Wokół Dziecka

Kubek niekapek

Kubek niekapek dla dziecka

Kubek niekapek firmy Chicco

Kiedy rezygnujemy z butelki naturalnym wyborem wydaje się być kubek niekapek. Z jednej strony już troszkę uczy jak pić z normalnego kubeczka, z drugiej dziecko nie rozlewa picia, może też nadal pić wygodnie ułożone – np. jeśli jest przyzwyczajone do zasypiania z herbatką, jak to było u nas. Nie chciałam wszystkiego na raz, więc naukę picia na siedząco nieco odroczyłam, szczególnie że moje dzieci miały po kilka miesięcy kiedy wprowadziłam kubeczek. Na kubek niekapek przerzucaliśmy się zawsze bardzo szybko, jak tylko kończyła się era mleka i karmienia piersią, a rozpoczynała zupek i przecierów – o butelce nikt już u nas nie słyszał, co wcale nie była żadnym wielkim wydarzeniem, bo butelki były w użyciu bardzo sporadycznie. Moje dzieci zresztą szybko ładnie zaczęły sobie radzić również z normalnymi kubkami, z których korzystaliśmy np. przy stole, jak maluchy już troszkę zaczynały rozumieć i raczej nie rozlewały wszystkiego po ścianach – ok. 12-18 miesiąca.

Pierwszy kubek niekapek – od kiedy?

Korzystanie z kubka niekapka można rozpocząć bardzo szybko – ok. 3-4 m.ż., wtedy jest to stosunkowo najprostsze, bo dziecko nie jest jeszcze przyzwyczajone do tego, że wszystko pije z butli. Ja szybko wprowadziłam rozdział na picie z kubeczka i picie z butelki. W butelce podawałam wyłącznie mleczko i przez jakiś czas kaszkę. Myślę, że tak jest najlepiej – z doświadczenia już nie własnego, ale innych mam wiem, że jeśli przegapicie ten moment i nie wprowadzicie kubeczka do picia – później może być trudniej. Im później zabierzecie się za odstawianie butelki i im więcej rzeczy będziecie w niej podawać, tym będzie później trudniej ją odstawić, dlatego nie ma co odwlekać tego momentu.

Kubek niekapek z miękkim ustnikiem, kubek niekapek ze słomką, kubek niekapek 360… Czyli jaki kubek niekapek wybrać?

Wszystkie kubki niekapki mają swoje plusy, polecam nie przyzwyczajać się do jednego rodzaju i co kilka miesięcy przechodzić “poziom wyżej”. Warto przy tym pamiętać, że wszystkie kubeczki są lepsze od butelki, jako że angażują i ćwiczą mięśnie twarzy i języka, co ma zbawienny wpływ np. na naukę mówienia i poprawność wymowy. Warto z tego względu stosować zarówno tradycyjne kubki dla dzieci, jak i bidony ze słomką etc.

Kubek niekapek z miękkim i twardym ustnikiem polecany jest dzieciom powyżej 6 miesiąca życia. Właściwie jest to kwestia gustu, choć ja osobiście jestem zwolenniczką tych z twardym ustnikiem, jako że miękki za bardzo przypomina według mnie anatomiczny smoczek. Obawiałam się, że dzieciaki za bardzo się przyzwyczają.

Starszym maluchom wymiennie można podawać picie w tzw. kubku 360, czyli kubku bez ustnika. Wyglądem przypomina zwykły kubek z przykrywką, a pić z niego można w dowolnym miejscu, jak ze szklanki. Zachwycił mnie i bardzo polecam, jako że od niego już prosta droga do zwykłych kubków.

Kubek niekapek ze słomką lub takiż bidon również mam w swoim asortymencie, aczkolwiek wprowadzałam go nieco później, po tym jak pierwsze próby kończyły się płaczem i kompletną porażką. Ten rodzaj kubeczka wymaga już więcej wprawy i nie jest tak intuicyjny jak kubek, w związku z czym sugeruję jego wprowadzenie nie wcześniej niż ok. 12 miesiąca. Warto dodać, że picie ze słomki angażuje zupełnie inne mięśnie i pomaga uniknąć problemów natury logopedycznej.

Kubki kapki, zwykłe kubki… Czyli jak nauczyć dziecko pić samodzielnie?

Między 2, a 3 rokiem życia warto zacząć naukę picia z normalnego kubeczka “na poważnie”. Pomocne w tym mogą być tzw. kubki kapki oraz Doidy Cup, które zachwycają swoją prostotą i są niezwykle skuteczne. Jeśli chodzi o kubki kapki, to sprawa jest prosta – ćwiczymy uwagę i wyczucie dziecka. W kubkach niekapkach dziecko musiało zassać płyn – z kubka kapka już nie. Często problemem jest właśnie to, że maluchy piją ładnie, ale zupełnie nie mają wyczucia, dlatego przez kilka miesięcy warto wspomóc się kubkiem z przykrywką. Następny krok, to doidy cup z którego z powodzeniem dzieci mogą pić jak długo chcą. Jest to właściwie normalny kubek, bez przykrywki, ale tak wyprofilowany, że dzieci widzą co jest w środku, kubek jest wygodny w trzymaniu, a wysunięty dziubek sprawia, że nie ma konieczności mocnego odchylenia głowy. Uwielbiam ten kubek i wszystkim polecam, zakupiłam go razem z wyprofilowanymi sztućcami i naprawdę nauka idzie dużo lepiej. Często nawet nie zwracamy uwagi, że to co wygodne dla dorosłych niekoniecznie takie będzie dla dzieci – nawet jeśli wykonane jest w wersji mini. Dopóki maluchy nie nauczą się prawidłowego trzymania i wyczucia nie ma sensu, moim zdaniem, zniechęcać je przedmiotami zaprojektowanymi dla dorosłych.

Kubek niekapek – Ranking 2019

Jeżeli nadal nie wiesz jaki kubek niekapek wybrać, poniższa lista produktów powinna być pomocna w wyborze. Są to najpopularniejsze i z najlepszymi opiniami kubki niekapka.


tego szukacie najczęściej:

 • kubki niekapki ranking
 • jaki kubek niekapek
 • kubek niekapek opinie
 • kubek niekapek jaki polecacie

Kubek niekapek - Opinie, Propozycje, Komentarze (9)

 1. Polinpo

  Kubeczki niekapki robią furorę wsród dzieci- i nic w tym dziwnego. Przynajmniej dzieciaczki nie sa zalane soczkiem od stóp do głow. Za moich czasów niestety nie było czegos takiego i mama za każdym razem gdy uczyłam się pić z kubka musiała mnie przebierać 😉 Ale tak czy inaczej dzieci pic sie nauczą- z tym ze z kubkiem niekapkiem jest to duzo przyjemniejsze i..czystsze 🙂

  Odpowiedz
 2. Róża

  Kubek niekapek bardzo fajne rozwiązanie. U nas najlepiej sprawdzał się w podróży, w samochodzie kiedy chciało się pić a jednak trzeba było uważać. W domu jednak z niego nie korzystałam tak często. Najlepsze są te o średniej pojemności. Spotkałam też takie większe ale to za duże dla dziecka moim zdaniem.

  Odpowiedz
 3. Lilka

  Nie każdy go lubi, ale u mnie się sprawdził. Moje dziecko bardzo lubiło swój kubeczek niekapek, z którego mogło pić. Ale to zależy też od dziecka. Moje nadpobudliwe miałoby problem z piciem ze zwykłego kubka.

  Odpowiedz
 4. Ania Zaremba

  U nas zdecydowany szał zrobił kubeczek od NUKa 🙂 Świetny nadruk, który się nie zmywa, synek który potrafi upuscic kubeczek do tej pory go nie zepsuł, nie widać sladów upadków. U nas to zdecydowanie numer 1

  Odpowiedz
 5. Maria

  “Między 2, a 3 rokiem życia warto zacząć naukę picia z normalnego kubeczka „na poważnie”. ” Zdecydowanie wcześniej 🙂

  Odpowiedz
 6. Maja

  Mialam do czynienia z podanymi markami, choć moim zdaniem i tak doskonale sprawdza się u nas najlepszy kubek niekapek od nuka – nie dość ze ceny bardzo rozsądne to i jakość jest swietna. Często niepotrzebnie mamy przeplacaja ze względu tylko na marke…

  Odpowiedz

Jakie jest Twoje zdanie na temat: Kubek niekapek?