Jaki Fotelik rowerowy najlepszy? Ranking 2020

Fotelik rowerowy dla dziecka

Fotelik rowerowy dla dziecka

Zabieranie dziecka na rower jest coraz bardziej popularne i na szczęście na rynku dostępnych jest coraz więcej przeróżnych rozwiązań pomagających zadbać o bezpieczeństwo dzieci. Na początek rzecz podstawowa – dziecko wozić w foteliku rowerowym możemy dopiero kiedy ukończy ono 18 miesięcy – wcześniej u dziecka nie są jeszcze w pełni rozwinięte mechanizmy amortyzacyjne i ruchowe, łatwo o uraz choćby przy wjeżdżaniu na krawężnik.

Kiedy dziecko ukończy już 18 miesięcy możemy zacząć zastanawiać się jaki fotelik rowerowy dla dziecka będzie najlepszy. Do wyboru mamy trzy opcje: fotelik na ramę lub kierownicę, fotelik montowany na bagażniku oraz przyczepka.

Foteliki rowerowe montowane na ramę

Foteliki rowerowe montowane na ramę przeznaczone są dla dzieci młodszych – od około 9. miesiąca, w przypadku dziecka 18 miesięcznego taki zakup nie ma sensu, choć teoretycznie mieści się ono jeszcze w przedziale wagowym (do 15 kg). Takie foteliki rowerowe powinny być jednak wykorzystywane jedynie do krótkich wycieczek, dłuższa jazda nawet w takim foteliku może być obciążająca. Dostęp do dziecka w takim foteliku jest najlepszy, ale pociecha nie jest w nim do końca bezpieczna, a jeśli chodzi o dziecko, to lepiej czuje się widząc rodzica – a więc z tyłu.

Foteliki na rower tylne

Foteliki na rower tylne – montowane do bagażnika lub ramy roweru – dostępne są w dwóch kategoriach wagowych – do 15 kg oraz do 22 kg. Są one zdecydowanie bardziej polecane zarówno przez specjalistów, jak i użytkowników. Dziecko jest w nich lepiej chronione, nie dociera do niego wiatr, a jazda rowerem jest wygodniejsza, zaś sam rower łatwiej kierować i jest stabilniejszy. W przypadku fotelików rowerowych montowanych na ramie kierowanie jest utrudnione, a w czasie pedałowania rodzic musi w nienaturalny sposób uginać nogi.

Jaki fotelik rowerowy wybrać?

Wybierając fotelik na rower zwróćcie uwagę czy posiada certyfikaty bezpieczeństwa EN14344 lub TUV/GS (a najlepiej oba). Atesty te posiadają firmy: OKBaby, WeeRide, Belleli, B-Twin, GMG, Hamax, Polisport, Roemer. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że fotelik rowerowy jest bezpieczny, ma odpowiednie amortyzatory i jest wygodny. Szukajmy modeli z:

– 5 punktowymi pasami, które gwarantują pełne zabezpieczenie przed wysunięciem;
regulowanymi podnóżkami, które zagwarantują stabilne oparcie;
mocno zabudowanym siedziskiem, które ochroni dziecko w razie wypadku;
– fotelików montowanych bezpośrednio do ramy, nie do bagażnika.

Wybierając droższe modele możemy liczyć na dodatkowe udogodnienia i zabezpieczenia – poczynając od lepszej amortyzacji, regulowanego oparcia, lepszych mat (antybakteryjne, oddychające itp.), a kończąc na zabezpieczeniach przed kradzieżą. Dobry fotelik rowerowy to wydatek ok. 160-500 zł, a jeśli będziecie często wybierać się na wycieczki rowerowe – lepiej nie wybierać modeli najtańszych.

Montaż fotelika na rowerze powinien być prosty i intuicyjny, a sam fotelik po zamontowaniu powinien być maksymalnie stabilny. Bardzo ważny jest odpowiedni montaż siodełka!

A może przyczepka rowerowa?

Najlepszym wyborem, co może wielu zaskoczyć, jest jednak przyczepka rowerowa. Jest to wyjście najbezpieczniejsze i dla malucha najwygodniejsze. Wadą jest co prawda brak kontaktu z dzieckiem, ale w wielu aspektach przyczepka góruje nad wszelkimi fotelikami. Kontakt możemy zaś zapewnić sobie przez montaż kamerki i wykorzystanie odpowiedniej aplikacji na smartfonie. Dwie osie zapewniają lepszą amortyzację, a więc dziecku jest o wiele wygodniej i nie jest narażone na wstrząsy. Przyczepka jest też dużo stabilniejsza niż fotelik, a w razie upadku przyczepka pozostaje w tej samej pozycji. Dodatkowo jest w niej miejsce na zabawki,  dla innych kierowców jest lepiej widoczna niż rower – lepsze oznaczenia i odblaski, sprawdzi się na niemal wszystkich drogach (oprócz piaszczystych i wyjątkowo wyboistych), a po złożeniu zajmuje bardzo mało miejsca. Komfort jazdy jest w nich naprawdę wysoki. Niestety są one sporo cięższe niż klasyczne foteliki rowerowe – dlatego nie każda nawierzchnia będzie dla nich odpowiednia, a ich cena jest sporo wyższa niż cena fotelika.

Wsiadając z dzieckiem na rower nie można również zapomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

– odpowiednim oświetleniu pojazdu
– koniecznie dziecko musi mieć kask rowerowy
– W trakcie jazdy dziecko powinno być nieustannie monitorowane
rower musi być w pełni sprawny, a fotelik rowerowy prawidłowo zamontowany

Fotelik rowerowy – Ranking 2020

W tabelce poniżej możecie sprawdzić jakie fotelik rowerowy aktualnie cieszą się największą popularnością i najlepszymi opiniami. Ten ranking fotelików rowerowych aktualizuje się każdego dnia.

tego szukacie najczęściej:

 • fotelik rowerowy
 • foteliki rowerowe ranking
 • jaki fotelik rowerowy
 • fotelik rowerowy opinie

Fotelik rowerowy - Opinie, Propozycje, Komentarze

 1. Roman

  25 listopada 2014
  • antyroman

   8 maja 2016
   • Antyantyroman

    22 czerwca 2016
  • Jacek

   2 maja 2018
 2. Liza

  25 listopada 2014
  • Marcin

   11 marca 2015
 3. kroopa

  18 sierpnia 2015
 4. syla

  8 marca 2016
  • natalia

   3 maja 2016
  • Gis

   4 kwietnia 2018
   • Rafi

    11 maja 2018
 5. FAB

  7 kwietnia 2016
  • Ola

   13 czerwca 2016
   • Michal

    4 lipca 2016
  • Łukasz

   21 lipca 2016
 6. Darek

  19 stycznia 2017
  • Michał

   20 sierpnia 2017
 7. Mateusz

  18 sierpnia 2017
 8. Michał

  20 sierpnia 2017
 9. Jankos

  24 marca 2018
  • Gis

   3 kwietnia 2018
   • Joanna

    25 lipca 2018
 10. Ksz

  29 marca 2018
 11. Diana

  2 kwietnia 2018
  • Gis

   3 kwietnia 2018
  • Gis

   4 kwietnia 2018
 12. Dorota

  5 kwietnia 2018
  • Asia

   25 lipca 2018
  • Asia

   25 lipca 2018
 13. Katarzyna

  12 kwietnia 2018
 14. Agata

  20 czerwca 2018
 15. Kamila

  2 lipca 2019

Dodaj Opinię