Najlepszy plecak szkolny dla dziecka – jaki wybrać?

Plecak szkolny

Plecak szkolny

Zdrowie i wygoda dziecka są bardzo istotne. Jednym z problemów, najczęściej przyczyniających się do nieprawidłowej postawy i kłopotów z kręgosłupem u dzieci i młodzieży, jest niewłaściwy dobór plecaka szkolnego. Na szczęście coraz więcej polskich szkół idzie w ślad placówek zagranicznych i zapewnia uczniom szafki na ciężkie książki, dzięki czemu część największych gabarytów pozostaje w szkole. Mimo tego, wiele szkół nadal nie dysponuje takim udogodnieniem, a plecaki dzieci i tak są mocno obciążane przez zeszyty, pojedyncze książki i inne przybory szkolne. Plecak szkolny, aby był komfortowy i zdrowy – musi spełniać kilka ważnych funkcji. Obecnie, można dosłownie przebierać w wielu modelach plecaków dziecięcych, które łączą wygodę i dbałość o właściwą postawę z nowoczesnym wyglądem. Jak wybrać najlepszy plecak dla dziecka? Jaki plecak szkolny będzie dla niego najbardziej odpowiedni?

Jaki plecak do szkoły wybrać?

Plecak dziecięcy jest przedmiotem codziennego i znając żywiołowość dzieci, bardzo intensywnego, użytku. Musi więc być wykonany z trwałych materiałów i mieć solidną budowę przy optymalnym zachowaniu lekkiej wagi. Dobry plecak szkolny musi wytrzymać codzienne użytkowanie, w tym podróżowanie do i ze szkoły, przechowywanie w szafce oraz surowe traktowanie go na szkolnym korytarzu. Największy wybór plecaków szkolnych jest dostępny w sezonie zakupów szkolnych, które przypadają na okres lipca, sierpnia i początku września. Zarówno jakość, jak i cena mogą być w tym okresie bardzo zróżnicowane. Koniec wakacji i początek września to jednocześnie najlepszy czas, aby skorzystać z atrakcyjnych wyprzedaży – warto jednak nie stracić głowy i dokonać wyboru plecaka w przemyślany sposób. Największy problem rodzica polega jednak na tym, że tak naprawdę nie jest łatwo znaleźć dobry plecak do szkoły. Głównym błędem popełnianym podczas zakupów jest uleganie namowom dzieci i zakup niskiej jakości, niewyprofilowanego plecaka lub tornistra, wyłącznie z uwagi na wizerunek ulubionego bohatera z bajki. Plecak, podobnie jak but – musi pasować idealnie. Najlepszy plecak do szkoły będzie dopasowany do wysokości i budowy ciała dziecka.

Jak dopasować plecak dziecięcy?

Aby dobrze dopasować szkolny plecak do dziecka, warto wcześniej sprawdzić kilka istotnych kwestii.

 • Należy unikać luźnych i nierównych szwów, które pod wpływem ciężaru mogą pękać i przyczyniać się do zmiany kształtu plecaka.
 • Wewnętrzne krawędzie tkaniny, z której został uszyty plecak nie mogą być postrzępione, ponieważ to pierwsza droga do problemu z zamkiem błyskawicznym, który może zacinać się pod wpływem luźnych nici.
 • Dobry plecak szkolny będzie miał specjalne kalpy wykonane z materiału, które chronią zamki przed działaniem czynników atmosferycznych i niekontrolowanym otwarciem.
 • Plecak musi być odpowiednio dopasowany do wieku, wzrostu i budowy ciała dziecka.
 • Plecak szkolny powinien być noszony równomiernie na środku pleców. Dno plecaka powinno spoczywać na dolnej części pleców, ale nie powinno opadać w kierunku pośladków.
 • Plecak nie powinien być znacznie większy ani mniejszy od dziecka, a paski powinny wygodnie przylegać do ramion i pod pachami, umożliwiając im swobodne poruszanie się.
 • Użycie obu pasków pomaga równomierniej rozłożyć ciężar plecaka i promuje symetryczną postawę.
 • Jeśli to możliwe, należy starać się maksymalnie zmniejszać obciążenie. Waga plecaka nie powinna przekraczać 10-15% masy ciała dziecka (najlepiej, aby nie przekroczyła 3 kilogramów). Najcięższe rzeczy, powinny być umieszczane najbliżej pleców dziecka.

Za duży plecak szkolny, który nie jest dopasowany do dziecka lub jego ramiona nie są odpowiednio ustawione, może powodować zmęczenie pleców i ramion lub ból kręgosłupa. To również pierwszy krok do garbienia się i utrwalania złych nawyków postawy. Najlepszy plecak szkolny łączy w sobie odpowiednie dopasowanie,  wygodę i estetyczny, młodzieżowy wygląd.

Rodzaje plecaków szkolnych

Na rynku znajduje się wiele modeli plecaków do szkoły. Można je podzielić z uwagi na płeć i wiek dziecka (plecak dla chłopca, plecak dla dziewczynki, plecak młodzieżowy), sztywność i kształt (usztywniany tornister, miękki plecak) i zastosowanie nowoczesnych opcji  (plecak szkolny na kółkach). Czym charakteryzuje się każdy z tych modeli?

Tornister

Plecak szkolny typu tornister to najczęściej wybierany model plecaka szkolnego dla najmłodszych. Tornister jest sztywny, dobrze dopasowuje się do pleców dziecka i jeśli jego ramiona będą miały odpowiednią długość – będzie wymuszał prawidłową postawę dziecka podczas przemierzania drogi do szkoły. Tornistry w porównaniu do plecaków są droższe. Wynika to z konieczności zastosowania innych, materiałów niż w przypadku miękkich plecaków szkolnych z tkaniny.

Plecak szkolny z materiału

Dobry plecak szkolny jest wykonany z trwałych, zazwyczaj syntetycznych materiałów. Dobrze jest, aby był łatwy w konserwacji i zabrudzenia schodziły pod wpływem przetarcia mokrą szmatką. Tkaniny syntetyczne, takie jak nylon lub poliester, są bardziej wodoodporne, ale mniej przyjazne dla środowiska niż włókna naturalne. Dla osób, którym bliska jest troska o równowagę środowiska, idealnym rozwiązaniem może być  zakup plecaka wykonanego z naturalnych włókien, takich jak np. konopie. Dobry plecak do szkoły ma wzmocnione, wyściełane plecy i szerokie, wyprofilowane paski naramienne. Dodatkowo, dla większej pewności noszenia, może być uzupełniony w szerszy pasek, który służy do pomocniczego zapinania na biodrach. Zaletą tradycyjnych plecaków szkolnych jest ich bardzo szeroka gama kolorystyczna, która pozwala na dopasowanie idealnego do gustu dziecka wzoru.

Plecak szkolny na kółkach

Nowością na rynku jest plecak, który poniekąd rozwiązuje problemy ze zbytnim obciążaniem kręgosłupów dzieci dużymi ciężarami. Plecak szkolny na kółkach z wyciąganą, teleskopową rączką, która umożliwia korzystanie z niego jak z walizki podróżnej. Chociaż niektórzy zarzucają mu wymuszanie niesymetrycznej postawy ciała (ciągnięcie plecaka jedną ręką), to trzeba przyznać, że ten model cieszy się wyjątkowym zainteresowaniem. Najlepszy plecak szkolny na kółkach, będzie łatwy i cichy w prowadzeniu. Gwarancją amortyzacji wstrząsów i minimalizacji hałasu podczas poruszania się kółek po ziemi jest wykorzystanie kauczukowych lub gumowych kółek. Plecak szkolny z teleskopową rączką, można oczywiście nosić tradycyjny sposób – z założonymi ramionami.

Co lepsze do szkoły, torba czy plecak?

Nieco starsze dzieci i nastolatkowie , zamiast plecaków wybierają często młodzieżowe torby. Z uwagi na dużą częstotliwość noszenia i obciążania wyłącznie jednego ramienia – regularne noszenie torby może mieć wpływ na rozwój skoliozy i innych problemów z kręgosłupem. Przy dużych obciążeniach, do tych dolegliwości mogą dojść jeszcze: drętwienie rąk, bóle ramion i głowy. Plecak młodzieżowy, pod warunkiem dobrego dopasowania i właściwego ułożenia na plecach, również obciąża plecy, ale w sposób symetryczny. Ramiona plecaka, mogą nawet wpłynąć na kształtowanie się dobrej postawy ciała! Warto jednak upominać nastolatków, którzy chcąc podążać za modą i wydłużają ramiona plecaka, pozwalając mu opadać poniżej poziomu pośladków. To z pewnością nie jest dobry nawyk.

Jakie funkcje powinien mieć plecak szkolny?

Jedną z najważniejszych funkcji plecaków, które wpływają na bezpieczeństwo użytkownika są odblaski. To jeden z priorytetów, który jest równie ważny jak właściwy rozmiar plecaka. Szeroka odblaskowa taśma na ramionach plecaka, odblaskowe, mniejsze elementy po bokach i dość duży na jego głównej części to małe aspekty, które zapewniają dzieciom doskonałą widoczność na drodze.

Najlepszy plecak do szkoły  ma również co najmniej kilka przegródek. Jedną, główną na ciężkie książki, drugą na zeszyty i przybory do pisania, a także kilka małych – boczną na np. napój, większą na śniadaniówkę i kilka we wnętrzu na portfel, klucze i inne drobiazgi.

Szerokie wyściełane ramiona plecaka to bardzo ważna funkcja, która pomaga równomiernie rozłożyć ciężar i zmniejszyć ryzyko nadwyrężenia lub kontuzji mięśni. Wąskie ramiona i torby szkolne z jednym paskiem zbyt mocno naciskają na niewielki obszar ciała, powodując nie tylko odgniecenia, ale głównie spory dyskomfort.

Ważne jest, aby plecak z łatwością zmieścił format A4 i większy, dla starszych dzieci – warto wziąć również pod uwagę pomieszczenie obszerniejszego segregatora. Wielkość plecaka nie zawsze jest jednak zaletą. Jeśli jego tylna część dosięgnie do szyi lub głowy – można jednoznacznie uznać, że jest on byt duży w stosunku do tułowia dziecka. Jeśli dziecko porusza się często komunikacją miejską i przebywa w zatłoczonych miejscach – w trosce o jego przedmioty, lepiej unikać łatwo dostępnych kieszeni zewnętrznych, z których kieszonkowiec może mieć duży pożytek. Ostatnim motywem, który może przyświecać podczas poszukiwania plecaka jest jego wygląd, zgodność z dziecięcymi i młodzieżowymi trendami i to, czy naprawdę podoba się dziecku. Dzięki szerokiemu wyborowi modeli w różnych przedziałach cenowych, można spokojnie znaleźć dobry plecak do szkoły, który będzie w stanie połączyć oba wymogi – bezpieczeństwo, wygodę i funkcjonalność oraz fantazyjny, wymarzony wzór.

Plecak szkolny – Ranking

Poniżej najpopularniejsze plecaki szkolne dostępne na rynku. Warto je przejrzeć. A jakie są Wasze propozycje?

 

Najlepszy plecak szkolny dla dziecka – jaki wybrać? - Opinie, Propozycje, Komentarze

 1. Katia

  17 września 2019

Dodaj Opinię