Jaki Kubek niekapek najlepszy? Ranking 2020

Kubek niekapek dla dziecka

Kubek niekapek firmy Chicco

Kiedy rezygnujemy z butelki naturalnym wyborem wydaje się być kubek niekapek. Z jednej strony już troszkę uczy malucha jak pić z normalnego kubeczka, z drugiej dziecko nie rozlewa picia po całym mieszkaniu, no i nadal może też pić wygodnie ułożone – np. jeśli jest przyzwyczajone do zasypiania z herbatką, jak to było u nas. Nie chciałam wszystkiego na raz, więc naukę picia na siedząco nieco odroczyłam, szczególnie że moje dzieci miały po kilka miesięcy kiedy wprowadziłam kubeczek do ich życia. Na kubek niekapek przerzucaliśmy się zawsze bardzo szybko, jak tylko kończyła się era mleka i karmienia piersią, a rozpoczynała zupek i przecierów – o butelce nikt już u nas nie słyszał, co wcale nie było żadnym wielkim wydarzeniem, bo butelki były w użyciu bardzo sporadycznie, tylko uzupełniająco. Myślę, że to jest zresztą najlepszy model – nie przyzwyczajać brzdąców do butelki – jeśli karmicie piersią – później staje się to rytuałem, z którym wiele maluchów może nie chcieć się rozstać. Moje dzieci zresztą szybko ładnie zaczęły sobie radzić również z normalnymi kubkami, z których korzystaliśmy np. przy stole, jak maluchy już troszkę zaczynały rozumieć i raczej nie rozlewały wszystkiego po ścianach – ok. 12-18 miesiąca. I była to kolejna zasługa, którą przypisałam wprowadzeniu kubka niekapka. Także – kubek niekapek najlepszy!

Pierwszy kubek niekapek – od kiedy?

Korzystanie z kubka niekapka można rozpocząć bardzo szybko – ok. 3-4 m.ż., wtedy jest to stosunkowo najprostsze, bo dziecko nie jest jeszcze przyzwyczajone do tego, że wszystko pije z butli. Ja szybko wprowadziłam rozdział na picie z kubeczka i picie z butelki. W butelce podawałam wyłącznie mleczko i przez jakiś czas (krótki) kaszkę. Myślę, że tak jest najlepiej – z doświadczenia już nie własnego, ale innych mam wiem, że jeśli przegapicie ten moment i nie wprowadzicie kubeczka do picia – później może być trudniej. Im później zabierzecie się za odstawianie butelki i im więcej rzeczy będziecie w niej podawać, tym będzie później trudniej ją odstawić, dlatego nie ma co odwlekać tego momentu. Do tego dochodzą jeszcze przyzwyczajenia typu rytualnego, czyli picie przed wstaniem z łóżka, albo picie wieczorem do snu… Znam dzieci, które z butelek korzystały jeszcze na początku podstawówki, a odstawiły dopiero wtedy, kiedy coś je w związku z tym nawykiem zawstydziło. Myślę, że jednak lepiej tego uniknąć, niepotrzebnie można dziecko zranić, wyrządzić przypadkiem krzywdę.

Kubek niekapek 6+ – czyli jaki kubek niekapek na początek?

Wszystkie kubki niekapki mają swoje plusy, polecam nie przyzwyczajać się do jednego rodzaju i co kilka miesięcy przechodzić “poziom wyżej” lub mieszać różne rodzaje kubków. Takie działanie doradzał mi również pediatra, mówiąc, że dzięki takim zmianom dziecko musi angażować różne mięśnie twarzy, a więc minimalizuje ewentualne ryzyko wady zgryzu ( którym radził się nie martwić i dementując jakoby sam kubeczek miałby coś takiego powodować, wpływ mają raczej geny – ale w tej kwestii nie ma wśród lekarzy zgodności; natomiast  z tego co wiem, chodzi raczej o zbyt długie używanie niekapków, kiedy dziecko spokojnie mogłoby pić z normalnego kubka), ale też ułatwia późniejsze przerzucenie się na zwykły kubek otwarty, z którego też powinno się zacząć korzystać jak najszybciej. Warto z tego względu stosować zarówno tradycyjne kubki dla dzieci, jak i bidony ze słomką itd.

Kubek niekapek treningowy

Na początek polecam kubek treningowy. Dla malucha przeskok z butelki na zwykły kubek może być za trudny. Szczególnie jeśli do tej butelki jest już mocno przyzwyczajony. Kubek treningowy ma miękki ustnik z dużą dziurką, z którego łatwo wydobyć płyn. Czyli taki trochę kapiący kubek niekapek, a właściwie wygląda to bardziej jak kubko-butelka. Dzięki temu dzieci łapią o co chodzi i później, nawet jeśli muszą mocniej pociągnąć, to przynajmniej wiedzą, że mają pociągnąć. Niektóre kubki niekapki mają w zestawie specjalny zaworek, który umożliwia stworzenie takiej treningowej wersji, także możecie zdecydować się na coś takiego, żeby po kilku dniach, czy tygodniach nie kupować znowu czegoś nowego.

Kubek niekapek z miękkim ustnikiem

Przejdźmy teraz do rodzajów pełnowymiarowych kubków niekapków. Większość z nich można wprowadzać od 6 miesiąca życia, nie ma też prostej odpowiedzi na pytanie „Jaki kubek niekapek najlepszy?” – to wszystko zależy od dziecka, tego co mu się spodoba, co załapie najszybciej. Kubek niekapek z miękkim ustnikiem polecany jest dla dzieci już od 4 miesiąca życia, miękki ustnik nie różni się aż tak bardzo od ustnika butelki, więc podobnie jak przy kubku treningowym – powinno pójść gładko. Miękki ustnik poleca się młodszym dzieciom również dlatego, że mniej energii należy włożyć w wydobycie płynu – niestety dzieci zniechęcają się i zamiast bardziej się przyłożyć do ciągnięcia, w ogóle nie chcą pić.

Kubek niekapek 360

Starszym maluchom wymiennie można podawać picie w tzw. kubku 360, czyli kubku bez ustnika. Wyglądem przypomina zwykły kubek z przykrywką, a pić z niego można w dowolnym miejscu, jak ze szklanki. Zachwycił mnie i bardzo polecam, jako że od niego już prosta droga do zwykłych kubków. No i ta radość dziecka, że pije z dorosłego. No prawie dorosłego. Co prawda i z takiego kubka trzeba nauczyć się pić (już odchodzimy od ssania, na rzecz przelewania), ale roczne dziecko już wie mniej więcej o co chodzi, pewnie zdarzyło mu się już spróbować picia z normalnego kubka, więc można śmiało zaczynać.

Kubek niekapek dla rocznego dziecka

Po pierwsze kubek 360, o którym pisałam wyżej. Roczek to idealny wiek na wprowadzenie tego typu kubeczka, ale jeden kubeczek i tak nie wystarczy. Można zdecydować się na kilka kubeczków tego samego typu lub na różne rodzaje kubeczków – ja tak zrobiłam – i niektóre brać na spacer (bidon ze słomką u mnie), inne stosować w domu (kubek 360). Takie rozwiązanie zwykle sprawdza się najlepiej – tak przynajmniej wynika z moich obserwacji i wywiadów z innymi rodzicami. Np. przez słomkę maluch pije soczek, z kubka 360 herbatkę, w czymś ma zawsze wodę itd. Wie co gdzie ma, ja też nie muszę wylewać i wlewać picia wedle dziecięcego widzi-mi-się, także każdy jest zadowolony.

Kubek niekapek ze słomką

Natomiast z tego co udało mi się ustalić, to jeśli chodzi o kwestie logopedyczne i stomatologiczne,  lekarze najbardziej polecają picie z kubków lub bidonów ze słomką, które pobudzają  te same mięśnie, które wykorzystywane są podczas mowy. Uważajcie natomiast na materiał z jakiego zrobiona jest słomka – wybierajcie bezpieczny, miękki silikon, którym dziecko się nie zrani. U mnie sam bidon sportowy został na długo, moje dzieci nadal mają swoje bidony, są przyzwyczajone do brania ze sobą z domu wody, dzięki czemu ograniczamy też zużycie plastiku, także można też używanie bidonów potraktować jako trening ekologiczny.

Jaki kubek niekapek najlepszy?

Podczas wybieranie kubeczka koniecznie zwróćcie uwagę na zastosowany system chroniący przez rozlewaniem się picia. Najpowszechniejsze są dwa typy. Po pierwsze kubki niekapki z zaworkami (które z kolei mogą mieć jeszcze różną przepustowość, nie ma standardu), które absolutnie nie kapią, ale maluch może mieć problem z porządnym pociągnięciem picia, a więc w przypadku takich kubków sprawdzamy, czy zaworek łatwo ustępuje. Druga opcja, to dziurki, w typ przypadku kubek jest nie zawsze całkiem niekapiący, niestety, za to łatwy w użytkowaniu dla dziecka. Choć i tu nie ma jednej zasady, ponieważ dziurki czasami są zbyt duże i dziecko może się zachłystywać lub oblewać, ponieważ strumień będzie zbyt duży.

Druga rzecz, ważna przynajmniej dla mnie, to porządna zatyczka. Szczególnie w przypadku kubków „spacerowych”, w końcu najłatwiej o zabrudzenie, a najtrudniej o wyczyszczenie jest na spacerze. Jeśli chodzi o bidony, to wybieram zawsze takie, których zamknięcie jest integralną częścią reszty, czyli się nie zgubi, nie odczepi w torbie itd. Teraz wybór jest duży – zasuwane, na klik, z chowaną słomką itd. Plusem jest tu też wygoda, radzę stawiać na taki model, który da się obsłużyć jedną ręką.

Na koniec banalna kwestia, czyli uchwyty. Najmłodsze dzieci mogą mieć problem z utrzymaniem kubka pozbawionego uchwytów, dlatego radzę postawić na taki model. Najlepiej jeśli uchwyty będzie można odczepić, ponieważ z czasem mogą zacząć przeszkadzać. Dzieciom, bo rodzicom mogą przeszkadzać od początku – kubek przez nie zabiera więcej miejsca, przeszkadzają przy myciu, przy karmieniu również rodzicom się nie przydadzą. Druga kwestia, poniekąd wiążąca się z uchwytami, to ergonomiczny kształt, który będzie plusem dla rodzica, a dla dziecka jeśli zdecydujemy się zrezygnować z uchwytów. Ergonomiczny kształt, czyli na przykład najpopularniejsze rozwiązanie, czyli zwężenie na środku.

Kubki kapki, zwykłe kubki… Czyli jak nauczyć dziecko pić samodzielnie?

Między 2, a 3 rokiem życia warto zacząć naukę picia z normalnego kubeczka “na poważnie”. Pomocne w tym mogą być tzw. kubki kapki oraz Doidy Cup, które zachwycają swoją prostotą i są niezwykle skuteczne. Jeśli chodzi o kubki kapki, to sprawa jest prosta – ćwiczymy uwagę i wyczucie dziecka. W kubkach niekapkach dziecko musiało zassać płyn – z kubka kapka już nie. Często problemem jest właśnie to, że maluchy piją ładnie, ale zupełnie nie mają wyczucia, dlatego przez kilka miesięcy warto wspomóc się kubkiem z przykrywką. Następny krok, to doidy cup z którego z powodzeniem dzieci mogą pić jak długo chcą. Jest to właściwie normalny kubek, bez przykrywki, ale tak wyprofilowany, że dzieci widzą co jest w środku, kubek jest wygodny w trzymaniu, a wysunięty dziubek sprawia, że nie ma konieczności mocnego odchylenia głowy. Uwielbiam ten kubek i wszystkim polecam, zakupiłam go razem z wyprofilowanymi sztućcami i naprawdę nauka poszła dużo lepiej. Często nawet nie zwracamy uwagi, że to co wygodne dla dorosłych niekoniecznie takie będzie dla dzieci – nawet jeśli wykonane jest w wersji mini. Dopóki maluchy nie nauczą się prawidłowego trzymania i wyczucia nie ma sensu, moim zdaniem, zniechęcać ich przedmiotami zaprojektowanymi dla dorosłych.

Kubek niekapek – Ranking 2020

Jeżeli nadal nie wiesz jaki kubek niekapek wybrać, poniższa lista produktów powinna być pomocna w wyborze. Są to najpopularniejsze i z najlepszymi opiniami kubki niekapka.

tego szukacie najczęściej:

 • kubki niekapki ranking
 • jaki kubek niekapek
 • kubek niekapek opinie
 • kubek niekapek jaki polecacie

Kubek niekapek - Opinie, Propozycje, Komentarze

 1. Polinpo

  14 sierpnia 2015
 2. Róża

  23 października 2015
 3. Lilka

  10 marca 2016
 4. DawidPotul

  27 kwietnia 2016
  • Karolina

   28 października 2016
 5. DawidPotul

  27 kwietnia 2016
 6. Ania Zaremba

  27 września 2016
 7. Maria

  13 stycznia 2017
 8. Maja

  11 maja 2017

Dodaj Opinię