Jakie Puzzle dla dzieci najlepsze? Ranking 2021

Puzzle dla dzieci jakie wybrać

Puzzle dla dzieci CZUCZU

Puzzle to jedne z najprostszych edukacyjnych zabawek. Rozwijają wyobraźnię, spostrzegawczość, umiejętności manualne, poprawiają koordynację i precyzję. Warto już od najmłodszych lat wykorzystywać je w czasie wspólnych zadań. Na rynku dostępne są puzzle, które układać może już roczne dziecko. Słyszałam wiele głosów, że nie ma to sensu – kupowanie puzzli składających się z 8 kawałków, które posłużą tylko przez kilka miesięcy. Nic bardziej mylnego – dzięki nim dziecko zdobywa niezbędne umiejętności i zdecydowanie lepiej zainwestować właśnie w puzzle, niż np. w pluszowego misia.

Puzzle dla dzieci powinny być wykonane z wytrzymałego materiału – grubej tektury, pianki lub drewna, powinny być też laminowane i bardzo starannie wykonane. Bardzo fajne puzzle dla najmłodszych produkuje np. firma Czu Czu.

Dla zupełnych maluchów – około pierwszego roku – polecam puzzle sześcienne, w których nie trzeba precyzyjnie dopasowywać elementów by ułożyć obrazek oraz puzzle z uchwytami, które układa się na drewnianej lub tekturowej tacce. Bardzo fajne są również puzzle, w których dziecko może wykorzystać własną inwencję – chodzi o puzzle, w których dziecko samo może zdecydować jak ubrać np. misia.

Puzzle oprócz tego, że wspierają rozwój dziecka, uczą również bardzo ważnych umiejętności społecznych. Po pierwsze logicznego i przestrzennego myślenia oraz analizy, po drugie wytrwałości. Co spodoba się rodzicom rozbrykanych dwulatków – wyciszają i uspakajają.

Ważne też, by wraz z rozwojem dziecka dobierać coraz bardziej skomplikowane puzzle i nie ograniczać się do jednego rodzaju. Na rynku dostępne są puzzle trójwymiarowe, do układania w pionie, puzzle z mapami, zagadkami. Dobierajcie je do zainteresowań dzieci – jeśli chodzi o typ i rodzaj obrazków. To nie tylko zabawa i coś co zajmie dziecko na dłuższy czas, ale przede wszystkim fajny sposób na naukę i rozwój.

Nie kupujcie też puzzli „na wyrost”, może to zniechęcić dziecko do tego typu zabawy bardzo skutecznie. Zaczynajcie od puzzli z małą ilością elementów i dopiero gdy taka wielkość zostanie opanowana idźcie dalej. Pamiętajcie też, że trudność to nie tylko liczba elementów, ale też rodzaj obrazka, czyli czy ma dużo charakterystycznych elementów, jakość wykonania – czy puzzle są dobrze spasowane, kształt układanki i rozmiar elementów.

Puzzle dla dzieci – Ranking

Poniżej bardzo ciekawe propozycje puzzli dla małych dzieci. Polecam tego typu rozrywkę.

Puzzle dla dzieci - Opinie, Propozycje, Komentarze

 1. Linka

  25 listopada 2014
 2. monika

  11 lutego 2015
 3. Kasia

  14 sierpnia 2015
 4. MamaAli

  17 lutego 2019

Dodaj Opinię