Wokół Dziecka

Mata edukacyjna

Mata edukacyjna dla dzieci, niemowląt

Mata edukacyjna dla dzieci, niemowląt

Mata edukacyjna to super sprawa – dzieci uwielbiają na nich spędzać czas, a jednocześnie dla rodzica to bardzo wygodna rzecz. Dziecko nie nudzi się na niej i ma swobodę, a jednocześnie jest bardzo poręczna i nie zajmuje dużo miejsca. Rozwija też ciekawość i zajmuje dziecko różnymi elementami. Moim zdaniem warto zainwestować w dobrą matę edukacyjną – bezpieczną, dobrze zaprojektowaną i funkcjonalną.

Jaka mata edukacyjna będzie najlepsza? Przede wszystkim zwróćcie uwagę na jej wielkość – taka mata powinna służyć przez cały pierwszy rok, a nawet dłużej – nie może więc być nieodpowiednia dla dzieci siedzących. Mata edukacyjna powinna być na tyle duża, aby maluszek mógł swobodnie się obracać i zmieniać pozycje. Elementy powinny być zdejmowane – aby móc je po pierwsze łatwo wyprać, a po drugie wymienić w razie potrzeby, czy pozbyć się jakiejś zabawki, za którą dziecko nie przepada.

Niektóre maty edukacyjne można za pomocą rzepów spiąć w taki sposób, że tworzy się minikojec – ważne jest to szczególnie w przypadku najmniejszych dzieci, aby były bezpieczne nawet jeśli przez chwilę same zostaną na macie. Najlepiej wybrać matę z poduszeczką, która zapobiegnie wypadaniu.

Z punktu widzenia wygody najlepsze są maty edukacyjne, które można łatwo złożyć i nie zajmują dużo miejsca. Wybierajcie takie, które można spiąć lub związać, co jest sporym plusem jeśli chcemy matę ze sobą wozić.

Materiał, z którego wykonana jest mata dla dziecka również nie pozostaje bez znaczenia. Po pierwsze powinien być łatwy w utrzymaniu, a najlepiej ściągany i dający się wyprać w pralce. Z drugiej strony dla malucha najlepsza będzie mata wykonana z różnokolowrowych skrawków, z różnymi fakturami – aby stymulować rozwój i wzbudzić zainteresowanie. Mata edukacyjna powinna ponadto być dość gruba, a od spodu wykończona materiałem izolującym, aby zimna podłoga nie była problemem.

Kolejna kwestia to wyposażenie. Większość mat dla dzieci posiada pałąk na którym zawieszone są zabawki i lusterka, niektóre posiadają dodatkowo zabawki dla dzieci już siedzących – dobierz taką która będzie odpowiadać potrzebom dziecka. Zabawki powinny być różnorodne, różnokolorowe i z różnych materiałów, szeleszczące, piszczące i z lusterkami – to wszystko wpływa na rozwój różnych zmysłów. Maty edukacyjne posiadają również “efekty dźwiękowe”, wybierz takie niezbyt głośne i niekoniecznie z melodyjkami, a raczej z gamą, czy odgłosami zwierzątek. Fajne są również maty, w których dziecko pracuje dodatkowo nogami – np. kopiąc może grać na minipianinku itp.

Oczywiście zwróćcie uwagę też na wykonanie – zabawki nie powinny mieć ostrych i wystających elementów. Jak każda zabawka – bezpieczeństwo jest najważniejsza, a różne rzeczy trafiają na rynek, więc lepiej uważać. Dobra mata edukacyjna to wydatek 100-500 zł, ale w każdym przedziale można znaleźć dobre produkty, mogą różnić się wyposażeniem, ale w razie potrzeby doszycie czegoś, czy zawieszenie nie jest problematyczne.

Mata edukacyjna – Ranking 2019

W tabelce poniżej możecie sprawdzić jakie maty edukacyjne aktualnie cieszą się największą popularnością i najlepszymi opiniami. Ten ranking mat edukacyjnych dla dzieci aktualizuje się każdego dnia.


tego szukacie najczęściej:

 • mata edukacyjna opinie
 • jaka mata edukacyjna
 • mata edukacyjna ranking
 • mata edukacyjna

Mata edukacyjna - Opinie, Propozycje, Komentarze (5)

 1. Liza

  Miałam dokładnie taką jak na obrazku! Maluchy się świetnie na niej bawiły i co ważne – długo. Wbrew pozorom jest bardzo różnorodna i zajmująca, dziecko ma dużo bodźców, ale też nie za dużo, więc spokojnie może się skupić na wybranym elemencie. Jedyne czego żałowałam, to to że wybrałam matę tylko takich rozmiarów i dzieci szybko z niej wyrastały. Na szczęście kolejne w drodze, więc sprawdzi się raz jeszcze 🙂

  Odpowiedz
 2. Leo

  Zwróćcie uwagę czy mata jest bezpieczne, powinna z każdej strony mieć miękkie zabezpieczenia, to złudzenie, że z czegoś co leży na podlodze i to jeszcze będąc w pozycji leżącej nie można boleśnie upaść. Sam być moze nieco zaniedbałem ten temat, zabezpieczenia okazały się zbyt niskie i synek dotkliwie uderzył się w głowę. Dzieci potrafią różne cuda, mój np odbił się na piętach i po łuku wprost na podłogę. Na szczęście skończyło się na strachu, ale mata od razu posżła do przeróbek.

  Odpowiedz
 3. Malwina

  Ja ostatnio zakupiłam Matę dla swojego Kacperka. Muszę przyznać, że właśnie o taką mi chodziło. Nie jest z tej śmierdzącej jakiejś skóry czy pianki która czasem podczas zabawy może się odkleić. Mata którą kupiłam znalazłam na sklepie mobitoy.
  Jestem z niej zadowolona bo warstwa wierzchnia jest folowana i jako młoda mama, wydaje mi się, że mogę ją polecić.

  Pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz
 4. Kama

  Ja matę edukacyjna kupiłam w misiedwa. Bardzo dobrze wykonana jakościowo, z dużą ilością różnych elementów. Wszystko dostosowane do potrzeb maluszka. A i cena też bardzo zachęca.

  Odpowiedz
 5. karolinanowak

  Mamusie,
  ja z czystym sumieniem polecam Wam maty Kari. Nie pochodzą z sieciówki, dziewczyny same szyją cuda dla dzieci. Moja córa zachwycona, zwłaszcza matą królikiem!!!

  Odpowiedz

Jakie jest Twoje zdanie na temat: Mata edukacyjna?