Jaki Inhalator dla dzieci najlepszy? Ranking 2021

Inhalator dla dzieci

Jaki inhalator dla dzieci wybrać?

Każdy rodzic to zna. Rozpoczyna się sezon jesienny, a wraz z nim infekcje – niekończący się katar i męczący kaszel, zwłaszcza jeśli maluch zaczął przygodę ze żłobkiem czy przedszkolem. Małe dzieci potrafią łapać wirusy nawet kilkanaście razy w ciągu roku. Czy jest jakiś sposób, by skutecznie walczyć z objawami infekcji? Rozwiązaniem jest dobry inhalator dla dzieci.

Inhalatory cieszą się coraz większą popularnością. Najczęściej sięgają po nie rodzice pociech, które cierpią na częste infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych. Dzięki temu urządzeniu możemy podać maluchowi różnego rodzaju leki i skuteczniej walczyć z rozmaitymi infekcjami. Jak działa inhalator? Jak wybrać najlepszy inhalator dla dzieci? Tym tematem zajmiemy się w dalszej części tekstu.

Jak działa inhalator?

Inhalator, jak wskazuje nazwa, służy do inhalacji. Kiedyś rolę inhalatora pełnił garnek czy miska wypełniona gorącą wodą i różnymi specyfikami, na przykład ziołami. Obecnie mamy do dyspozycji profesjonalne urządzenia. Mamy też większą wiedzę na temat dobroczynnego działania inhalacji.

Inhalacja za pomocą profesjonalnego urządzenia polega na aplikowaniu substancji leczniczych w formie aerozolu bądź pary do górnych i dolnych dróg oddechowych, drzewa oskrzelowego i pęcherzyków płucnych. Leki podawane w ten sposób ułatwiają wykrztuszanie zalegającej wydzieliny, działają przeciwzapalnie i rozkurczowo.

Inhalacje można przeprowadzać z użyciem zwykłej soli fizjologicznej lub z dodatkiem specjalistycznych leków (na przykład sterydów). Za pomocą inhalatora można podać dzieciom (szczególnie tym najmłodszym) również antybiotyki.

Inhalator czy nebulizator dla dzieci?

Te dwa określenia nierzadko stosowane są zamiennie. Jest jednak różnica pomiędzy tymi dwoma urządzeniami. Najogólniej rzecz ujmując, inhalator dostarcza lek podczas wdechu, a nebulizator nie wymaga takiej synchronizacji oddechu z podaniem leku. Ten drugi sprawdzi się szczególnie w przypadku najmłodszych dzieci.

Inhalacja ma znacznie szerszy zakres. Nebulizacja to tylko jeden z rodzajów inhalacji. Do jej przeprowadzenia potrzebny jest nebulizator, czyli specjalny pojemnik na lek. Celem nebulizacji jest dostarczenie leku bezpośrednio do zmienionych chorobowych dróg oddechowych. Nie każdy inhalator wyposażony jest w nebulizator.

Kiedy warto sięgnąć po inhalator dla dzieci?

Inhalator to doskonałe urządzenie zwłaszcza, jeśli często mamy do czynienia z infekcjami górnych i dolnych dróg oddechowych. Mogą z niego korzystać nie tylko dzieci, ale również dorośli.

Inhalacje wskazane są szczególnie przy zapaleniu zatok, krtani czy tchawicy, w leczeniu infekcji dolnych i górnych dróg oddechowych (bakteryjnych i wirusowych), przy astmie, alergii oddechowej czy wspomagająco podczas przeziębienia. Inhalacje nawilżają podrażnione drogi oddechowe i zalecane są również, gdy mamy problem z chrapaniem.

Czy są jakieś przeciwwskazania? Właściwie nie. Każdy może z terapii inhalacyjnej skorzystać. Nie wywołuje ona żadnych skutków ubocznych. Trzeba jednak pamiętać, że lek, który podajemy takie efekty może już wywołać. Wszystko zależy od tego, czym się inhalujemy.

Inhalator dla dzieci – rodzaje

Oferta inhalatorów dla dzieci jest całkiem bogata. Na rynku co rusz pojawiają się nowe urządzenia. Jakie modele spotkamy najczęściej?

 • Inhalator dla dzieci kompresowy – inaczej tłokowy czy pneumatyczny. To najpopularniejszy typ inhalatorów. Jego działanie polega na wytwarzaniu pędu powietrza, który „zasysa” cząsteczki leku oraz nośnika (najczęściej soli fizjologicznej) i dostarcza je do jamy nosowej i ustnej, a stamtąd do oskrzeli oraz płuc.
 • Inhalator dla dzieci ultradźwiękowy – tego typu inhalatory przenoszą lek za pomocą ultradźwięków. Wytwarzają bardzo drobne cząsteczki, co sprawia, że inhalacja jest bardziej efektywna i zdecydowanie szybsza.

Jak wybrać dobry inhalator dla dzieci?

 Wybierając inhalator dla dzieci warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów urządzenia. Jakich konkretnie?

 • Wielkość cząsteczek (MMAD) – to ważne, jaka jest wielkość cząsteczek, na jakie rozpraszany jest podawany dziecku lek czy czysta sól fizjologiczna. Od tego zależy bowiem dokąd cząsteczki trafią i gdzie się wchłoną. Jeśli inhalator rozprasza cząsteczki do wielkości powyżej 8 µm – substancja trafi do górnych dróg oddechowych. Przy wielkości 8 µm do 5 µm – do tchawicy i dużych oskrzeli, 2-5 µm – do oskrzeli i oskrzelików, 0,5-3 µm – do pęcherzyków płucnych.
 • Czas pracy – najlepiej wybrać urządzenie, które wyposażone jest w specjalny zawór umożliwiający regulację tempa zabiegu. W przypadku małych dzieci inhalacja powinna być wolniejsza, jednak oczywistym jest, że maluchom ciężko usiedzieć w jednym miejscu dłuższy czas i dla nich im krótszy zabieg, tym lepszy. Trzeba znaleźć kompromis, choć nie zawsze jest to łatwe.
 • Praca ciągła – inhalacja najczęściej trwa 10-15 minut. Niektóre urządzenia mogą pracować przez 20 minut, a potem potrzebują przerwy (nawet do 40 minut). Wszystko zależy od tego, ile osób będzie korzystać z inhalatora. Jeśli mamy dwójkę czy trójkę dzieci, musimy wziąć pod uwagę, że infekcje mogą dotknąć wszystkich jednocześnie i wówczas przyda się inhalator, który będzie oferował dłuższy czas pracy ciągłej.
 • Poziom głośności – cichy inhalator dla dzieci  to ważna sprawa, szczególnie w przypadku bardzo tych najmłodszych. Głośna praca kompresora może wystraszyć malucha i zniechęcić do zabiegu. Warto wybrać urządzenie, które emituje hałas na na poziomie do 60 dBA. Jeśli wybrane urządzenie jest głośniejsze, sprawdźmy, czy ma długi kabel, dzięki temu będzie można odsunąć inhalator od dziecka.
 • Wygląd – w ofercie znajdziemy rozmaite urządzenia, również te dedykowane szczególnie dzieciom. Mają one przyjazne maluchom kształty (na przykład zwierzątek) i kolory. Wygląd, oczywiście, nie jest najważniejszy, ale być może zachęci malucha do inhalacji. Nie warto zatem pomijać tego aspektu.

Inhalator dla dzieci – dodatkowe akcesoria

Aby inhalacja była skuteczna, musimy dobrze dopasować maseczki do potrzeb konkretnego użytkownika. Do większości urządzeń dołączone są maseczki w dwóch rozmiarach – dla dorosłych i dla dzieci. Warto sprawdzić, czy w zestawie znajduje się specjalna maseczka dla niemowląt (jeśli takiej potrzebujemy). Maseczki dedykowane dzieciom często są stosunkowo duże, na pewno nie będą dostosowane do potrzeb kilkumiesięcznego malucha.

W zestawie z dobrym inhalatorem dla dzieci powinien być również ustnik, który pozwala na najbardziej efektywną inhalację. Część dzieci zdecydowanie chętniej wybiera tego typu opcję. Ustnik, jak sama nazwa wskazuje, wkłada się do ust i w ten sposób wdycha się leki. Ustnik sprawdzi się również w przypadku dorosłych.

Ciekawym rozwiązaniem jest ustnik-smoczek. To opcja dla najbardziej opornych. Specjaliści jednak nie zalecają tej metody inhalacji. Maluch ssie smoczek i mgiełka z lekiem trafia do jamy nosowej, oczu i żołądka, co może wywoływać podrażnienia.

Przydatnym, choć nie niezbędnym, dodatkiem jest torba na inhalator, zwłaszcza, jeśli mamy zamiar zabrać urządzenie w podróż.

Jak zachęcić dziecko do inhalacji?

Dzieci z reguły nie przepadają za inhalacjami. Przede wszystkim ciężko im wysiedzieć w jednym miejscu dłuższy czas. Najmłodsze pociechy mogą zdejmować maseczkę czy wyjmować ustnik i wylewać leki z pojemnika. Mogą się również zwyczajnie bać urządzenia i na każde jego włączenie reagować płaczem. Nie warto, oczywiście, wykonywać inhalacji na siłę, bo to dodatkowo zniechęci malucha. Trzeba po prostu oswajać stopniowo dziecko z nowym sprzętem.

W przypadku najmłodszych sprawdza się zajmowanie maluszka podczas inhalacji zabawą, na przykład układanie klocków, czytanie książeczek, rozmaite zabawy. Sposobem jest również inhalowanie dziecka tuż przed snem. Zmęczony maluch może nie mieć siły na walkę z urządzeniem. Warto też pokazać dziecku, że inhalacje to nic złego. Najpierw inhaluje się mama, potem tata albo starsze rodzeństwo (ulubiona lalka czy pluszak). To może wzbudzić ciekawość u maluszka. Starsze dzieci najchętniej inhalują się podczas oglądania bajek. Kilka minut na pewno nie zaszkodzi, a wywoła pozytywne skojarzenia z inhalacją. Każdy musi znaleźć swój patent.

Pamiętajmy, że wszystko jest kwestią przyzwyczajenia. Jeśli będziemy inhalować malucha regularnie (nawet samą solą fizjologiczną, co na pewno mu nie zaszkodzi), będzie się stopniowo oswajał z tym zabiegiem i stanie się to dla niego czymś absolutnie normalnym.

Inhalator dla dzieci – Ranking

Poniżej można przejrzeć ranking inhalatorów dla dzieci. A Ty jakiego produktu używasz?

Inhalator dla dzieci - Opinie, Propozycje, Komentarze

 1. Simona

  17 lutego 2019
 2. Natala

  6 czerwca 2019

Dodaj Opinię