Wokół Dziecka

Gry planszowe dla dzieci

Gry planszowe dla dzieci

Gra planszowa dla dzieci

Obecnie gry komputerowe i na konsolach towarzyszą dzieciom od najmłodszych lat, nie da się ich wykluczyć nawet jeśli sami nie macie w domu zwyczaju sadzać dziecka na długie godziny przed monitorem. Właściwie każde spotkanie z rówieśnikami, każde odwiedziny u rodziny kończą się zebraniem przed monitorem. Dzieci grają na tabletach, telefonach – ile razy sami daliście dziecku telefon żeby np. grzecznie poczekało na obiad? A przecież jest tyle cudownych planszówek!

Ostatnio z wielką radością przyglądam się wzrostowi popularności gier i coraz większej ich różnorodności. Producenci dbają o to by rozrywka mogła być rodzinna, by sprawiała frajdę również dorosłym. U mnie w domu jest mnóstwo gier – od logicznych, aż po gry na wyobraźnię. Wiele gier powstaje również w wersjach dla dzieci i dla dorosłych, ale czy jest sens w nie inwestować o tym za chwilę.

Moim zdaniem na fajną grę warto wydać nawet ok. 100zł – o ile faktycznie jest rozwijająca, sprawia frajdę i każdy z domowników chętnie będzie w nią grał. Najlepiej wybierać gry, w których zasady są proste, ale wymagają myślenia i kombinowania. Nie ulegajcie reklamom, w sieci jest mnóstwo testerów gier, filmików na youtubie – szukajcie inspiracji tam. 

Warto też postawić na klasyki – młynek, szachy, warcaby, mankala, czy pamięć sprawdzą się zawsze! Z nowości polecam gry Egmonta np. Pędzące Żółwie, czy Superfarmera. Spodobają się i starszym i młodszym, są dynamiczne i przypadną do gustu również dzieciom, których uwagę trudno skupić na jednej grze przez dłuższy czas.

Dla starszych dzieci polecam np. Carcassone, czy Dixit – wymagają więcej myślenia i strategii, ale poradzą sobie z nimi nawet 6-latki. I tu właśnie możliwość mamy również kupienia specjalnych edycji dla dzieci, ale z doświadczenia powiem, że wersje dziecięce często są zbyt okrojone i szybko się nudzą, a klasyczne wydania nie są wcale tak trudne by maluch sobie nie poradził. Są to jednak gry, w których uczestniczyć będą musiały również starsze dzieci lub dorośli, ponieważ podliczanie punktów może nastręczyć wiele problemów.

Wybór jest ogromny, na pewno znajdziecie coś co przypadnie całej waszej rodzinie! Zwróćcie uwagę na to czym maluch się interesuje i dobierzcie jakąś grę tematycznie tym zainteresowaniom odpowiadającą, warto mieć też również jedną czy dwie gry w których będzie trzeba coś rysować, pokazywać, wymyślać skojarzenia. Takie gry zwykle angażują na wiele godzin i nie męczą. Pamiętajcie, że gry nie są kupowane tylko dla dziecka, więc nie wybierajcie tego w co sami nie będziecie chcieli grać!

Gry planszowe dla dzieci – Ranking

Zastanawiasz się jakie gry planszowe będą najlepsze dla dzieci? Polecam sprawdzić poniższe propozycje.


tego szukacie najczęściej:

 • gry planszowe dla dzieci ranking
 • ranking gier planszowych dla dzieci
 • najlepsze gry planszowe dla dzieci
 • Najlepsze Gry Planszowe Ranking

Gry planszowe dla dzieci - Opinie, Propozycje, Komentarze (4)

 1. Ewelina

  Ja bardzo polecam pędzące żółwie i teraz też są pędzące jeże. Moje dzieci już od kilku lat grają i to się nigdy nie nudzi. Wiele gier jest tylko na chwilę i później gra ląduje w kącie, dlatego trzeba myśleć o tym na przykład na jak długo taka gra wystarczy, jeśli jest to nauka literek, to ok, ale fajnie jeśli np. będzie można z niej korzystać także jak dziecko pozna te literki. Np. pamięć z literkami – fajna nawet dla dorosłych, bo nie tylko o te literki chodzi. Dla starszaków, to już zupełnie inna bajka – na rynku jest całe mnóstwo, obecnie zagrywamy się w Carcassone, też polecam!

  Odpowiedz
 2. Gusia

  W zestawieniu pojawiają się gierki małżeńskie, a to chyba niekoniecznie gra dla dzieci? 😉 U mnie moje dzieciaki wybierają wszystkie gry, w których są zwierzęta. Fabuła gry się w ogóle nie liczy, wystarczy że będą zwierzaki a od razu są chętne do zabawy. Wesoła farba oczywiście najważniejsza.

  Odpowiedz

Jakie jest Twoje zdanie na temat: Gry planszowe dla dzieci?