Wokół Dziecka

Zabezpieczenia dla dzieci

oslona_kuchenki_reer

Kiedy pojawia się dziecko w domu to co dotychczas wydawało się dobrze zaaranżowaną i przyjemną przestrzenią zaczyna jawić się jako miejsce pełne niebezpieczeństw. Zanim dziecko zacznie poruszać się po domu, czy mieszkaniu samodzielnie mamy sporo czasu na przystosowanie go do nowej sytuacji i odpowiednie jego zabezpieczenie. Na szczęście w sklepach mamy obecnie ogromny wybór i dostępne jest właściwie wszystko – nawet przewrażliwieni rodzice mogą w satysfakcjonujący sposób chronić dziecko. Skupię się jednak tutaj na zabezpieczeniach koniecznych i takich, na które powinni zwrócić uwagę wszyscy rodzice.

Bramki ochronne

Przede wszystkim należy zabezpieczyć wszystkie schody – wejścia i zejścia. Można jednak zdecydować się na inne rozwiązania – np. bramki w pokojach, w których dziecko nie powinno się znaleźć – np. gabinet, czy do ogrodzenia kominka. Podczas wyboru zwróćcie uwagę na sposób otwierania – powinien być jednocześnie taki, by dziecko nie potrafiło go rozgryźć, a jednocześnie wygodny dla rodzica i łatwy do odbezpieczenia jedną ręką – by móc to zrobić nawet z dzieckiem na ręku.

Zabezpieczenie na balustradę

Warto również zabezpieczyć odpowiednio taras, czy balkon, by dziecko mogło swobodnie z niego korzystać. Najlepszym rozwiązaniem są specjalne siatki zabezpieczające, które uniemożliwiają wspinanie się na balustradę, wyrzucanie z balkonu zabawek, czy wkładanie główki pomiędzy szczeble, a jednocześnie nie przeszkadzają w śledzeniu życia na zewnątrz, które maluchy uwielbiają.

Zabezpieczenia drzwi i okien

Drzwi i okna, które nie mają być otwierane mogą być zamykane na klucz (w oknach zamki montowane w klamkach) lub spięte plastikowymi zabezpieczeniami, których użyć można również do zamknięcie np. szafek. Drzwi pomiędzy pomieszczeniami powinny być dodatkowo zabezpieczone przed przytrzaśnięciem małych paluszków – jeśli są cały czas otwarte najlepszym wyjściem będzie plastikowy stoper, który wsuwa się pod drzwi i który unieruchamia je z obu stron. Jeśli drzwi są używane – najlepiej sprawdzi się gąbka ochronna w kształcie litery “C”, który umieszczamy na górnej krawędzi drzwi, można również kupić amortyzatory, które uniemożliwią gwałtowne zatrzaśnięcie.

Kuchnia

W kuchni zabezpieczamy przede wszystkim szafkę ze śmietnikiem i wszelką chemią. Wystarczy proste, plastikowe – dobrane do szafki i klamek. Po drugie warto przykleić na piekarnik folię ochronną, która ochroni przed oparzeniem. Koniecznie również zamontujcie osłonę na kuchenkę, tak by dziecko się nie oparzyło, czy nie zrzuciło czegoś z kuchenki.

Łazienka

I znów zabezpieczamy chemię, wszelkie domestosy i cify powinny być głęboko schowane. Niektórzy decydują się na zabezpieczenie klapy przed otwieraniem, ale mi wydaje się to niezbyt praktyczne i właściwie niepotrzebne. W szczególnych wypadkach, np. gdy dziecko umiłowało sobie wrzucanie do toalety zabawek, czy bawienie się wodą – ale nie w każdym domu. Na pewno przyda się mata antypoślizgowa do wanny i prysznica. Lepiej również pochować wszelkie kosmetyki – choćby po to by uniknąć przykrych niespodzianek.

Pozostałe

Reszta – to mnóstwo drobiazgów. Zaczynamy od zabezpieczenia wszystkich szuflad, którymi bardzo łatwo zrobić sobie krzywdę. Następnie warto zniwelować ostre rogi szafek, stołów, parapetów przez naklejenie specjalnych gumowych osłonek. Dostępne są też miękkie taśmy, które wyglądają jak wykończenie mebla. Kiedy dziecko kończy spanie w łóżeczku nie zapomnijcie również o zabezpieczeniu łóżka – maluchy muszą się przyzwyczaić do tego, że nie chroni ich już barierka. I na koniec – bardzo ważne – zabezpieczenia kontaktów. Zaślepki wkładamy do wszystkich aktualnie nieużywanych gniazdek.

Oczywiście są maluchy, które będą potrzebowały dodatkowych środków – np. zabezpieczenia telewizora, lodówki czy doniczek z kwiatami. Ale te wymienione przeze mnie są chyba najważniejsze. Większość zabezpieczeń możemy po pewnym czasie zdemontować – np. odbezpieczyć gniazdka, czy szafki – dziecko nie powinno wychowywać się w domu z miękkimi ścianami – ale trzeba je uczyć co może, a czego nie, co jest bezpieczne. Każde zdemontowanie zabezpieczenia powinno odbyć się z dzieckiem i musi towarzyszyć mu zrozumiały komentarz.

Zabezpieczenia dla dzieci - Ranking 2019

W tabelce poniżej możecie sprawdzić jakie produkty w kategorii Zabezpieczenia dla dzieci aktualnie cieszą się największą popularnością na serwisie Skąpiec.pl. Ten ranking aktualizuje się każdego dnia!

Miejsce Zabezpieczenia dla dzieci Producent Cena
1Baby Dan Bramka ochronna Flexi Fit, metalowaBaby DanAktualna Cena
2BabyBest Zabezpieczenie barierka do łóżkaBabyBestAktualna Cena
3Caretero Barierka TravelSafe NavyCareteroAktualna Cena
4Dream Baby Rozszerzenie 27cm bramka ochronnej h=75cm PCR172BDream BabyAktualna Cena
5SUMMER INFANT Jednostronna blokada na łóżko różowaSUMMER INFANTAktualna Cena

tego szukacie najczęściej:

 • zabezpieczenie balkonu przed dzieckiem

Zabezpieczenia dla dzieci - Opinie, Propozycje, Komentarze (2)

 1. Mądry po szkodzie

  Chyba łatwo się domyślić, że my o tym nie pomyśleliśmy.. W tej chwili nasz dom wygląda jak twierdza, właściwie wszystko jest zabezpieczone. Ale tych którzy nie lubią dmuchać na zimne przestrzegam, bo w sensie dosłownym mogą się sparzyć. Szczególnie zabezpieczenie kuchni i kontaktów uważam za nieodzowne.

  Odpowiedz
 2. fela

  Szczególnie bezdzietnym znajomym dom tak zabezpieczony wydaje się czymś abstrakcyjnym, zawsze mi się dziwią, nawet trochę drwią – zależy od osoby i że tak powiem stażu znajomości. A ja uważam, że jednak bezpieczeństwo jest najważniejsze i niby dlaczego miłabym nie dostosować mieszkania na te 2-3 lata dla najmłodszego lokatora? Aż tak nie chcę zagarniać przestrzeni, a dziecko ma prawo być w domu bezpieczne. Dlatego zabezpieczam szafki, gniazdka, kanty, kuchenki, piekarniki. To wbrew pozorom nie jest wiele, w codziennym funkcjonowaniu w ogóle nie przeszkadza.

  Odpowiedz

Jakie jest Twoje zdanie na temat: Zabezpieczenia dla dzieci?