Wokół Dziecka

Zabawki do kąpieli dla dzieci

Zabawki do kąpieli dla dzieci

Zabawki do kąpieli dla dzieci i niemowląt

Nie wszystkie maluszki lubią wodne zabawy, my również przeżywaliśmy okres, kiedy każda wizyta w wannie wiązała się z kwadransem krzyku i wierzgania nogami. O ile zupełne maluszki ciężko w kąpieli ugłaskać, o tyle starsze dzieci, siadające, a przynajmniej już interesujące się zabawkami można do codziennej pielęgnacji przekonać. Przydatne w tym są między innymi różnego rodzaju gadżety i zabawki. Dla starszych dzieci zabawy w basenie, czy wannie to już standard i tych zabawek same się będą domagać, ewentualnie ciągnąć ze sobą do wody klocki, figurki, foremki. Ja moim maluchom długo nie kupowałam zabawek dedykowanych specjalnie do kąpieli i znakomicie dawały sobie radę. Woda w końcu jest fajna sama w sobie 🙂 Ostatecznie jednak odziedziczyliśmy po kuzynostwie karton z gumowymi kaczuszkami, wiatrakami wodnymi i stateczkami… i kąpiele stały się nie czymś, co trzeba jakoś przetrwać polewając się wodą z łopatki, a czymś na co czeka się połowę dnia.

Zabawki do kąpieli warto mieć, na rynku dostępne są naprawdę bardzo pomysłowe artykuły, które wedle potrzeb pozwolą oswoić się z wodą, poznać ten materiał, czy po prostu troszkę poszaleć z bratem/siostrą lub w pojedynkę. Podzielić można je ze względy na wiek, choć znajdzie się też sporo uniwersalnych gadżetów – np. statki, gumowe figurki, piłeczki itd.

Zabawki do kąpieli dla rocznego dziecka

Zacznę moją wyliczanko-polecankę od dziecka około rocznego. Przede wszystkim polecam zabawki proste, nie inwestujcie jeszcze w skomplikowane mechanizmy, statki etc – w zupełności wystarczy zestaw kaczuszek, książeczka z gumy (choć minusem książeczek jest konieczność ich suszenia). U nas furorę robiła tzw. deszczowa piłka Plui, którą polecam też dla starszych dzieci. Ta ostatnia jest genialna w swej prostocie, a przy tym rozwija wyobraźnię i jak najbardziej jest to zabawka edukacyjna. Uwielbiam takie gadżety. Wcześniej często używaliśmy też zwykłych piłeczek, ale z perspektywy czasu nie polecam – zawsze wszystko było zachlapane, a piłka latała od ściany do ściany. Plui przykuwa uwagę, a dzieci mogą bawić się nią wspólnie i na wiele sposobów.

Zabawki do kąpieli dla 2-3-latka

Dla 2-3-latków można już zastanowić się nad zakupem jakiejś fajnej przyssawkowej instalacji, przy czym od razu zaznaczę, że można niestety się naciąć i trafić na coś, co będzie wiecznie odpadać od ściany, radzę przed zakupem poczytać opinie na temat konkretnych modeli. Zabawki do kąpieli na przyssawki, to super sprawa, bardzo fajne są różnego rodzaju młynki, wodne zjeżdżalnie dla gumowych zwierzaków, ale słabe przyssawki są nie tylko irytujące, ale też zagrażają bezpieczeństwu.
Inną opcją są nakręcane (lub niekoniecznie) stateczki, zwierzaki pływające i nurkujące. Tu jednak łatwo naciąć się z kolei na zabawki źle wyważone, polecam w tym wypadku po prostu sprawdzone firmy i zabawki niezbyt duże. Również w tym wieku można wykorzystać zabawki dla młodszych, choćby deszczową piłkę, która jest odpowiednia dla dzieci w każdym wieku.
Kolejna opcja to zabawki „wędkarskie” – wędki lub siatki, choć polecam te pierwsze, jako że moim zdaniem są bardziej rozwojowe i ćwiczą koordynację. No i oczywiście wszelkie gumowe zabawki do kąpieli, typu kaczki, żółwie.

Kreatywne zabawki (i zabawy) do kąpieli

Jeśli zależy wam nie tylko na dobrej zabawie, czy przetrwaniu kąpieli – polecam wyszukanie zabawek wymagających kreatywności. Ja ze swojej strony polecam kredki do kąpieli, którymi można mazać po wannie i które łatwo się zmywają. Właściwie się nie nudzą, a można nimi nie tylko rysować, ale też używać do grania w proste gry, czy w przypadku starszych dzieci rozwiązywania zadań, rysowania zagadek itd. Inną opcją związaną z malowaniem, to farbki do malowania po ciele – opcja fajna jeśli kąpie się ze sobą dwójka dzieci. Można nimi malować po twarzy, ciele i włosach, łatwo się zmywają. Moje dzieci bardzo je lubią i od kilku lat korzystają z nich niemal przy każdej kąpieli. Dla młodszych polecam zabawki z klockami w różnych kształtach, na rynku dostępnych jest kilka dedykowanych specjalnie do zabaw w wodzie.

Jak myć zabawki do kąpieli?

Ważne też, by zadbać o odpowiednie przechowywanie zabawek kąpielowych – bardzo fajną opcją są kosze przymocowywane do ściany na przyssawki, w których wszystko ładnie ocieka i wysycha. Ważne też by dbać o higienę – zabawki po każdej kąpieli należy dokładnie umyć z mydła i olejków, a następnie pozostawić w takich warunkach, by mogły całkowicie wyschnąć. Większość zabawek kąpielowych można myć w zmywarce i polecam właśnie takie wybierać, ponieważ zabawki kąpielowe zwykle mają sporo zakamarków, do których trudno dotrzeć i w których niestety mogą powstawać groźne dla zdrowia grzyby.

Zabawki do kąpieli – Ranking 2019

Jakie zabawki do kąpieli wybrać? Warto sprawdzić najpopularniejsze i najlepiej oceniane zabawki kąpielowe, które przedstawiam poniżej.


Zabawki do kąpieli dla dzieci - Opinie, Propozycje, Komentarze (4)

 1. Ilona

  Najlepsze zabawki do kąpieli dla dzieci w tym wieku to wszystkie te, które psikają wodą. To najlepsza zabawa dla dzieci. Jeszcze te, do których można nabierać pianę czy wodę. Ach, ile wtedy jest zabawy. Przekonałam się i przetestowałam to na dwójce dzieci i były zadowolone i z chęcią szły do wanny się myć. Nie potrzeba ich dużo, wystarczy kilka i skupienie na myciu.

  Odpowiedz
 2. Danuta

  U nas takie zabaweczki się sprawdzają. Wnuczka jak przyjeżdża to kąpiel jest przyjemniejsza, a zabawy nie brakuje. Kupiłam kiedyś kilka takich zabawek do wody w komplecie, kosztują mało bo około 20 zł a można się nimi zawsze bawić.

  Odpowiedz
 3. Kamila

  U mnie furorę już przy drugim dziecku robią wszystkie zabawki, które można po zmoczeniu przykleić do płytek w łazience. Osttanio właśnie zamawiałam zestaw z misiedwa, fajne większe elementy, bardzo kolorowe i zróżnicowane dla chłopców i dziewczynek. Super sprawa i zabawa na całą kąpiel.

  Odpowiedz
 4. Morelkowe

  Moim zdaniem najlepsza zabawka przeznaczona zarówno do zabawy w kąpieli jak i gryzienia to klasyka gatunku w nowej odsłonie czyli – Królewska kaczka Royal Duck. Jest całkowicie bezpieczna dla dziecka, ponieważ została wykonana z bezpiecznych materiałów takich jak naturalny kauczuk, barwniki i farby spożywcze. Dodatkowo utrzymanie jej w higienie nie jest problematyczne, ponieważ nie posiada otworów, przez które w zabawce mogłaby rozwijać się pleśń. Z pewnością taka zabawka zachęci dziecko do kąpieli i przykuje jego uwagę.

  Odpowiedz

Jakie jest Twoje zdanie na temat: Zabawki do kąpieli dla dzieci?