Wokół Dziecka

Puzzle dla dzieci

Puzzle dla dzieci jakie wybrać

Puzzle dla dzieci CZUCZU

Puzzle to jedne z najprostszych edukacyjnych zabawek. Rozwijają wyobraźnię, spostrzegawczość, umiejętności manualne, poprawiają koordynację i precyzję. Warto już od najmłodszych lat wykorzystywać je w czasie wspólnych zadań. Na rynku dostępne są puzzle, które układać może już roczne dziecko. Słyszałam wiele głosów, że nie ma to sensu – kupowanie puzzli składających się z 8 kawałków, które posłużą tylko przez kilka miesięcy. Nic bardziej mylnego – dzięki nim dziecko zdobywa niezbędne umiejętności i zdecydowanie lepiej zainwestować właśnie w puzzle, niż np. w pluszowego misia.

Puzzle dla dzieci powinny być wykonane z wytrzymałego materiału – grubej tektury, pianki lub drewna, powinny być też laminowane i bardzo starannie wykonane. Bardzo fajne puzzle dla najmłodszych produkuje np. firma Czu Czu.

Dla zupełnych maluchów – około pierwszego roku – polecam puzzle sześcienne, w których nie trzeba precyzyjnie dopasowywać elementów by ułożyć obrazek oraz puzzle z uchwytami, które układa się na drewnianej lub tekturowej tacce. Bardzo fajne są również puzzle, w których dziecko może wykorzystać własną inwencję – chodzi o puzzle, w których dziecko samo może zdecydować jak ubrać np. misia.

Puzzle oprócz tego, że wspierają rozwój dziecka, uczą również bardzo ważnych umiejętności społecznych. Po pierwsze logicznego i przestrzennego myślenia oraz analizy, po drugie wytrwałości. Co spodoba się rodzicom rozbrykanych dwulatków – wyciszają i uspakajają.

Ważne też, by wraz z rozwojem dziecka dobierać coraz bardziej skomplikowane puzzle i nie ograniczać się do jednego rodzaju. Na rynku dostępne są puzzle trójwymiarowe, do układania w pionie, puzzle z mapami, zagadkami. Dobierajcie je do zainteresowań dzieci – jeśli chodzi o typ i rodzaj obrazków. To nie tylko zabawa i coś co zajmie dziecko na dłuższy czas, ale przede wszystkim fajny sposób na naukę i rozwój.

Nie kupujcie też puzzli „na wyrost”, może to zniechęcić dziecko do tego typu zabawy bardzo skutecznie. Zaczynajcie od puzzli z małą ilością elementów i dopiero gdy taka wielkość zostanie opanowana idźcie dalej. Pamiętajcie też, że trudność to nie tylko liczba elementów, ale też rodzaj obrazka, czyli czy ma dużo charakterystycznych elementów, jakość wykonania – czy puzzle są dobrze spasowane, kształt układanki i rozmiar elementów.

Puzzle dla dzieci - Ranking 2019

W tabelce poniżej możecie sprawdzić jakie produkty w kategorii Puzzle dla dzieci aktualnie cieszą się największą popularnością na serwisie Skąpiec.pl. Ten ranking aktualizuje się każdego dnia!

MiejscePuzzle dla dzieciProducentCena
1Granna Puzzle Zwierzątka 719GrannaAktualna Cena
2Goki Pory roku 57684GokiAktualna Cena
3Trefl Puzzle 24MAXI Księżniczki przy fontannieTreflAktualna Cena
4Trefl Maxi Kontur Pet Shop 14409TreflAktualna Cena
5Trefl Characters Disney 31131TreflAktualna Cena

Puzzle dla dzieci - Opinie, Propozycje, Komentarze (4)

 1. Linka

  Puzle to świetna rozrywka! Zajmuje, uczy cierpliwości i tego, że na efekt trzeba zapracować, a poza tym nie znam dziecka które by tego nie lubiło! Ja mam w domu wręcz ogromną kolekcję!

  Odpowiedz
 2. monika

  też bardzo sobię chwalę czuczu – duże kawałki, twarda tektura, ładne wykończenie i obrazki, które wciągają, a nie są trudne. Dla starszych wybór jest wielki i fajny, ale dla maluchów do niedawna to właściwie wybór było dość słaby. Jeśli już, to jakieś bajki i mało elementów. A to chodzi bardziej o rozmiar, niż o ilość kawałków, mój syn doskonale radzi sobie z czuczu 35 elementów, ale pozostałe jego układanki mają po 8. I z 16 elementami sobie nie radzi. Szkoda, bo naprawdę lubi się tym bawić, a w sklepach jakby pustka, jak na złość. Wszystkiego więcej niż można obejrzeć, wszystko można dosłownie kupić, a fajnych puzzli przed czuczu prawie wcale nie było.

  Odpowiedz
 3. Kasia

  Moja córeczka uwielbia puzzle, sama zresztą świetnie się przy nich bawię 🙂 Zaczynaliśmy od kupowania takich małych, które mają kilka elementów, dodatkowo można było się z nich dużo uczyć. Później więcej i więcej elementów. Aż w końcu układany duże puzzle, które są ulubionymi mojej Jagody. Można wybierać wśród wielu wzorów więc każdy znajdzie coś dla swojego dziecka.

  Odpowiedz
 4. MamaAli

  Puzzle dla dzieci są w każdym domu! 🙂 U nas to najlepsza zabawa i bardzo się cieszę, bo uczą skupienia i rozwijają kreatywność. U nas super sprawdzają się te z CzuCzu – są duże, mają ładne kolory i są odpowiednie dla dzieci w różnym wieku, wystarczy dobrze wybrać. Oprócz tego Granna ma dobre i ładne puzzle dla maluchów.

  Odpowiedz

Jakie jest Twoje zdanie na temat: Puzzle dla dzieci?