Wokół Dziecka

Mata do tańczenia

Mata do tańczenia muzyczna

Mata do tańczenia

Dla dziewczyny i chłopaka, dla dziecka, nastolatka, a nawet osoby dorosłej. Mata do tańczenia może być świetną zabawą dla każdego! Na rynku istnieją już od lat, chociaż wersje domowe są stosunkowo młode. Jak w tym gąszczu ofert wybrać najlepszą matę do tańczenia?

Przyjrzeliśmy się dostępnym na rynku modelom mat i przeanalizowaliśmy najważniejsze ich cechy. Jeśli akurat stoisz przed trudnym wyborem odpowiedniego produktu tego rodzaju, nasz poradnik z pewnością Ci go ułatwi.

Mata do tańczenia – co to takiego?

Chyba wszyscy kojarzymy, przynajmniej z filmów, automaty – symulatory tańca. To one stały się inspiracją do stworzenia mat tanecznych. Na czym polegają? W rytm muzyki należy trafiać stopami w odpowiednie pola. Mata do tańczenia to interaktywna mapa kroków, która współpracując z programem komputerowym, podaje nam odpowiednie kroki taneczne do konkretnej piosenki. Taki domowy symulator można uzupełniać na bieżąco ulubionymi utworami muzycznymi i układami, a także dostosowywać poziom trudności do wieku.

Mata do tańczenia – dla kogo?

Maty do tańczenia to świetna zabawa dla osób w każdym wieku, bez względu na płeć. Chętnie korzystają z niej już dzieci w wieku kilku lat, ale również nastolatkowie. Dorośli także mogą sprawdzić swoje umiejętności. Można tańczyć samodzielnie albo we dwie czy nawet cztery osoby, dobierając indywidualnie poziom trudności dla każdego gracza. Wygrywa ten, kto zdobędzie najwięcej punktów. Liczy się tutaj przede wszystkim poczucie rytmu i refleks. Organizowane są nawet turnieje dla dzieci, nastolatków i osób dorosłych, które cieszą się niemałą popularnością i zloty miłośników tanecznych mat. Niewątpliwą zaletą tej „zabawki” jest to, że właściwie się nie nudzi. Nieustannie można udoskonalać swoje umiejętności na coraz wyższych poziomach.

Mata do tańczenia – do telewizora czy komputera?

To jedno z pierwszych pytań, jakie powinniśmy sobie zadać. Czy interesuje nas mata do tańczenia przystosowana do komputera (z portem USB) czy podłączana bezpośrednio do telewizora? Większość nowoczesnych mat współpracuje zarówno z komputerem, jak i telewizorem, bowiem niemal każdy telewizor możemy obecnie z komputerem (laptopem) połączyć i wówczas obraz, bez problemu, wyświetla się na większym ekranie. Wyróżniamy trzy rodzaje mat:

 • 8-bitowe – są najtańszym rozwiązaniem. W wersji na TV nie zapewnią nam jednak dźwięku i obrazu dobrej jakości. Nie dają również możliwości wgrywania nowych piosenek i układów. Warto dodać, że ta sama mata współpracująca z komputerem gwarantuje znacznie lepszą jakość.
 • 16-bitowe – Jakość dźwięku i obrazu w wersji na sam telewizor jest nieco lepsza, ale nadal nie możemy wgrywać kolejnych utworów.
 • 32 bitowe – również dostępne w wersji na sam telewizor oraz współpracujące z komputerem. Zapewniają znacznie lepszą jakość dźwięku oraz generowanego obrazu i posiadają bazę aż 100 piosenek w opcji na sam telewizor.

W ofercie znajdziemy również maty do tańczenia działające wyłącznie z komputerem oraz maty pod PSX. Przed podjęciem zakupowej decyzji, musimy się zastanowić, czy zależy nam na solidnym sprzęcie, który będzie działał bez zarzutu przez długi czas czy chcemy sobie po prostu od czasu do czasu potańczyć.

Jeśli zależy nam na dobrej macie podłączanej do komputera, sprawdźmy czy jest ona kompatybilna z urządzeniami nowej generacji.

Mata do tańczenia – najważniejsze parametry

Na rynku znajdziemy całą gamę mat do tańczenia – różnią się one producentem i ceną. Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na kilka czynników:

 • Mata do tańczenia – wielkość – wielkość maty do tańczenia musimy dostosować do własnych potrzeb. Mata dla dziecka może być znacznie mniejsza. Nie sprawdzi się ona jednak dla osoby dorosłej. Na rynku znajdziemy typowe maty do tańczenia dla najmłodszych oraz zdecydowanie większe profesjonalne modele elektroniczne. Jeśli wybieramy matę dla całej rodziny, warto zwrócić uwagę na większe i bardziej zaawansowane modele, aby osoby w różnym wieku mogły z maty skorzystać.
 • Mata do tańczenia  – interfejs – ważne, by mata do tańczenia posiadała intuicyjny interfejs. To znacznie ułatwi obsługę, nawet jeśli będzie on w języku angielskim.
 • Mata do tańczenia – jakość materiału – zwróćmy uwagę na materiał, z którego została wykonana mata. Jego jakość decyduje bowiem o trwałości i żywotności produktu. Dobrej jakości mata do tańczenia powinna posłużyć nam co najmniej kilka lat, nawet przy intensywnym użytkowaniu. Ważne, by mata nie była zbyt śliska. W innym razie nie będzie bezpieczna, zwłaszcza dla dzieci. Powinna być wyposażona w podkładki antypoślizgowe, które uniemożliwią przemieszczanie się maty podczas tańca. Istotna jest także miękkość materiału. Wszystko zależy od grubości gąbek umieszczonych wewnątrz maty.
 • Mata do tańczenia – dodatki – dobra mata do tańczenia powinna mieć odpowiednie oprogramowanie umożliwiające naukę kroków w różnych stylach tańca. Większość mat wyposażona jest w 8 paneli tanecznych oraz w specjalne przyciski nawigacyjne. Warto zwrócić uwagę, by panele były odpowiednio wzmocnione. Niewielka część modeli wyposażona jest na przykład w specjalne stroje do tańczenia.

Mata do tańczenia – rodzaje

Wyróżniamy 4 podstawowe rodzaje mat:

 • Mata do tańczenia pojedyncza – w kształcie kwadrata, prostokąta lub koła. Niektóre wyglądem przypominają pianinko (maty muzyczne). Są samowystarczalne. Nie muszą być podłączane do telewizora czy komputera. Dedykowane są najmłodszym i pełnią funkcję edukacyjną. Bardziej zaawansowane pojedyncze maty taneczne wyglądają jak niewielki dywan z zaznaczonymi strzałkami, na których należy stanąć zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie.
 • Mata do tańczenia podwójna – dobre rozwiązanie, kiedy w rodzinie jest więcej dzieci. Umożliwiają one bowiem wspólną zabawę dwóch osób jednocześnie. Mogą posłużyć również do zorganizowania turnieju.
 • Mata do ćwiczeń – Mata do tańczenia może również zastąpić nam dobry trening. Tak zwane maty fitness pozwalają w domowych warunkach dbać o sylwetkę. Zwykle do wyboru oferują trzy programy: aerobik, siłownia lub joga.
 • Mata do tańczenia z dodatkowymi grami – na rynku spotkamy maty do tańczenia, które posiadają dodatkowe opcje, jak na przykład gry sportowe czy zręcznościowe.

Mata do tańczenia – cena

Cena maty do tańczenia zależna jest od producenta oraz zaawansowania danego modelu. Prostą matę kupimy w granicach 100 złotych, za profesjonalne urządzenie zapłacimy nawet 600-800 złotych.

Mata do tańczenia - Ranking 2018

W tabelce poniżej możecie sprawdzić jakie produkty w kategorii Mata do tańczenia aktualnie cieszą się największą popularnością na serwisie Skąpiec.pl. Ten ranking aktualizuje się każdego dnia!

Miejsce Mata do tańczenia Cena
1Smily Play Nagrywająca Mata do TańczeniaAktualna Cena
2 Mata do tańczenia Stepmania PLAktualna Cena
3Smily Mata Ocean 0793Aktualna Cena
4Prince Lionheart Prince Lioheart DevelopMAT Farm mata rozwojowa 7770Aktualna Cena

tego szukacie najczęściej:

 • termometry dla dzieci
 • mata do tanczenia najlepsze

Mata do tańczenia - Opinie, Propozycje, Komentarze

 1. Monia

  Jaka mata do tańczenia? Takie pytanie ostatnio otrzymałam od przyjaciółki, która jest jednocześnie chrzestną mojego dziecka. Nie wiedziałam co powiedzieć, bo nie czytałam wtedy jeszcze tego tekstu. Bardzo podobają mi się te maty i moje dziecko byłoby w 7 niebie jakby taką dostało! Super zabawa dla małych i nieco starszych.

  Odpowiedz

Jakie jest Twoje zdanie na temat: Mata do tańczenia?