Wokół Dziecka

Monitor oddechu

Monitor oddechu

Monitor oddechu Babysense

Narodziny dziecka to jedna z najpiękniejszych chwil w życiu. Ogromna radość miesza się jednak z niepokojem. Opieka nad maluszkiem wymaga dużego zaanagażowania i odpowiedzialności. Pewnie sporo czasu poświęciliście na skompletowanie wyprawki. Warto również zainwestować w monitor oddechu, dzięki któremu wszyscy będziecie mogli spać spokojnie.

Dlaczego warto kupić monitor oddechu? Kontroluje on bowiem sen dziecka, podczas gdy my wypoczywamy. To urządzenie poprawia komfort snu rodzica i czuwa nad bezpieczeństwem maluszka. Jego głównym zadaniem jest zapobieganie zespołowi nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS – Sudden Infant Dealth Syndrome). Syndrom ten dotyka nawet całkowicie zdrowe dzieci. Czujnik zalecany jest zwłaszcza w pierwszym roku życia (szczególnie od 2. do 12. miesiąca życia). To okres, kiedy podczas snu może dochodzić do bezdechów, czyli jednej z najczęstszych przyczyn SIDS.

Monitor oddechu – jak działa?

Monitor oddechu, jak sama nazwa wskazuje, monitoruje oddech maluszka. Alarmuje rodzica, jeśli po dwudziestu sekundach od ostatniego oddechu dziecka, nie nastąpi kolejny. Na rynku dostępne są również modele, które po 15 sekundach zaczynają wibrować lub wydawać krótkie dźwięki, by wywołać kolejny oddech u malucha. Jeśli ten się nie pojawi, po 5 sekundach włącza się właściwy alarm. Niektóre urządzenia wszczynają alarm, gdy wyczują mniej niż 10 oddechów na minutę.

Trzeba wziąć pod uwagę, że monitor oddechu reaguje także na ruch powietrza czy interaktywne, poruszające się zabawki. Może to zakłócać jego działanie, dlatego zakup monitora wzbudza tyle wątpliwości u rodziców. Generalnie jednak urządzenia te naprawdę dobrze sprawdzają się w swojej roli.

Monitor oddechu – dla kogo?

Rodzice często zastanawiają się, czy monitor oddechu faktycznie jest potrzebny czy to tylko kolejny – drogi i zbyteczny – gadżet. Jeśli dziecko nie znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka, zakup czujnika nie jest konieczny. Nie ma jednak co do tego wątpliwości, że pozwala on spać spokojniej. Nie jesteśmy w stanie bowiem kontrolować maluszka 24 godziny na dobę. W dobrej jakości monitor oddechu powinni zainwestować rodzice, których pociechy znajdują się w grupie ryzyka. Do grupy tej neonatolodzy zaliczają przede wszystkim:

 • Dzieci, które od urodzenia mają trudności z oddychaniem (powodem może być niedojrzały układ oddechowy)
 • Wcześniaki, zwłaszcza z niską masą urodzeniową
 • Maluchy, u których stwierdzono wady serca

W monitor oddechu powinniśmy uzbroić się również, jeśli w naszej rodzinie występowały problemy z bezdechem u innych dzieci oraz w przypadku, gdy matka paliła papierosy podczas ciąży.

Monitor oddechu – rodzaje

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje monitorów oddechu:

 • Monitor oddechu stacjonarny – to urządzenie dwuczęściowe. Składa się z odbiornika, który możemy ustawić na przykład na szafce nocnej i czujników (mata lub podłużne płytki), które umieszcza się pod materacem dziecka. Ich zadaniem jest monitorowanie oddechu, rejestrowanie sygnałów i wysyłanie ich do odbiornika. Ten z kolei włącza alarm, gdy wykryje jakieś nieprawidłowości. Dzięki temu rodzice w porę mogą zareagować. Alarm często wybudza również maluszka i pobudza go do regularnego oddychania.
 • Monitor oddechu przenośny – to model jednoczęściowy. Ten rodzaj monitora możemy stosować również wtedy, gdy dziecko śpi poza swoim łóżeczkiem, na przykład w łóżku rodziców, łóżeczku turystycznym czy gdziekolwiek indziej. Przypina się go blisko pępka – do pieluszki lub do piżamki. Czujnik na bieżąco monitoruje oddech dziecka i w razie nieprawidłowości alarmuje rodziców. Do przenośnych kontrolerów zaliczymy również nowoczesne monitory oddechu skarpetkowe używające technologii pulsoksymetrii. Współpracują one na przykład ze smartfonem. Dzięki odpowiedniej aplikacji można mobilnie monitorować oddech maluszka.

Monitor oddechu z nianią elektroniczną

Na osobną uwagę zasługuje monitor oddechu z nianią elektroniczną. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy mieć stały kontakt z dzieckiem i szybciej zareagować, kiedy maluch na przykład zaczyna płakać. Coraz więcej producentów oferuje modele wyposażone w kamerę, co pozwala na bieżąco obserwować pociechę, a także do niej mówić. Na rynku znajdziemy całą gamę tego rodzaju urządzeń o różnorodnych parametrach. Warto zwrócić uwagę na rozdzielczość ekranu. Im wyższa, tym lepszej jakości obraz. Zaawansowane modele umożliwiają nawet sterowanie kamerą. Jeśli możemy sobie pozwolić na większy wydatek i zależy nam na dodatkowych funkcjach, znajdziemy sporo ciekawych rozwiązań.

Przy wyborze monitora oddechu z nianią elektroniczną warto zwrócić uwagę na zasięg urządzenia. Większość popularnych modeli oferuje zasięg do 250 metrów.

Monitor oddechu – rodzaje alarmów

Monitory oddechu mogą mieć dwa rodzaje alarmów:

 • Dźwiękowy – uruchamia się, gdy dziecko nie oddycha kilkanaście sekund lub gdy drastycznie spadnie liczba oddechów na minutę.
 • Wizualny – wyświetla informacje o stanie dziecka oraz urządzenia na monitorze.

Jak wybrać dobry monitor oddechu?

Przed wyborem monitora oddechu, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów urządzenia:

 • Monitor oddechu – liczba oddechów krytycznych – w zależności od modelu monitora oddechu oraz producenta alarm może włączać się, kiedy liczba oddechów dziecka spadnie poniżej dziesięciu lub ośmiu na minutę. Różnice nie są może zbyt wielkie, ale warto wziąć pod uwagę ten czynnik podczas wyboru urządzenia.
 • Monitor oddechu – uruchomienie alarmu – większość stacjonarnych monitorów oddechu po 15 sekundach bezdechu dziecka uruchamia krótki alarm i jeśli oddech nie powraca po kolejnych 5 sekundach, wszczyna alarm właściwy. W modelach przenośnych alarm zwykle włącza się po 20 sekundach, ale w większości urządzeń można zmienić ten czas w ustawieniach.
 • Monitor oddechu – pochodzenie – warto kupić urządzenie w sprawdzonym sklepie, najlepiej bezpośrednio od producenta lub dystrybutora. Jeśli kupujemy monitor używany, warto oddać go do autoryzowanego serwisu, który skontroluje jego działanie, a nawet wyda nową gwarancję.
 • Monitor oddechu – sposób zasilania –  w ofercie znajdziemy monitory oddechu zasilane sieciowo lub bateryjnie. Spotkamy modele bezprzewodowe i połączone kablami. Te pierwsze są nieco bezpieczniejsze.
 • Monitor oddechu – certyfikaty i atesty – ważne, by wybrany model miał atest CE, co gwarantuje odpowiednią jakość produktu. Na rynku pojawiają się już monitory oddechu z certyfikatem medycznym.
 • Monitor oddechu – wymiary i waga – urządzenia stacjonarne ważą zwykle około 1-2 kilogramów i są większe od monitorów przenośnych. Te drugie są również znacznie lżejsze – ważą około 50 gramów.

Monitor oddechu – cena

Ceny monitorów oddechu są bardzo zróżnicowane, w zależności od modelu, producenta czy stopnia zaawansowania urządzenia i dodatkowych opcji. Nowoczesne czujniki mogą mieć wbudowany termometr, pozytywkę, a także mogą pełnić funkcję niani elektronicznej. Zakup dobrego monitora oddechu to koszt rzędu 300-1000 złotych. Na rynku znajdziemy sporo używanych modeli, w bardziej dostępnych cenach. Warto ten zakup dobrze przemyśleć. Urządzenie będzie bowiem pełnić ważną rolę.

Monitor oddechu – wypożyczenie

Jeśli nie możemy sobie pozwolić na zakup monitora oddechu albo chcemy najpierw przetestować tego typu urządzenie, możemy je wypożyczyć. W większości dużych miast znajdziemy wypożyczalnie sprzętu medycznego. Dobrej jakości monitor oddechu możemy wypożyczyć na kilka dni, miesięcy, a nawet na rok. Najczęściej, w takim wypadku, pobierana jest kaucja zwrotna w wysokości około 100 zł. Opłaty są zróżnicowane, ale zwykle za jeden dzień użytkowania sprzętu zapłacimy 6 – 10 zł. Wypożyczenie urządzenia na dłuższy okres bardziej się opłaca. Za miesiąc korzystania z monitora oddechu zapłacimy około 25 złotych, za pół roku – 150 złotych, a za rok – 250 złotych.

Monitor oddechu - Ranking 2018

W tabelce poniżej możecie sprawdzić jakie produkty w kategorii Monitor oddechu aktualnie cieszą się największą popularnością na serwisie Skąpiec.pl. Ten ranking aktualizuje się każdego dnia!

Miejsce Monitor oddechu Cena
1Angelcare AC420Aktualna Cena
2BabySense Monitor oddechu 7Aktualna Cena
3Overmax BABYLINE ANGEL monitor oddechu 24hAktualna Cena
4BabySense Monitor 5Aktualna Cena
5BabySense LUVION Supreme Connect z monitorem oddechu 7 8275Aktualna Cena

tego szukacie najczęściej:

 • skoczek pogo dla dzieci opinie

Monitor oddechu - Opinie, Propozycje, Komentarze (4)

 1. Olka

  U nas BabySense sprawdza się, jest niewielki, taki dość dyskretny. Co ważne też jest intuicyjny i prosty w obsłudze. Co ważne, a nie zostało napisane w artykule, to trzeba pamiętać, aby wyłączyć monitor oddechu, jak wyjmujemy dziecko w łóżeczka.

  Odpowiedz
 2. KAsia

  Ja zakupiłam monitor oddechu MonBaby. Jego plusem w porównaniu do innych jest mobilność tzn tam gdzie dziecko tam monitor. Nie muszę pamiętać o jego włączeniu wyłączeniu. Nie jest przywiązane do łóżeczka jak inne a wszelki sygnały przychodzą na telefon. Warto rozważyć ten wybór. Ja nie żałuję

  Odpowiedz
  • Stefan

   A ja kupilem monbaby i budzi nas co noc fałszywymi alarmami. Mam obawy, że na właściwy alarm nie zareagujemy bo przyzwyczaimy się do tego, że apka wyje bez powodu…

   Odpowiedz
 3. Marylda

  Zawsze wydawało mi się, że takie gadżety nie będą mi potrzebne. Ale jednak dobry monitor oddechu może być bardzo przydatnym sprzętem w domu. Wiem już o czym mówią mamy, kiedy o nim wspominają. To rzeczywiście duży spokój i ja już go rozumiem. Teraz nie oddałabym go, jestem szczęśliwa, że go kupiłam.

  Odpowiedz

Jakie jest Twoje zdanie na temat: Monitor oddechu?