Jaki Odkurzacz dla dzieci wybrać? Ranking 2021

Odkurzacz dla dzieci zabawka

Odkurzacz dla dzieci zabawka

Dzieci uczą się poprzez naśladowanie rodziców. Zwykle najlepszymi dla nich zabawkami są sprzęty gospodarstwa domowego – czyli to czym bawić się nie powinny. Garnki, szczotki do podłogi, odkurzacz… Niejeden rodzic doskonale zna radosny wzrok dziecka, które może dotknąć lub użyć prawdziwego odkurzacza. Aby zająć dziecko na naprawdę długie godziny i sprawić mu zabawkę na lata, warto zainwestować w zabawkowy odkurzacz dla dzieci. Na rynku zabawek jest wiele różnych modeli – skąd zatem można wiedzieć co bardziej spodoba się dziecku? Czy interaktywny odkurzacz dla dzieci będzie lepszy od wersji naturalnej – drewnianej? Jaki odkurzacz dla dzieci spełni oczekiwania maluchów i ucieszy rodziców?

Odkurzacz dla dzieci – nauka przez zabawę

Sprzątanie domu nie powinno być pozostawione samym rodzicom. Właśnie dlatego opiekunowie muszą angażować swoje dzieci w prace domowe. Korzystanie z odkurzacza zabawkowego dla dzieci to piękny sposób na naukę poprzez naśladowanie rodziców podczas sprzątania domu. Oczywistym jest, że dziecko może mieć trudności z obsługą odkurzacza dla dorosłych, dlatego w dobrych sklepach dziecięcych i niektórych sklepach internetowych dostępnych jest wiele modeli odkurzaczy zabawkowych, które mają optymalne gabaryty, są lekkie i przede wszystkim bezpieczne. Pozwalanie dzieciom na swobodną zabawę odkurzaczem zabawkowym wykracza poza typową rozrywkę, ponieważ rozwija w maluchach poczucie obowiązku. Oprócz tego, odkurzacz dla dzieci można uznać za zabawkę kreatywną, która rozwija zdolności motoryczne dziecka na wielu płaszczyznach.

  • Rozwój fizyczny – Dobry odkurzacz dla dzieci ma wpływ na rozwój ich sprawności fizycznej. Jest to oczywiste – zabawa tą zabawką wymaga poruszania się, schylania, biegania itp. Dzieci mają okazję poprawić swoje umiejętności motoryczne, gdy popychają, ciągną odkurzacz, przycinają paski papieru, aby je odessać i wciskają przełączniki na zabawce.
  • Rozwój psychiczny – Podczas zabawy odkurzaczem dla dzieci, maluchy uczą się związku przyczynowo skutkowego między naciśnięciem przełącznika, a włączeniem zabawki, między przejeżdżaniem przez dyszę i zbieraniem okruszków itp. Warto również nadmienić, że w przypadku tej zabawki, przewija się również rozwój umiejętności społecznych. Dzieci uczą się dzielenia zabawkami i naśladują prace domowe wykonywane przez rodziców.

Jak wybrać bezpieczny odkurzacz dla dzieci?

W zależności od wyboru modelu zabawki, odkurzaczem mogą bawić się nawet roczne dzieci (wersja drewniana lub pchacz) lub starsze, od 2 lat wzwyż (interaktywny odkurzacz dla dzieci i drobinkami do wciągania). Zabawa odkurzaczem, który do zestawu ma dołączone małe kuleczki lub inne małe elementy wiąże się z pewnym ryzykiem. Małe dzieci, mogą nieświadomie połknąć najdrobniejsze kawałki – jeśli odkurzacz dla dzieci jest prezentem dla rodzeństwa (jedno dziecko młodsze, drugie starsze), warto obserwować ich poczynania. Na rynku jest bardzo dużo najróżniejszych modeli odkurzaczy, a każdy z nich różni się od siebie funkcjami i wyglądem.

Drewniany odkurzacz dla dzieci

Drewniany odkurzacz dla dzieci jest idealnym rozwiązaniem dla rodziców, którzy wychowują maluchy w duchu Montessori. Drewniany odkurzacz dla dzieci jest nie tylko estetyczny, ale również pozbawiony głośnych dźwięków i błyskania światełek. Co prawda, większość dzieci kocha interaktywne zabawki, ale maluchy z trudnościami w integracji sensorycznej (SI) mogą źle reagować na głośne dźwięki wydawane przez zabawkę. W takim wypadku, estetyczna, drewniana zabawka sprawdzi się idealnie. Konstrukcja drewnianego odkurzacza jest mini wersją prawdziwego.  Jest wyposażona w dwa koła, które umożliwiają ciągnięcie zabawki po ziemi. Zazwyczaj za rurę odkurzacza uchodzi gruby sznurek, ale elementy wykończenia są już indywidualną kwestią producenta. Wysokiej jakości drewniany odkurzacz nie należy do najtańszych. Za taką zabawkę można zapłacić więcej, niż za plastikowy, interaktywny model.

Interaktywny odkurzacz dla dzieci

Dobry interaktywny odkurzacz dla dzieci potrafi zająć maluchy zabawą na długi czas. Na rynku jest wiele modeli elektronicznych zabawek. Spośród tej grupy można wyróżnić pionowy odkurzacz zabawkowy lub tradycyjny – na kółkach. Pionowe odkurzacze dla dzieci pełnią również pożyteczną funkcję pchacza, przy którym dziecko może ćwiczyć swoje pierwsze kroki. Takie zabawki mają bardzo prostą konstrukcję i są dynamiczne. Niektóre z nich, mają umieszczone wewnątrz plastikowe kulki, które poruszają się pod wpływem jazdy – to bardzo atrakcyjna funkcja, która ciekawi maluchy i przyciąga ich wzrok. Najlepszy interaktywny odkurzacz dla dzieci może mieć również wbudowane dźwięki i tryb uczenia się np. literek, czy cyfr. Gadający odkurzacz dla dzieci z wbudowanym programem edukacyjnym to zabawka idealna dla dzieci od roku do trzech lat.

Jaki odkurzacz dla dzieci kupić? Przegląd ważnych funkcji.

Konstrukcja i cechy odkurzacza zabawkowego są istotnym czynnikiem, który rodzice powinni wziąć pod uwagę. Warto wybrać odkurzacz o odpowiednim, ulubionym kolorze dziecka lub ten z wizerunkiem jego ulubionej postaci z bajki. Poza wyglądem, niezwykle ważne jest sprawdzenie dodatkowych funkcji odkurzacza dla dzieci począwszy od rodzaju zasilania po gwarancję bezpieczeństwa.

Wiek

Istnieją różne rodzaje zabawek odkurzaczy dla małych dzieci i starszaków. Odkurzacze dla dzieci mają zaawansowane funkcje, które niektórym dzieciom może sprawiać trudności w obsłudze. Dlatego należy rozważyć zalecenie wiekowe dla każdego odkurzacza, który zamierza się kupić swojemu dziecku. Każdy producent umieszcza je w specyfikacji produktu. Najwięcej z zabawki wyniosą nieco starsze dzieci powyżej 2 roku życia. Te młodsze mogą korzystać z odkurzacza w formie pchacza.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo dziecka to pierwsza rzecz, o której powinno się myśleć przy wyborze jakiejkolwiek zabawki – odkurzacz nie jest wyjątkiem. Przed zakupem, warto zweryfikować funkcje i ogólny projekt odkurzacza i upewnić się, że korzystanie z niego jest bezpieczne dla dzieci. Na szczęście większość zabawek, które są sprzedawane w dobrych sklepach internetowych i stacjonarnych, maja wszystkie niezbędne atesty i są w pełni bezpieczne dla maluchów. Należy jednak unikać zabawek z niesprawdzonego źródła (bazarki, stoiska zewnętrzne itp.). Jeśli odkurzacz nie ma certyfikatów, należy postępować zgodnie z instrukcjami bezpieczeństwa, które są określone przez  producenta. Na przykład, dla dziecka od 1 do 2 lat, nie powinno kupować odkurzacza zabawkowego przeznaczonego dla dzieci powyżej 3 lat. Mogą się zadławić niektórymi, małymi częściami.

Waga i rozmiar

Odkurzacz musi być wykonany z lekkiego materiału. Ułatwi to dziecku popychanie lub pociągnie w dowolnym kierunku i po każdej powierzchni (gres, parkiet, dywany). Dobrze jest sprawdzić również konkretne rozmiary odkurzacza. Dobry odkurzacz dla dzieci nie powinien być za duży lub zbyt mały do wzrostu dziecka.

Dźwięk i funkcja ssania

Tak! Niektóre modele odkurzaczy – zabawek mają prawdziwą funkcję ssania! Co prawda nie jest ona tak wydajna jak w przypadku prawdziwego odkurzacza, ale spokojnie radzi sobie z drobnymi paproszkami lub kawałkami papieru. Do wielu zabawek dołączane są sztuczne paproszki, które najczęściej mają formę kuleczek ze styropianu. Ta funkcja nie jest jedną z głównych, ale sprawia dzieciom wiele radości, a odkurzacz zyskuje na realistyczności.

Replika prawdziwego odkurzacza

Na rynku można znaleźć odkurzacz dla dzieci, który mini wersją prawdziwego odkurzacza – dla dzieci, które kochają zabawę w odgrywanie ról – taka zabawka może okazać się najlepszym wyborem. Dziecko będzie się doskonale bawić, podążając za odkurzającym tatą lub mamą. Warto dobrze poszukać – jest wielu producentów zabawek oferujących zabawkowe odkurzacze znanych firm produkujących sprzęt AGD – może uda się znaleźć ten sam model, który jest w wyposażeniu domu?

Zasilanie

Dobry odkurzacz interaktywny dla dzieci jest zasilany bateriami. Wielu producentów nie dołącza ich do zestawu. Aby dziecko nie przeżyło rozczarowania, warto przy zakupie sprawdzić czy zabawka ma już włożone baterie. Jeśli nie – warto od razu kupić określony typ. W przypadku zakupu zabawki w komplecie z bateriami – warto upewnić się czy nie są to tzw. baterie testowe. Takie baterie umożliwiają uruchomienie wersji demo – włączenie zabawki i sprawdzenie czy i jak działa – szybko się wyczerpują i zwykle od razu muszą być wymienione na nowe. Dla fanów ciszy i ekonomiczności – lepszym rozwiązaniem może być drewniany odkurzacz dla dzieci, lub odkurzacz – pchacz, które nie są zasilane bateriami, ponieważ nie wydają żadnych dźwięków i nie oferują efektów świetlnych.

Nikt nie dorasta i nie staje się odpowiedzialny w ciągu  jednego dnia – to długotrwały proces. Jednym z najlepszych sposobów na rozwijanie i uczenie swoich dzieci poczucia obowiązku jest zaangażowanie ich w czynności domowe. Oczywiście maluchy mogą nie być w stanie poradzić sobie z prawdziwym odkurzaczem, a samo powierzenie prawdziwego urządzenia małemu dziecku nie jest bezpieczne – dlatego warto zainwestować w mini odkurzacz dla dzieci. Najlepsza zabawka rozwija również zdolności motoryczne i koordynację. Dzieci kochają naśladować rodziców – zabawki imitujące prawdziwe sprzęty gospodarstwa domowego: kuchnie, garnki, mikrofalówki, suszarki, pralki i odkurzacze to z reguły najlepsze i najchętniej wybierane przedmioty do zabawy. Wybierając najlepszy odkurzacz dla dzieci warto zwrócić uwagę na stosunek faktycznej jakości do ceny, nie sugerując się tak bardzo obecnością ulubionych bohaterów z bajki (licencje na udostępnianie ich wizerunku na zabawkach są drogi), ale raczej wykonaniem, funkcjami i ogólna oceną wizualną.

Odkurzacz dla dzieci - Ranking 2021

W tabelce poniżej możecie sprawdzić jakie produkty w kategorii Odkurzacz dla dzieci aktualnie cieszą się największą popularnością na serwisie Skąpiec.pl. Ten ranking aktualizuje się każdego dnia!

MiejsceOdkurzacz dla dzieciProducentCena
1Klein Odkurzacz Elektroniczny BoschKleinAktualna Cena
2Odkurzacz dla Dzieci Funkcja Ssania Dźwięk EdukacjAktualna Cena
3Klein Odkurzacz ViledaKleinAktualna Cena
4Numatic Zabawkowy odkurzacz HenryNumaticAktualna Cena
5Odkurzacz Interaktywny Z Dźwiękiem Do SprzątaniaAktualna Cena

Dodaj Opinię