Jaka Niania elektroniczna najlepsza? Ranking 2021

Niania elektroniczna

Niania elektroniczna z kamerą

Jeszcze nie tak dawno elektroniczne nianie pilnowały dzieci w nielicznych domach (a właściwie najczęściej to pilnowały dzieci w amerykańskich filmach), ale w ostatnich latach używanie urządzenia tego typu stało się praktycznie standardem. Jedni korzystają na co dzień, inni tylko w trakcie wakacji. Ja osobiście z niani nie korzystałam przy pierwszym dziecku i mogę z całym przekonaniem powiedzieć, że nie wróciłabym do tego! Wydawać by się mogło, że to kwestia wyłącznie wygody, ale mi niania elektroniczna sprezentowała przede wszystkim odrobinę wolności, mogłam na chwilę stracić czujność, nie nasłuchiwać, nie biegać tam i z powrotem, zejść do hotelowej restauracji w czasie wakacji… – pierwszy dzień z nianią był dla mnie pierwszym dniem, w którym mogłam spokojnie zrobić cokolwiek! Sprzątnąć, obejrzeć jakiś program w tv, zdrzemnąć się, posiedzieć na balkonie… Nie mówiąc już o radości, kiedy uświadomiłam sobie, że mogę spędzić letni wieczór z przyjaciółmi na ogrodzie.. Nikt mi nie wmówi, że elektroniczna niania, to tylko gadżet, czy zbędny luksus. Gorąco polecam, nawet najtańszą, nawet najgorszą… Sam fakt, że jest – zmienia jakość życia. Oczywiście poniżej doradzam i przedstawiam co i jak, chciałam po prostu wyrazić w jakich kategoriach o tym urządzeniu myślę.

Jaka niania elektroniczna najlepsza?

Nianie elektroniczne to urządzenia stosunkowo niedrogie i bardzo funkcjonalne. Dla mnie podczas dokonywania zakupu ważnych było kilka kwestii: duży zasięg, możliwość mówienia w obie strony, dobra jakość dźwięku, długa praca po naładowaniu. Nie miałam żadnych problemów żeby takie urządzenia wybrać. Nianie elektroniczne na szczęście nie są zbyt zróżnicowane, mają podobne opcje, są też użytkowane przede wszystkim przez dorosłych, więc odpadała konieczność patrzenia na wszystko z perspektywy dziecka. Najlepsza niania elektroniczna będzie taka, która będzie odpowiedzią na wasze potrzeby.

Jak działa niania elektroniczna?

Niania elektroniczna działa trochę jak walkie-talki, za pomocą fal radiowych bądź Internetu przekazuje dźwięk lub obraz i dźwięk z jednego urządzenia – znajdującego się w pokoju dziecka – do drugiego – znajdującego się w zasięgu wzroku/słuchu opiekuna. Niania elektroniczna przesyła dźwięk i obraz w jedną stronę lub w dwie – w takiej opcji rodzic może uruchomić nadawanie i mówić do dziecka aby je np. uspokoić. Moduły niani działają bezprzewodowo. Dostępne są również nianie korzystające z wi-fi, w ich przypadku sygnał z niani odbierany jest na smartfonie lub komputerze za pośrednictwem aplikacji.

Dla kogo niania elektroniczna?

Jak już mówiłam – według mnie nie ma rodzica, któremu niania elektroniczna nie będzie się przydawać w codziennym życiu. Sprawdzi się w przypadku:

 • osób mających starsze dziecko, z którym spokojnie można się bawić kiedy młodsze śpi w ciągu dnia;
 • kiedy pracujesz w domu i chcesz się skupić, odciąć, zamknąć drzwi;
 • masz po prostu duży dom, dziecko śpi na piętrze, ty funkcjonujesz na dole, wychodzisz na ogród itp.;
 • kiedy przyjmujesz gości, możesz zamkną drzwi i komfortowo przyjąć rodzinę i przyjaciół, od nikogo nie wymagając szeptania przy stole;
 • kiedy zostawiasz dziecko pod czyjąś opieką, ja osobiście kiedy jeszcze byłam na etapie kiedy opiekunka była nowa zostawiałam nianię elektroniczną, o czym też informowałam i byłam spokojniejsza, nawet jeśli w ogóle z niej nie skorzystałam;
 • kiedy dziecko choruje lub jest wcześniakiem i właściwie cały czas chodzisz z duszą na ramieniu, wtedy najlepsza będzie niania z funkcją monitorowania oddechu (artykuł na temat: monitor oddechu).

Nianie elektroniczne – typy, jaki zasięg?

Jeśli chodzi o system przekazywania sygnału na rynku dostępne są elektroniczne nianie audio, audio-video oraz wi-fi.

Najtańsze i najprostsze nianie audio można porównać do walkie-talki. Niektóre działają nawet na tej samej zasadzie (częstotliwość PMR 446 MHz) i te odradzam – jakość dźwięku jest niska, zdarzają się również zakłócenia, mało tego sygnał można odebrać przy pomocy krótkofalówki, a więc mogą zdarzyć się przebicia z innych urządzeń lub ktoś będzie mógł podsłuchać was (a są to nianie elektroniczne z dużym zasięgiem). Lepiej sprawdzi się cyfrwa niania elektroniczna, a więc np. z systemem transmisji DECT 1,88 GHz, czyli takim jak w telefonach bezprzewodowych lub korzystająca z niekoncesjonowanego pasma 2,4 GHz.

Nianie audio-video, czyli mówiąc kolokwialnie niania elektroniczna z kamerą przekazują zarówno dźwięk, jak i obraz. Ich zasięg to przeciętnie kilkadziesiąt, a maksymalnie kilkaset metrów. Sprawdzą się do użytku domowego oraz na wakacjach, jednak zawsze należy być w pobliżu dziecka. Decydując się na taką nianię koniecznie zwróćcie uwagę czy urządzenie sygnalizuje dźwiękowo utratę zasięgu.

Nianie wi-fi aby działać potrzebują rutera (dostępu do internetu), a jako odbiornik korzystamy np. z telefonu komórkowego. Jest to wygodne rozwiązanie, choćby dlatego, że nie musimy martwić się utratą zasięgu, a ponadto aplikacje w tego typu nianiach często dają możliwość komunikowania się z dzieckiem, uruchomienia światła lub włączenia kołysanki zdalnie. Często są to też nianie „z bajerami” – kontrolujące wilgotność i temperaturę w pomieszczeniu itd.

Niania elektroniczna z monitorem oddechu, Niania elektroniczna dla bliźniaków

Nianie elektroniczne z monitorem oddechu wyposażone są w czujniki ruchu, które umieszcza się pod materacem. Jeśli przez 15 sekund do niani nie dotrze sygnał o ruchu oddechowym informuje ona o tym uruchamiając alarm. Tego typu urządzenia mają zapobiegać śmierci łóżeczkowej, mogącej wystąpić w pierwszym roku życia dziecka.

Fajną opcją jest też możliwość podłączania kilku nadajników do jednego odbiornika, rozwiązanie takie sprawdzi się w przypadku rodzeństwa, a w szczególności bliźniaków. Warto wiedzieć, że zarówno nianie podłączane do aplikacji, jak i bardziej tradycyjne modele z nadajnikami i odbiornikami mogą mieć taką funkcję. Można też od razu kupić zestaw z np. dwoma nadajnikami.

Najlepsze nianie elektroniczne, to te które będą odpowiadać na wasze potrzeby

Z kwestii praktycznych – nianie elektroniczne mogą być zasilane bateriami lub ładowane, radzę nie wybierać urządzenia podłączanego do prądu. Rzadko, ale i takie jeszcze się zdarzają.. Sprawdźcie jak długo urządzenie może pracować po pełnym naładowaniu!

Druga rzecz, to zasięg i system ostrzegania o jego braku. Szczególnie ważna opcja jeśli macie duży dom, ogród, czy mieszkacie na kilku poziomach.

W przypadku urządzenia z kamerą wybierajcie nianie elektroniczne, które mają dość duży monitor – na niektórych dosłownie nic nie widać. Niektóre nianie z kamerą są również wyposażone w system, który umożliwia przesyłanie czytelnego obrazu nocą, ale to już trochę droższa zabawa.

Koniecznie zwróćcie też uwagę jak aktywowana jest niania – tzn. w jakiej sytuacji „wzywa rodzica”. Koniecznie czułość mikrofonu powinna mieć możliwość regulacji! Przydatną opcją może być też obecność kanału zwrotnego, który w nianiach wi-fi jest właściwie normą, ale przy zestawach audio lub audio-video niekoniecznie.

Niania ze stacją pogodową na początku wprawiła mnie w osłupienie, ale już po chwili uznałam ją za całkiem niezły pomysł. Można dzięki niej na bieżąco monitorować czy np. temperatura w pokoju dziecka nie jest zbyt niska, w niektórych modelach jest możliwe ustawienie pożądanego zakresu, a gdy temperatura jest za niska lub za wysoka – niania elektroniczna alarmuje o tym fakcie opiekuna.

Jeszcze mało? To może niania z lampką nocną albo taka, która automatycznie puści dziecku kołysankę? Albo taka na której możecie nagrać swój głos i to on zostanie puszczony płaczącemu maluszkowi? Albo projektor dla dzieci, np.: gwiazdek… Na rynku jest już chyba wszystko, czasem sobie myślę. Tak czy inaczej rynek się rozwija, a to dobrze, ceny spadają, a nianie elektroniczne są coraz bardziej niezawodne i nowoczesne. Nic tylko korzystać!

Niania elektroniczna – Ranking 2021

W tabelce poniżej możecie sprawdzić jakie nianie elektroniczne aktualnie cieszą się największą popularnością oraz najlepszymi opiniami. Ten ranking niań elektronicznych aktualizuje się każdego dnia.

tego szukacie najczęściej:

 • niania elektroniczna ranking
 • niania elektroniczna opinie
 • elektroniczna niania opinie
 • jaka niania elektroniczna

Niania elektroniczna - Opinie, Propozycje, Komentarze

 1. Irka

  3 grudnia 2013
 2. Małgosia

  23 kwietnia 2014
 3. ela

  23 kwietnia 2014
 4. Marysia

  8 października 2014
 5. Natasza

  12 listopada 2014
 6. Monika

  1 marca 2015
 7. monika

  12 kwietnia 2015
 8. Bartek

  31 maja 2015
 9. Dominika

  2 listopada 2015
  • Anonim

   17 grudnia 2015
 10. milanka

  7 stycznia 2016
 11. Maciek

  13 stycznia 2016
  • adek

   6 marca 2018
 12. KasiaK

  20 stycznia 2016
 13. Barbara Nowakowska

  8 marca 2016
 14. Malgosia

  10 czerwca 2016
 15. Anita

  25 czerwca 2016
 16. Roksana

  16 sierpnia 2016
 17. Krystian

  23 sierpnia 2016
 18. Niania

  22 października 2016
 19. Gocha

  23 grudnia 2016
 20. Tato

  4 maja 2017
  • Gosia

   27 lipca 2017
   • Megi

    15 września 2018
 21. Anonim

  15 maja 2017
 22. Marta

  20 września 2017
 23. MonikaZet

  21 października 2017
 24. lusesitta44

  29 listopada 2017
 25. Jan

  29 stycznia 2018

Dodaj Opinię