Jaka Szczoteczka do zębów dla niemowląt najlepsza? Ranking 2021

Szczoteczka do zębów dla niemowląt i dzieci

Szczoteczka do zębów dla niemowląt

Już od pierwszych dni życia powinniśmy dbać o higienę jamy ustnej dziecka. Bardzo często zdarza się, że czekamy z tym do pojawienia się pierwszego ząbka albo, co gorsza, w ogóle bagatelizujemy tę czynność w przekonaniu, że mleczne zęby i tak wypadną. To bardzo duży błąd. Odpowiednia pielęgnacja od najmłodszych lat to podstawa. Podpowiadamy zatem, jak prawidłowo dbać o jamę ustną maluszka i jak wybrać szczoteczkę do zębów dla niemowlaka.

Warto wiedzieć, że brak higieny jamy ustnej u niemowlaka może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji. Specjaliści podkreślają, że ta czynność przede wszystkim przyzwyczaja malucha do późniejszego mycia zębów, więc warto o ten aspekt zadbać. Brak higieny jamy ustnej może prowadzić do powstania próchnicy, a także aft, pleśniawek czy nawet grzybicy w jamie ustnej. Nie warto zatem tego bagatelizować.

Pielęgnacja jamy ustnej noworodka i niemowlaka

Od pierwszych dni życia powinniśmy dbać o higienę jamy ustnej dziecka. Najlepiej robić to za pomocą gazy nasączonej w przegotowanej, letniej wodzie lub rumianku. Taką gazę nakładamy na palec i delikatnie przemywamy dziąsła. Masując dziąsła usuwamy z nich zalegające resztki pokarmu. Tę czynność najlepiej wykonywać dwa razy dziennie – rano i wieczorem. W ten sposób przyzwyczajamy malucha do późniejszego, regularnego szczotkowania zębów.

Jamę ustną dziecka przemywamy aż do pojawienia się pierwszych ząbków. Warto dodać, że taki delikatny masaż pomoże w trudnym okresie wyrzynania się zębów. Wówczas oprócz gazy możemy również skorzystać ze specjalnej silikonowej szczoteczki dla niemowląt lub miękkiej szczoteczki do masażu dziąseł. Wraz z pojawieniem się pierwszych zębów w życiu maluszka powinna pojawić się również pierwsza szczoteczka do zębów. Ważne, by od samego początku czyścić również dziecku język. W ten sposób wyrobimy dobre nawyki. Można to robić za pomocą szczoteczki do języka lub specjalnych czyścików.

Jak często myć zęby niemowlakowi? Idealnie byłoby robić to po każdym posiłku, jednak najważniejsze, by wyczyścić ząbki maluszka przed spaniem, po ostatnim karmieniu. Po pojawieniu się pierwszego ząbka na szczoteczkę można nakładać już odrobinę odpowiednio dobranej pasty do zębów.

Pierwsza szczoteczka do zębów dla niemowląt – rodzaje

W ofercie mamy obecnie dość duży wybór szczoteczek dedykowanych niemowlętom. Ważne, by produkt był przede wszystkim bezpieczny. Zwróćmy zatem uwagę na jakość wykonania szczoteczki, a przed pierwszym użyciem dokładnie wyparzmy ją we wrzątku.

Możemy wyróżnić cztery rodzaje produktów przeznaczonych do pielęgnacji jamy ustnej u niemowląt.

Szczoteczka dla niemowląt nakładana na palec

Tego rodzaju szczoteczka ma krótkie, silikonowe włoski, które są bezpieczne dla delikatnych dziąseł maluszka. Nie ma zatem ryzyka ich uszkodzenia. Trzeba pamiętać, by pierwsze ząbki niemowlaka czyścić starannie, ale bardzo delikatnie. Jeśli uszkodzimy dziąsła, może to zwiększyć dolegliwości bólowe związane z ząbkowaniem. Szczoteczka dla niemowląt nakładana na palec wyposażona jest najczęściej w nakładkę ze specjalnymi wypustkami, które pomagają masować dziąsła. To wygodny i prosty w użyciu produkt, dzięki któremu można dokładnie oczyścić jamę ustną maluszka. Pozwala dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.

Szczoteczka dla niemowląt w postaci gryzaka

To połączenie przyjemnego z pożytecznym. Tego rodzaju produkt również wykonany jest z silikonu. Posiada specjalny uchwyt, dzięki czemu maluch może wygodnie trzymać go w rączce i samodzielnie wkładać do buzi. Wzbudza u malucha pozytywne skojarzenia z higieną jamy ustnej. Szczoteczka dla niemowląt w postaci gryzaka bardziej sprawdzi się jako uzupełnienie podstawowej pielęgnacji. Pomoże również uśmierzyć dolegliwości związane z ząbkowaniem – wystarczy, że gryzak umieścimy na jakiś czas w lodówce, a potem podamy go maluchowi do zabawy.

Gumowa szczoteczka dla niemowląt

To również gadżet stosowany raczej do zabawy. Taką gumową szczoteczkę, która przypomina klasyczną szczoteczkę do zębów, maluch może gryźć i oswajać się z przedmiotem, który niebawem zagości w jego życiu.

Szczoteczka do zębów dla rocznego dziecka manualna

Kiedy w jamie ustnej maluszka pojawi się więcej ząbków, warto pomyśleć o tradycyjnej szczoteczce do zębów. Model manualny sprawdzi się najlepiej jako szczoteczka do zębów dla rocznego dziecka, choć w ofercie znajdziemy specjalne modele dedykowane maluchom nawet od pierwszych dni życia. Są wyjątkowo delikatne i bezpieczne. Tego typu szczoteczki mają najczęściej różnorodne kolory i kształty, by zachęcić maluszka do mycia zębów. Różnią się wielkością główki, grubością trzonka oraz rodzajem włosia. To bardzo ważne, by dostosować produkt do wieku dziecka. Na początek warto sięgnąć po szczoteczkę ze specjalnym ograniczającym pierścieniem, który zadba o bezpieczeństwo malucha podczas szczotkowania ząbków.

Wybierając szczoteczkę do zębów dla niemowląt należy, przede wszystkim, wziąć pod uwagę jego bezpieczeństwo. Produkt powinien być dostosowany do wieku dziecka. Warto postawić na kolorowy, przyciągający uwagę malucha model. Dzięki temu chętniej będzie dbać o higienę. W ten sposób stworzymy pozytywne skojarzenia i wyrobimy u dziecka dobre nawyki.

Szczoteczka do zębów dla niemowląt – Ranking

W tabelce poniżej możecie sprawdzić jakie produkty w kategorii Szczoteczka do zębów dla niemowląt aktualnie cieszą się największą popularnością. Ten ranking aktualizuje się każdego dnia!

Szczoteczka do zębów dla niemowląt - Opinie, Propozycje, Komentarze

 1. Greta

  26 listopada 2014
  • Krysia

   11 lutego 2015
 2. Honorata

  27 czerwca 2017
 3. Ewelina

  20 grudnia 2018
 4. Basia

  17 lutego 2019
 5. Klara

  29 maja 2019
 6. W imieniu Oral-B

  27 czerwca 2019
 7. Anonim

  28 lipca 2019

Dodaj Opinię