Jaki Termometr dla niemowlaka najlepszy? Ranking i opinie

termometr dla dzieci i niemowląt

Termometr dla niemowląt

Ile razy bezskutecznie próbowałeś/aś zmierzyć maluchowi temperaturę ciała? Albo ile razy mierzyliście zanim udało wam się jakoś uśrednić wynik i zdecydować jak to w końcu z tą gorączką – jest, czy jej nie ma? Funkcjonowanie w czasie choroby bez specjalnego dziecięcego termometru jest właściwie niemożliwe, ale jaki termometr dla dzieci i niemowląt wybrać? Na rynku dostępne są modele do przyklejania na czole, w formie smoczka, dotykowe i bezdotykowe, na podczerwień, szklane itd.. Producenci co rusz mają dla nas nowe propozycje. Właściwie wszystkie z nich są dość drogie, więc lepiej trafić za pierwszym razem – ale który rodzaj termometru dla niemowlaka będzie najlepszy, da wiarygodny pomiar i będzie wygodny w użyciu? Jednorazowy wydatek, ok, ale samodzielne testowanie kilku modeli, to wydatek co najmniej kilkuset złotych.. Niestety miałam tę wątpliwą przyjemność i zanim udało mi się trafić na odpowiedni model mój portfel mocno zeszczuplał. Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło – teraz mogę co nieco Wam opowiedzieć!

Jak mierzyć temperaturę niemowląt?

Po pierwsze możemy zdecydować się na szybki i wygodny termometry do mierzenia temperatury na czole dziecka. Jak dla mnie jest on w pewnym sensie nie do zastąpienia, ale często wskazywaną wadą (której nie próbuję nawet zaprzeczać) jest to, że taki termometr mierzy jedynie temperaturę zewnętrzną ciała, więc może dawać przekłamane wyniki, w zależności od tego czy dziecko płakało, czy jest po kąpieli itp. Takie termometry dla niemowląt są też niestety dosyć drogie. Ja używałam takiego przez cały okres niemowlęctwa dzieciaków, ale jeśli np. maluch intensywnie płacze temperatura wzrasta i odczyt nie jest precyzyjny. Odczyt właściwie zawsze trzeba traktować orientacyjnie, np. jeśli pokaże 38 stopni – maluch raczej ma gorączkę, ale w przypadku niższych odczytów warto odczekać chwilę i zmierzyć temperaturę ponownie. Warto też (w przypadku każdego termometru) ustalić prawidłową temperaturę, czyli sprawdzić jaka jest temperatura ciała dziecka, kiedy jest zdrowe. Niekoniecznie jest zawsze równa 36,6 – może być zarówno nieco niższa, jak i nieco wyższa.

Rodzaje termometrów dla dzieci

Termometry czołowe występują w formie przyklejanego paska oraz w wersji elektronicznej – bezdotykowej (termometr na podczerwień) lub dotykowej, którymi mierzy się temperaturę poprzez dotknięcie skroni lub zbliżenie urządzenia do czoła w wyznaczonym miejscu i na określoną odległość. Zaletą tego rodzaju termometrów jest na pewno szybkość pomiaru oraz wygoda. Właściwie żadna współpraca dziecka przy jego użyciu nie jest konieczna. Wady to natomiast cena oraz brak dokładnych wyników. Warto też wiedzieć, że takim termometrem można zmierzyć np. temperaturę wody, czy powietrza, a więc na jego plus zaliczyć możemy wielofunkcyjność. Oczywiście, jeśli chcecie wydać kilkaset złotych na termometr dla dziecka, na pewno uda wam się znaleźć model, w którym producent gwarantuje bardzo dokładny pomiar, ale tak jak wspomniałam wyżej – może być to nie tylko kwestia dokładności, ale też faktycznego rozgrzania malucha lub po prostu odległości z jakiej temperatura jest mierzona. Dla mnie termometr elektroniczny do mierzenia temperatury na czole nigdy nie był niezawodny, ale w wielu sytuacjach nie byłabym w stanie użyć innego rodzaju termometru i w tym sensie jest on dla mnie nieodzowny.

Termometr do ucha

Kolejna grupa to termometry dla dzieci douszne. Polecane, ponieważ prawidłowo używane dają dokładny i wiarygodny odczyt. Przed ich użyciem należy przeczytać ulotkę, a sam termometr trzeba przede wszystkim odpowiednio założyć! Źle założony termometr również nie da wiarygodnych wyników. Problematyczne może być również zmierzenie temperatury w przypadku infekcji ucha, wtedy użycie termometru dousznego może wiązać się dla dziecka z bólem, a co za tym idzie może być również niemożliwe właściwe umiejscowienie końcówki termometru (końcówka musi być wsunięta do ucha pod odpowiednim kątem, ponieważ mierzy temperaturę bębenka oraz błony w jego okolicy). Dla starszych dzieci – jak najbardziej, ale w przypadku niemowląt może być trudny do użycia. Pamiętajcie również, by zawsze dokładnie oczyszczać urządzenie po użyciu, ponieważ można w trakcie pomiaru przetransportować niechcący bakterie (nawet z jednego ucha do drugiego, rozsiewając infekcję).

Termometr w smoczku

Kolejną, ciekawą propozycją, szczególnie dla najmłodszych dzieci i dla dzieci, które po prostu nie lubią mieć mierzonej temperatury jest termometr w smoczku. Przede wszystkim jest to opcja dla rodziców dzieci, które lubią ssać smoczek – odczyt następuje po 2-3 minutach, także po stosunkowo długim czasie, a jeśli maluch będzie płakał i wypluwał smoczek – nic z tego nie będzie. Nie polecam tego rodzaju termometru noworodków jako jedynej opcji zmierzenia temperatury – mogą zdarzyć się różne sytuacje, a nie zawsze można zwlekać z ustaleniem temperatury.

Jaki termometr dla niemowlaka wybrać?

Podsumowując: najszybciej temperaturę mierzą termometry czołowe, które w sytuacjach kryzysowych są niezastąpione! Moim zdaniem warto mieć w domu termometr czołowy plus któryś z pozostałych, jeśli macie czas i warunki na ich użycie, ponieważ są one dokładniejsze. Przy starszych dzieciach powinien wystarczyć elektroniczny termometr douszny. Nadal produkowane są też termometry szklane, w których toksyczną rtęć zastąpiono np. alkoholem.

Najbardziej kosztowną opcją mierzenia dziecku temperatury jest monitor temperatury, który mierzy całą temperaturę dziecka. Do pieluszki (tak aby przylegał do brzuszka) przyczepia się czujnik, który przekazuje sygnał do monitora, a w razie wzrostu temperatury i przekroczenia określonego progu informuje o tym przy pomocy dźwięków. Przydatne jest to w przypadku dzieci przechodzących ciężkie choroby lub chorujących i gorączkujących bardzo często. Mierzenie temperatury odbywa się non stop i w żaden sposób nie ogranicza swobody dziecku.

Który sposób będzie dla was dobry? Zdecydujcie sami  Ja korzystam obecnie z termometra dousznego i czołowego (elektronicznego na podczerwień).

Termometr dla dziecka – Ranking 2024

W tabelce poniżej możecie sprawdzić jakie termometry dla dzieci aktualnie cieszą się największą popularnością oraz posiadają najlepsze opinie. Ten ranking termometrów dla dzieci aktualizuje się każdego dnia!

Termometr dla niemowlaka - Opinie, Propozycje, Komentarze

  1. mamazosi00

    9 grudnia 2020
  2. Karolina

    24 lipca 2020
  3. O.

    11 marca 2019
  4. Olaf

    3 października 2017
  5. Basia

    23 sierpnia 2017
  6. kiszka

    18 lipca 2017
  7. elka88

    14 lipca 2017
  8. Marta33

    31 marca 2017
  9. Czesiek

    24 listopada 2016
  10. Renata

    20 września 2016
  11. Magda

    1 września 2016
  12. Andrzej

    10 czerwca 2016
  13. anita_ok@interia.pl

    13 kwietnia 2016
    • Kasia

      25 października 2016
      • Agnieszka

        22 lutego 2017
      • Dominik

        27 czerwca 2017
    • Łukasz

      14 marca 2018
  14. Milena

    28 stycznia 2016
  15. Anna

    2 października 2015
    • Kasia

      25 maja 2016
    • Przemek

      5 czerwca 2016
  16. Aneta

    28 lutego 2015
  17. Krysia

    11 lutego 2015
  18. Gosia

    25 listopada 2014

Dodaj Opinię