedną piersią możemy karmić maluszka, a z drugiej odciągać pokarm. Dobry laktator powinien być wygodny, poręczny i lekki. Warto wybrać model, który można łatwo utrzymać w czystości.

Laktator elektryczny jest na pewno zdecydowanie wygodniejszy i łatwiejszy w użyciu. Nie wymaga pracy rąk. Za utrzymanie próżni odpowiada bowiem specjalny mechanizm. Na rynku dostępne są laktatory elektryczne oferujące regulację siły ssania (tempo odciągania pokarmu – liczba cykli na minutę) oraz rozmaite tryby, na przykład naśladujące naturalny rytm ssania dziecka. Warto zwrócić uwagę na te parametry. Jeśli z urządzenia korzystamy rzadko, wybierzmy laktator elektryczny z siłą ssania na poziomie 30-35 cpm. Jeżeli natomiast często odciągamy pokarm, wartość ta powinna wynosić minimum 60. Ważny jest również sposób zasilania laktatora. W ofercie znajdziemy modele zasilane sieciowo oraz te, które działają na baterie lub akumulatorki. Oczywiście, nie brakuje urządzeń, które są zasilane zarówno sieciowo, jak i bateryjnie. Trzeba jednak pamiętać, że laktator elektryczny to spory wydatek.

Laktator elektryczny sprawdzi się szczególnie podczas nawałów pokarmu oraz u dzieci, które nie potrafią samodzielnie ssać. Urządzenie to przydatne jest również w przypadku wcześniaków i w sytuacji, gdy mama wraca do pracy i nie chce przerywać karmienia naturalnego.

Laktator podwójny czy pojedynczy?

W ofercie znajdziemy zarówno laktator pojedynczy, jak i podwójny. Ten pierwszy sprawdzi się szczególnie w sytuacji, gdy okazjonalnie odciągamy pokarm. Laktator podwójny odciąga mleko jednocześnie z obu piersi i doskonale sprawdzi się podczas regularnego odciągania mleka.

Laktator podwójny polecany jest szczególnie mamom, które niedługo po porodzie wracają do pracy, w przypadku mam wcześniaków czy w sytuacji, gdy dziecko ma problem ze złapaniem piersi i w grę wchodzi jedynie karmienie za pomocą butelki. Dzięki takiemu podwójnemu urządzeniu odciąganie mleka trwa połowę krócej i jednocześnie można uzyskać więcej mleka niż przy naprzemiennym odciąganiu. Jak podkreślają eksperci, pokarm odciągany z obu piersi jednocześnie ma również większą zawartość tłuszczu oraz kalorii.

Jak wyparzyć laktator?

Bardzo ważne jest to, by podczas stosowania laktatora zachować odpowiednią higienę. W tym celu należy urządzenie regularnie myć i wyparzać. Najlepiej trzymać się wskazówek producenta. Przed użyciem laktatora należy również dokładnie umyć ręce, by bakterie, które się na nich znajdują nie przeniknęły do mleka.

Po użyciu laktator należy rozmontować i dokładnie umyć w ciepłej wodzie z dodatkiem odpowiedniego, delikatnego detergentu. Po umyciu trzeba dokładnie je wypłukać, a następnie odłożyć do wyschnięcia lub osuszyć papierowym ręcznikiem.

Po takim wstępnym myciu części laktatora należy dodatkowo zdezynfekować. Jest na to kilka sposobów, między innymi można zanurzyć je w garnku z wrzątkiem na 5-10 minut, umieścić w specjalnej torebce do wyparzania w kuchence mikrofalowej lub zdezynfekować w specjalnym urządzeniu, zwanym sterylizatorem.

Ile kosztuje laktator?

Ceny laktatorów są bardzo zróżnicowane. Oczywiście, najtańsze są modele ręczne oraz laktatory typu gruszka. Tego rodzaju urządzenia kupimy już za około 30-50 złotych. Za laktator elektryczny musimy zapłacić minimum 200-300 złotych.

tego szukacie najczęściej:

 • laktator elektryczny
 • laktator elektryczny opinie
 • laktator opinie
 • jaki laktator elektryczny

Jaki laktator elektryczny czy ręczny wybrać? - Opinie, Propozycje, Komentarze

 1. rzaba

  13 czerwca 2014
  • Jacek

   4 lutego 2017
 2. Izabela

  18 lipca 2014
 3. olad

  13 września 2014
 4. aggi

  15 września 2014
  • gosia

   21 listopada 2014
 5. zfaf

  3 listopada 2014
 6. monika

  31 grudnia 2014
 7. Zuzia

  16 kwietnia 2015
  • Anna

   14 września 2015
   • Małgosia

    1 lutego 2016
   • Marta

    4 sierpnia 2016
 8. Kama

  18 kwietnia 2015
 9. Teresa

  13 maja 2015
 10. elzbietka

  18 maja 2015
 11. marela

  19 maja 2015
 12. Kornelia

  8 czerwca 2015
 13. Bernasia

  11 czerwca 2015
  • hanio

   12 czerwca 2015
 14. Magda

  12 czerwca 2015
 15. Ptaszynka

  13 czerwca 2015
 16. tulips

  19 czerwca 2015
 17. Buba

  22 czerwca 2015
 18. marela

  25 czerwca 2015
 19. Sylwia

  25 czerwca 2015
 20. Estera

  28 czerwca 2015
  • Ela

   29 czerwca 2015
  • Robert

   9 marca 2019
 21. nenufarg

  29 czerwca 2015
 22. jmdmj

  30 czerwca 2015
 23. Klaudusek

  1 lipca 2015
 24. Dominika

  15 lipca 2015
 25. Lisa

  7 sierpnia 2015
 26. Lilija

  7 października 2015
 27. Sylwia

  7 października 2015
 28. Małgosia

  23 listopada 2015
 29. Agata

  25 listopada 2015
 30. Agata

  25 listopada 2015
 31. ola1405

  30 listopada 2015
 32. Gosiak

  30 listopada 2015
 33. Mama Niemowlaka

  13 maja 2016
 34. Magda

  24 maja 2016
 35. mama3

  25 października 2016
 36. malgorzata

  19 listopada 2016
 37. Sylwia

  23 listopada 2016
 38. Karolina

  20 stycznia 2017
 39. Dżasta

  6 czerwca 2017
 40. Marta

  10 czerwca 2017
 41. Beata

  6 marca 2018
 42. Ela

  6 czerwca 2018
 43. Monika

  12 czerwca 2018
 44. Aneta

  19 lipca 2018
 45. Magdalena

  26 lipca 2018
 46. Monika

  20 sierpnia 2018
 47. Klaudynka

  10 kwietnia 2019
 48. Alina

  12 czerwca 2020

Dodaj Opinię