Wokół Dziecka

Puzzle dla dzieci

Puzzle dla dzieci jakie wybrać

Puzzle dla dzieci CZUCZU

Puzzle to jedne z najprostszych edukacyjnych zabawek. Rozwijają wyobraźnię, spostrzegawczość, umiejętności manualne, poprawiają koordynację i precyzję. Warto już od najmłodszych lat wykorzystywać je w czasie wspólnych zadań. Na rynku dostępne są puzzle, które układać może już roczne dziecko. Słyszałam wiele głosów, że nie ma to sensu – kupowanie puzzli składających się z 8 kawałków, które posłużą tylko przez kilka miesięcy. Nic bardziej mylnego – dzięki nim dziecko zdobywa niezbędne umiejętności i zdecydowanie lepiej zainwestować właśnie w puzzle, niż np. w pluszowego misia.

Puzzle dla dzieci powinny być wykonane z wytrzymałego materiału – grubej tektury, pianki lub drewna, powinny być też laminowane i bardzo starannie wykonane. Bardzo fajne puzzle dla najmłodszych produkuje np. firma Czu Czu.

Dla zupełnych maluchów – około pierwszego roku – polecam puzzle sześcienne, w których nie trzeba precyzyjnie dopasowywać elementów by ułożyć obrazek oraz puzzle z uchwytami, które układa się na drewnianej lub tekturowej tacce. Bardzo fajne są również puzzle, w których dziecko może wykorzystać własną inwencję – chodzi o puzzle, w których dziecko samo może zdecydować jak ubrać np. misia.

Puzzle oprócz tego, że wspierają rozwój dziecka, uczą również bardzo ważnych umiejętności społecznych. Po pierwsze logicznego i przestrzennego myślenia oraz analizy, po drugie wytrwałości. Co spodoba się rodzicom rozbrykanych dwulatków – wyciszają i uspakajają.

Ważne też, by wraz z rozwojem dziecka dobierać coraz bardziej skomplikowane puzzle i nie ograniczać się do jednego rodzaju. Na rynku dostępne są puzzle trójwymiarowe, do układania w pionie, puzzle z mapami, zagadkami. Dobierajcie je do zainteresowań dzieci – jeśli chodzi o typ i rodzaj obrazków. To nie tylko zabawa i coś co zajmie dziecko na dłuższy czas, ale przede wszystkim fajny sposób na naukę i rozwój.

Nie kupujcie też puzzli „na wyrost”, może to zniechęcić dziecko do tego typu zabawy bardzo skutecznie. Zaczynajcie od puzzli z małą ilością elementów i dopiero gdy taka wielkość zostanie opanowana idźcie dalej. Pamiętajcie też, że trudność to nie tylko liczba elementów, ale też rodzaj obrazka, czyli czy ma dużo charakterystycznych elementów, jakość wykonania – czy puzzle są dobrze spasowane, kształt układanki i rozmiar elementów.

Puzzle dla dzieci – Ranking

Poniżej bardzo ciekawe propozycje puzzli dla małych dzieci. Polecam tego typu rozrywkę.


Puzzle dla dzieci - Opinie, Propozycje, Komentarze (4)

 1. Linka

  Puzle to świetna rozrywka! Zajmuje, uczy cierpliwości i tego, że na efekt trzeba zapracować, a poza tym nie znam dziecka które by tego nie lubiło! Ja mam w domu wręcz ogromną kolekcję!

  Odpowiedz
 2. monika

  też bardzo sobię chwalę czuczu – duże kawałki, twarda tektura, ładne wykończenie i obrazki, które wciągają, a nie są trudne. Dla starszych wybór jest wielki i fajny, ale dla maluchów do niedawna to właściwie wybór było dość słaby. Jeśli już, to jakieś bajki i mało elementów. A to chodzi bardziej o rozmiar, niż o ilość kawałków, mój syn doskonale radzi sobie z czuczu 35 elementów, ale pozostałe jego układanki mają po 8. I z 16 elementami sobie nie radzi. Szkoda, bo naprawdę lubi się tym bawić, a w sklepach jakby pustka, jak na złość. Wszystkiego więcej niż można obejrzeć, wszystko można dosłownie kupić, a fajnych puzzli przed czuczu prawie wcale nie było.

  Odpowiedz
 3. Kasia

  Moja córeczka uwielbia puzzle, sama zresztą świetnie się przy nich bawię 🙂 Zaczynaliśmy od kupowania takich małych, które mają kilka elementów, dodatkowo można było się z nich dużo uczyć. Później więcej i więcej elementów. Aż w końcu układany duże puzzle, które są ulubionymi mojej Jagody. Można wybierać wśród wielu wzorów więc każdy znajdzie coś dla swojego dziecka.

  Odpowiedz
 4. MamaAli

  Puzzle dla dzieci są w każdym domu! 🙂 U nas to najlepsza zabawa i bardzo się cieszę, bo uczą skupienia i rozwijają kreatywność. U nas super sprawdzają się te z CzuCzu – są duże, mają ładne kolory i są odpowiednie dla dzieci w różnym wieku, wystarczy dobrze wybrać. Oprócz tego Granna ma dobre i ładne puzzle dla maluchów.

  Odpowiedz

Jakie jest Twoje zdanie na temat: Puzzle dla dzieci?